Probleme gât

30-01-2018
dianaliana92
Nu este medic/terapeut
dianaliana92
Buna seara! Am o problema care deja ma stresează. Acum 1 săptămâna mi-au apărut pe limba, in spate, spre gât, niște bube(eu tind sa cred ca sunt papilele linguale). Chiar și așa, sunt foarte inflamate..ma jenează tot timpul, in afara de momentul in care mănânc. Nu ma dor, nu ma ustura, doar o jena, ca un nod in gat. Am fost la farmacie și mi s-a recomandat septogal cu lactoferina și strepsils. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? A mai pățit cineva așa?
9 comentarii
0
31-01-2018, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai cauta pe forum
am scris ca papilele gustative se maresc in volum doar la persone cu reflux gastro-esofagian
de la alimente acre, acide, citrice, otet, lamai
asa ca strepsils cu vit C si lamai..n./o sa.ti faca bine
0
31-01-2018, ora 11:55
dianaliana92
Nu este medic/terapeut
dianaliana92
Va multumesc din suflet! Dar despre septogal cu lactoferina știți ceva? Este bun pentru ce as putea avea eu?
0
31-01-2018, ora 13:00
dianaliana92
Nu este medic/terapeut
dianaliana92
Am revenit. Am fost pana la farmacie și mi s-a recomandat sa iau motilium timp de 3 zile(mi s-a spus ca este pentru reflux gastroesofagian).
0
31-01-2018, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am scris pe forum despre faringite si reflux
0
02-02-2018, ora 08:58
Ileana78
Nu este medic/terapeut
Ileana78
Buna ziua!
Domnule doctor intervin si eu in acest subiect cu o problema cu care ma confrunt de o luna de zile.
Mai exact in data de 01 ianuarie m-am trezit cu o durere foarte mare in gat, inghiteam foarte rau, o durere pe care nu am mai simtit-o pana atunci. Am luat 3 zile Nurofen forte de 3 ori/zi, tantum verde, dar durerea ma lasa pt o perioada scurta din zi dupa care revenea.
Dupa o saptamana am mers la dr de familie care mi-a zis ca am gatul putin iritat si sa iau aspirin C efervescent 3 zile si decasept. Nici dupa aceste 3 zile nu am simtit nici o ameliorare.
Am facut o programare la un cabinet particular ORL.Acolo nedicul mi-a zis ca am si o ciuperca in gat, candida si ca amigdala din spatele limbii este foarte inflamata.Mi-a prescris 3 zile Azitrox, 3 zile decametaxona injectabil 1/zi, 7 zile flucovim 100mg, picaturi in nas olynt HA si septolete de supt. Dupa terminarea tratamentului am fost la control, mi-a zis xa amigdala s-a retras; durerea de gat ma lasase atunci,.
Dupa 3-4 zile a inceput din nou sa ma doar gatul, la fel de tare cu dificultati la inghitire, simteam durere di in ureche.Intr-o zi simteam durere pe partea dreapta, in alta zi pe partea stanga.
Luni am facut si un exudat faringian, rezultatl fiind absent atat pt streptococ cat si pentru stafilococ. Mentionez ca baietelului meu de 7 ani i-a iesit prezent in exudat “Streptococcus pyogenes (Grupa A), mai multi copii din scoala au acest streptococ, de aceea i-am facut si noi analiza. El termina azi tratamentul de 7 zile cu zynat; copilul nu a avut nici un simptom, l-a durut gatul intr-o dimineata si a facut intr-o zi seara temperstura 37, 3.
Revin la problema mea, inca ma doare gatul, m-am uitat in gat si faringele meu are niste pete albe-rosii intinse pana in jos pe gat. Am facut si o poza pe care as putea sa o trimit, se vede clar cum arata gatul.
Pot trimite poza daca imi ziceti cum.
Amigdalele sunt ok, nu par inflamate.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, sa imi ziceti ce tratament as mai putea face pt a scapa de durerea aceasta din gat.
Am uitat sa va zic ca din data de 11 ianuarie tin regim alimentar, nu beau cafea, lapte, alcool, nu mananc citrice, acru, dulce, nu beau cald si nici rece.

Va multumesc!
O zi buna!
0
02-02-2018, ora 08:59
Ileana78
Nu este medic/terapeut
Ileana78
Am uitat sa va zic ca temperatura nu am facut deloc.
0
02-02-2018, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe Facebook
sau pe fvaleriu arond Hotmail punct com
trimiteti pozele
0
02-02-2018, ora 09:47
Ileana78
Nu este medic/terapeut
Ileana78
Buna ziua,
Am trimis pe email poza !
Va multumesc!
0
02-02-2018, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si amigdala linguala si faringele cu acele granule de tesut limfatic hipertrofiate si usturimea din gat
Toate de la un reflux gastro-esofagian si probleme gastro-intestinale
tratamentul nu da rezultat fiindca nu se trateaza cauz problemelo r si nu sa tinut regimul corect alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •