probleme dupa operatie

29-05-2008
crystal_18k
Nu este medic/terapeut
crystal_18k
in urma unui accident am avut probleme la coloana.Mult timp am facut fizioterapie, tratamente dar fara rezultat.A aparut un deficit motor drept.In final am facut o operatie de ablatia discului protruzionat prin rezectie partiala de lama L5 dr.si de apofiza articulara;controlul discului L4-L5.Dupa o luna de la operatie m-am internat iarasi in spital in sectia de neuromotorie pentru accentuarea progresiva a deficitului motorla care s-a asociat si tulburari sfincteriene de tip retentie, durere la nivelul regiunii lombarecu iradiere in regiunea fesiera si membrul inferior drept cu caracter radicular, tulburari de sensibilitate.Ex. electric-hipoexcitabilitate n.SPI drept.A mai aparut si o atrofie musculara pe fesa dreapta.Am fost trimisa la un ex.RMN la spitalul clinic, , Prof.Dr.Th.Burghele din Bucuresti.Concluziile au fost:discurile intervertebrale L5-S1(mai accentuat)si L1-L2 prezinta semne RMNde degenerascenta(hiposemnal T2 de deshidratare a nucleului pulpos.Hernii intraspongioase L1-L2, T12-L1, T11-T12, in platourile vertebrale supraiacente.Protruzii discale posterioare T12-L5, cu ancose etajate pe imagineamielografica de profil.Staza renala bilaterala.Am revenit la medicul neurochirurg care m-a operat dar am fost trimisa iarasi la fizioterapie si chinetoterapie.Atrecut ceva timp de la operatie si eu am inca probleme.Imi amortesc fesele, daca ma aplec de multe ori nu pot sa imi indrept spatele si ramin asa penteu citeva zile, ma doare spatele groaznic.Atrofia musculara nu a disparut, am episoade de tulburari motorii.Cind pun piciorul drept in pamint se duce durerea pina in calcai si scap piciorul de la genunchi.Daca ma poate ajuta cineva sa ma indrepte catre un medi bun in IASI sau sa imi dea un sfat.Unde trebuie sa mai merg ce conduita medicala sa mai urmez..Pe linga astea am ramas si cu o problema renala pe care inca o tratez, mi-am distrus si stomacul cu atitea amtiinflamatorii ca am facut si un ulcer duodenal bulbar.Va rog sa ma ajute cineva.Va multumesc
4 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
sindroml radicular rezidual postlaminectomie, ca si atrofia musculara sunt suficient de intilnite dupa interventii ca ale dumneavoastra. Tratamentul fizical (fizio, kinetorerapie) este cel care va ameliora, in timp problemele, asa cum, de altfel, ati si fost indrumata. Daca doriti parere mai personala si eventual detalii puteti scrie -
0
04-02-2009, ora 12:15
Roxana Grigo
Nu este medic/terapeut
Roxana Grigo
Buna ziua,

Ma numesc Roxana Grigorescu si am 31 de ani si sunt din Brasov.
Dupa nasterea copilului meu (in urma cu un an) am inceput sa acuz dureri de coloana: in locul unde a fost facuta epidurala-zona lombara, in zona toracica, probabil de la statul aplecat si in zona coccisului - in urma cu 2 ani am suferit o cazatura, netratata decat cu antiinflamatoare, care se pare ca mi-a indoit coccisul, iar in timpul nasterii normale mi-a fost indreptat de catre dr. ginecolog.

In ultima vreme durerea s-a extins la tot spatele, medicul de familie imi spune ca am coloana inflamata.

As dori sa fac un RMN pentru a elucida cauzele durerii.
Va rog sa imi spuneti daca in Brasov am aceasta posibilitate si daca imi puteti oferi informatii referitoare la coplata prin Casa de Asigurari.

Va multumesc,
0
17-02-2011, ora 11:39
anngie
Nu este medic/terapeut
anngie
in urma unui examen RMN cerebral fara subst de contrast se evidentiaza la nivelul arterei bazilare un mic defect intraluminal, se recomanda angiografie cu substanta de contrast.as vrea sa stiu daca este ceva grav si cat de urgent ar fi sa fac aceasta angiografie ( costa 700 de roni) iar cu bilet de trimitere de la medic numai peste 3 luni se poate face programare.
0
17-02-2011, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca ar fi potrivit sa postati aceasta intrebare la sectiunea neurochirurgie, ea neavand nici o legatura cu ortopedia (afectiunile aparatului locomotor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: