Prozac e un antidepresiv sedativ sau activator?

03-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Că parcă dimineață când îl iau simt că mă ia somnul și mai mult și câteodată chiar adorm.
Pe net scrie undeva că e un antidepresiv ușor sedativ dar doctorul meu a spus că e activator
și că antidepresivele ar trebui sa îmi dea energie și dispoziție mai buna.Care e realitatea?
Totuși eu iau și rispolept și contracarează cred energia aia care ar trebui sa o dea prozacul(fluoxetina)dar injecția o fac la 2 săpt.si e cu eliberare prelungita(depot)
Deci e sedativ sau activator?Cine știe bine?
Mulțumesc!
3 comentarii
2
04-06-2022, ora 00:04
Anonimul1000
Nu este medic/terapeut
Anonimul1000
Are dreptate doctorul!Prozacul este un ISRS care îți crește serotonina pentru a te face sa te simți mai bine doar că efectele apar in timp.
2
04-06-2022, ora 00:12
360
Nu este medic/terapeut
360
ce cred ca se intampla e ca in momentul in care iei medicamentul, BRUSC creste nivelul de serotonina in receptori, iar datorita acestui lucru esti BRUSC "lovit" de o unda puternica de relaxare
2
04-06-2022, ora 14:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Activator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: