punguta cu puroi sau ceva lichid dupa ureche

07-11-2011
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
buna.
a inceput cu un fel de coş in spatele urechii, adanc in piele si dureros. am mai avut asa si am zis ca se va retrage singur dupa cateva zile. in schimb, m-am trezit intr-o dimineata cu o umflatura mare, dureroasa, moale, ca o besica, un balonas.
e foarte putin mai inchis decat pielea din jur, ceea ce ma face sa cred ca e mai sangeriu inauntru.
as vrea sa stiu daca e ceva ce pot face sa se retraga sau daca e vreun risc daca intep cu un ac, sa se goleasca.
va rog, nu veniti cu raspunsuri de genul 'mergi la doctor', daca vroiam sa merg la doctor, nu postam aici. vreau intai sa stiu daca pot face ceva fara doctor. nu consider ca e ceva grav.
besica are cam 1, 5-2 cm lungime, incepand de la lobul urechii in sus, si sa zic vreo 7mm latime intre cap si ureche, ca un bob de fasole.
6 comentarii
0
08-11-2011, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de un chist sebaceu
este ca un balonas cu lichid, daca il spargi si elimini lichidul, balonasul ramane si peste un timp cumuleaza la loc acel lichid
solutii sunt 2
1 sa administrezi Alcool Iodat peste acel chis de 5-6 ori pe zi.. cam 7 -1 zile.. pana se usuca prin actiune dezinfectanta si antiinfmatoare a iodului
2. tratamentul chirurgical a chistului
0
08-11-2011, ora 11:31
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
mersi de raspuns.
am sa incerc prima varianta si revin cu rezultate.
o zi placuta!
0
14-11-2011, ora 14:52
Georgiana-Jerru
Nu este medic/terapeut
Georgiana-Jerru
--duuh- sa scrii te rog ce rezultate ai avut! cu aceeasi problema ma confrunt si eu!!! si nu vreau sa ma duc la doctor!:(
0
02-07-2013, ora 07:32
ciaina84
Nu este medic/terapeut
ciaina84
domnule doctor, am aceasi problema ca mai sus. acu ce va timp indelungat mi-a aparut o umflatura mica dupa ureche...e ceva ce apare anual cam ceva de genu..dura cateva zile se spargea si gata...acum a reaparut dar e putin mai mare decat ce a fost inainte, dar tot in acelasi loc...parca am avut si dupa urecheas stanga mai demult. acum cred ca o fi un chist sebaceu. intrb e cum il pot elimina fara interventie chirurgicala, pentru ca sunt plecat din tara si imi vine greu sa merg aici la doctori. multumesc
0
17-12-2015, ora 01:27
Bujor Andreea
Nu este medic/terapeut
Bujor Andreea
Buna seara.Acum 4 săptămâni mi-a iesit o unflatura dupa ureche de mărimea unei boabe de fasole.Nu m-a durut, decat foarte putin la atingere, insa am fost la medic sa vad despre ce e vorba.Medicul m-a taiat acolo si a scos un fel de puroi.Am crezut ca o sa fiu bine insa dupa 4 zile mi-a aparut iar, ceva mai micuta de data asta. Îmi recomandaţi ceva medicamente? Ca la medic sa ma taie iar, nu mai vreau sa merg.Multumesc!
0
17-12-2015, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este CHIST SEBACEU
numia solutiile de alcool iodat.. date peste formatiune de 3 ori pe zi /
10 zile. poate sa usuce acea formatiune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: