Prozac, pilula fericirii?De ce nu si la mine?

19-12-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Stiti cu totii(aproape) de medicamentul celebru Prozac.S-a prescris la extrem de multi oameni in trecut, a fost considerat un medicament revolutionar, a fost numita pilula fericirii, multora li s-au schimbat vietile in bine ajungand din depresivi si anxiosi non functionali in oameni complet aproape normali si fericiti, cu ajutorul Prozacului.A vindecat multa lume acest Prozac.Cel putin asa se zice.A fost prescris foarte des in trecut.Sa revenim la problema mea..Pana acum am luat alte antidepresive si nu prea m-au ajutat.De 12 zile iau si eu Prozac pentru TOC si anxietate insa nu ma ajuta adica tot am compulsii si obsesii si anxietatea data de obsesii.Intrebarea mea este, pe mine de ce nu ma ajuta niciun antidepresiv in TOC?Sa mai am rabdare cu Prozacul?In 12 zile nu trebuia sa se vada un efect minim?NU vreau minuni, nu vreau ca din secunda urmatoare sa nu mai am nicio obsesie dar macar sa ma simt mai bine, mai fara obsesii si anxietatea aia data de ele, fara iritabalitatea aia data de obsesii..Prozac de ce nu e solutia si pentru mine?Sau ma cam grabesc sa trag concluzii?

A luat cineva Prozac pentru toc sau pentru anxietate si l-a ajutat?


https://www.youtube.com/watch?v=qgCFQ5no2jg
Sa imi mai fac sperante cu acest Prozac?
Si inca ceva important:eu am comprimate dispersabile care sunt albe, lunguiete, dulci si care scrie pe prospect ca se iau ori cu apa normal si se inghit sau ori dizolvate in pahar cu apa si apoi se bea imediat continutul.
Faza e ca peste tot pe internet vad la Prozac acele caspule verzi, sau verde cu alb, care sunt mai bune capsulele sau comprimate dispersabile?E mai bine sa iau capsule verzi sau astea albe dispersabile?
Tin sa mentionez ca iau prozac original, asa cica, dupa farmacista, firma producatoare este E.L.(ca sa nu fac reclama)
Deci, ce mai stiti de Prozac?este asa de bun?
4 comentarii
0
19-12-2017, ora 13:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Fiecare organism reacționează în felul lui. la unii efectul e mai rapid, la alții întârziat. Poate ai nevoie de o doză mai mare, vorbește cu psihiatrul.
0
28-12-2017, ora 13:36
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Tu nu ai rețetă pentru Prozac, nu? Depresia ta este rezultatul TOC -ului de care suferi. Lucrează la cauză, nu efect. Cu ajutorul unui bun psiholog (foarte greu de găsit) îți vei putea stabiliza funcționarea. Și încă ceva, Prozac-ul are efect după câteva săptămâni de la utilizare și mai mult se ia doar după o lună minim de la întreruperea vechiului tratament dar nu ai de unde să știi de vreme ce nu ai prescripție medicală pentru acest medicament.
0
28-12-2017, ora 23:28
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Cine ti-a zis ca nu am prescriptie?Prozac mi l-a prescris doctorul meu psihiatru pe reteta.
0
29-12-2017, ora 00:05
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Îmi cer scuze dacă am greșit. Așa a părut din ce ai scris. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: