Probleme cu Tensiunea?

25-03-2021
WHYme96
Nu este medic/terapeut
WHYme96
Hello.
Am 25 și de ani și sunt bărbat.
Am înălțime de 1.81 și 93-94kg.
De mic copil am făcut sport fotbal, baschet, alergat, și greutăți.De ceva vreme m-am cam lăsat de toate și pot spune că m-am îngrășat puțin.
Până acum o săptămână nu măsurăm deloc tensiune dar din curiozitate am incercat să văd ce și cum și Tensiunea mea pentru o săptămână măsurată zi de zi a fost: Ce-a mai mare 160 cu 80-90 și cea mai mică de 140 cu 80-90.Astazi am avut aproape 150 cu 80-90 și după câteva minute bune 140.Mai jos de 140 nu am văzut! Bătăile inimii în general sunt între 80-90 și înainte de somn 60-65bătăi.
Știe cineva de ce a-și avea tensiunea atât de mare?
Vreau sa menționez că acum câțiva ani în urmă am fost la cardiolog unde am făcut aproape orice examen înafara de holter. Doctorul pe atunci mi-a zis că sunt perfect cu inima dar sunt destul de stresat și trebuie să mă calmez.
In trecut pot spune că am avut câteva crize de panică și anixetate și mergem destul de des la spital de frică dar Nu am luat nici un fel de tratament niciodată pentru așa ceva.Sincer zilele astea nu stiu dacă sunt stresat sau nu.dar de fel știu că mă agit destul de repede.
1 comentarii
0
26-03-2021, ora 14:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tensiunea se ia cand sunteti linistit, la 30-60 de minute dupa masa sau dupa orice efort fizic. Daca o luati corect si este mare, adresati-va medicului de familie pentru tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  •