Puncte albe pe amigdale

24-07-2014
ra7van86
Nu este medic/terapeut
ra7van86
Buna ziua. De cand am fost mic am avut probleme cu amigdalele, de vreo 2-3 ori pe an(in medie) faceam amigdalita(de cateva ori a fost necesar sa iau penicilina) si chiar si acum la 27 de ani am ramas cu aceasta sensibilitate. Ce ma deranjaza mai tare ar fi punctele albe de pe amigadale, ce provoaca halena, precum si un discomfort la nivelul urechilor. Nu e o durere mare, insa e deranjanata. Am fost la mai multi medici si concluzia a fost ca nu e necesar sa imi scot amigadalele(iar in legatura cu acele puncte albe mi-a spus sa merg o data pe saptamana la cabinet sa mi le curete, ceea ce nu mi se pare o solutie pe termen lung). Intotdeauna analizele au iesit bune(aslo si exudat), insa in urma episoadelor de amigdalita din copilarie, amigdalele au ramas un pic marite si cu cripte. De vreo 2 ori pe saptamana incerc sa le curat, insa intrebarea mea ar fi daca as putea sa fac criptolizis prin radiofreceventa(ar avea vreo eficienta?). Ce ar fi de facut in cazul meu?(Am si cateva poze, daca doriti sa vi le trimit va rog sa imi spuneti)
Va multumesc.
3 comentarii
0
28-07-2014, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuie facut Criptolizis...
0
07-08-2014, ora 23:46
ra7van86
Nu este medic/terapeut
ra7van86
As mai avea o intrebare. Prin radiofrecventa se elimina criptele in totalitate sau cea mai buna alternativa ar fi scoaterea amigdalelor prin metoda clasica? Care din cele 2 metode sunt mai eficiente, tinand cont de faptul ca analizele sunt bune, insa ma deranjeaza halena si un discomfort la nivelul urechilor, plus sensibilitate la rece(de exemplu nu prea pot sa beau nimic rece fiindca urmatoarea zi simt durere in gat sau chiar si dupa fotbal afara daca aerul este un pic mai rece urmatoarea zi simt durere in gat si e necesar sa iau ceva medicamente-tantum, strepsils)?
0
11-08-2014, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a evita orice risc.. de refacere a cazeumului in cripte.. mia bine de scos amigdalele Clasic
numai medicul ORL.. care vede amigdalele.. poate sa spuna ce e mai bine.. pentru pacient
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.