Probleme de înțelegere/citirea în gând

23-05-2019
Morph
Nu este medic/terapeut
Morph
Salut,
Nu am date despre de ce se întâmplă asta, și nu știu de unde să le obțin, de aceea vă întreb pe voi.
De când mă știu am avut probleme cu înțelegerea celor citite dintr-o primă citire. Aici mă refer la informații mai mult decât articole în limbaj accesibil tuturor. Însă am descoperit în procesul de învățare că mă descurc mult mai bine de exemplu dacă exercițiile pe care urmează să le rezolv le citesc cu voce și le discut cu cineva, eu discut despre ele, persoana respectivă mă ascultă. Un exemplu ar fi că urmează să dau un examen grilă, când citesc cu voce întrebarea și explic persoanei de ce aș alege una dintre variantele de răspuns, rezultatele sunt foarte bune, dar dacă citesc întrebarea în gând și îmi evoc motivele pentru care cred că un răspuns este corect(în gând), rezultatele sunt considerabil mai proaste. Ceea ce este destul de rău având în vedere că la examen nu voi putea avea discuție activă sau să-mi citesc întrebările cu voce să le pot înțelege foarte bine. Încerc să găsesc o rezolvare. Întrebarea mea este ce poate fi asta și de ce se întâmplă?
Mulțumesc!
4 comentarii
1
23-05-2019, ora 07:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Nu cumva în primii ani de școală ai învățat cu o persoană care te punea să citești cu voce tare și-ți cerea să comentezi ce ai citit? S-ar putea să fie un comportament învățat care ți-a adus beneficii multă vreme și pe care ți l-ai internalizat.
Pentru că la un examen nu te poți folosi de acest comportament, încearcă să-l schimbi la nivel imaginativ. Fă seara exerciții de relaxare, apoi imaginează-ți că în fața ta e un ecran pe care ești proiectat tu într-o situație de examen în care îți citești în gând întrebarea și variantele și te descurci foarte bine. Fă acest exercițiu mai multe seri la rând și vezi cum te simți.
0
23-05-2019, ora 09:42
Morph
Nu este medic/terapeut
Morph
Nu, nu-mi amintesc ca asta să fie ceva din urmă având în vedere că eu nu am învățat cu nimeni în niciun fel.
1
23-05-2019, ora 10:11
Psihologie, București
Încearcă să faci exercițiul și vezi cum te simți. Un comportament menținut o perioadă mai lungă de timp, te ajută să funcționezi așa cum îți dorești.
0
23-05-2019, ora 10:56
Morph
Nu este medic/terapeut
Morph
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cititul cu voce tare te ajută să reții mai bine informațiile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.