puroi in gat

193 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
25-10-2010, ora 14:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este cazul sa.ti faci Griji
nu neparat la Urgente, este nevoie de un consult ORL, un consult la pneumoftizio
0
28-10-2010, ora 16:45
mihaelatipu
Nu este medic/terapeut
mihaelatipu
buna ziua,
de trei zile am febra, pe care am incercat s-o scad luand diverse produse antipiretice, dar acum la o mai atenta verificare a gatului am constatat ca am pustule mari de puroi pe amigdale, care ar fi cel mai potrivit tratament pe care as putea sa-l urmez si daca ar fi posibil fara antibiotic deoarece in urma acestora fac candida.Va multumesc si astept raspunsul urgent deoarece slujba nu-mi permite TACERE si trebuie sa vorbesc continuu.
0
28-10-2010, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca lucrezi cu publicul..ESti un pericol Contagios !!!!!
mergi la Infectioase sau la ORL.. si vezi ce ai !.
amigdalitele dau si mari complicfatii la distanta ( reumatizm, complicatii la inima si rinichi )
0
29-10-2010, ora 09:28
mihaelatipu
Nu este medic/terapeut
mihaelatipu
Multumesc ptr promptitudine.
am ajuns la urgenta deoarece febra nu-mi scadea, ca tratamet mi s-a prescris amoxiclav, deci de ce -mi era teama si anume antibiotic, n-am scapat.
Este o solutie sa -mi scot amigdalele, deoarece acest lucru se repeta de 2 ori pe an, cam in aceiasi perioada?
0
29-10-2010, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de urgente !
este cazul de un consult ORL.. care poate sa vada ceva in gat
sau la Pneumoftizio pentru investigatii serioase
0
29-10-2010, ora 12:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mihaelatipu

deciziea de a scoate amigdalele sau de a le trata prin alte metode.. se ia la 3 saptamani dupa vindecarea amigdaiteipultacee.
numai atunci un medic ORL.. in functie de marimea amigdalelor si de aspectul lor. decide ce este mai bine pentru Dvs.
0
10-11-2010, ora 15:56
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua sunt foarte multumita de sfaturile pe care mi_leati dat.dar se pare k sunt de scurta durata.va rog sa ma ajutati fiindca nu mai stiu ce sa fac cu baietelu.iar face puroi, iam dat imunogrip junior dupa care la 2 sapt am inceput cu imunnomix.sunt in disperare.va rog sami spuneti ce sa mai fac.va multumesc.
0
10-11-2010, ora 15:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare noua imbolnavire.. poate fi un nou virus sau o alta bacterie.. trebuie sa.l vada un medic ORL.. de fiecare data cand se inbolnaveste dupa un timp de repaus
0
18-11-2010, ora 02:53
lory4punk
Nu este medic/terapeut
lory4punk
buna ziua, am si eu o problema si nu stiu daca este grava.
Azi mia aparut pe o amigdala un punct de puroi si ma doare un pic si gatul(nu am febra), l-am am spart cu un betigas de ureche inbibat in albastru de metil si am observat ca nu este doar deasupra o bubita, defapt este o gaura care o curatam si cum inchideam gura si inghiteam cum se unpleainapoi cu puroi alb.Am continuat pana la un moment dat cand m-am gandit ca poate nu e bine sa curat tot.Va rog imi puteti spune daca este obligatoriu sa consult un medic sau ajunge sa dau cu albastru de metil si sa fac gargara cu sare(este si prima oara cand am asa ceva)Si daca il pot curata pana nu mai vad puroi?
Va multumesc anticipat!
0
18-11-2010, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este in intereseul Tau.. sa te vada un medic ORL.
0
19-11-2010, ora 16:36
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua.vreau sa va spun ca am fost cu baietelu la un medic orl.si ma trimis la boli infectioase..a zis ca se poate sa aiba un microb in sange sau la ficat.e posibil?luni mergem la analize.nu ia trecut puroiu din gat si are gaglionul drept umflat.ultimul antibioti de 4 zile a fost cexil si nu la ajutat.ce parere aveti?ce sfat ami puteti da?va rog mult.multumesc pentru intelegere si rapdare.
0
20-11-2010, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de urgente
pana luni trebuie sa ei Tarosin tab. 2 la 8 ore + vit A ulieoasa pusa in nas cate 5 pic de 4-5 ori pe zi.. sa ajunga in gat.
Luni mergi la un medic ORL.. sa vada faringele si laringele
si la un Medic Pneumoftizio
0
20-11-2010, ora 15:42
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
va multumesc frumos de sfat.pana luni o sai dau ce miati indikt.dar am fost la un medic orl si ma trimis la boli infectioase cu el.ce sa fac sa merg la alt medic orl?
0
20-11-2010, ora 16:16
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
tarosinul e pe gat?o sal ajute?va rog sami raspundeti cat mai repede.oricum ma rog la dumnezeu si pentru dumneavoastra.mati ajutat foarte mult.
0
20-11-2010, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tarosin de naut.
vit A in nas
un antiinflamator sirop pentru febra
multe lichide calde de baut si mancare dietetica, calda si placuta.. fara fructe citrice si acru
tre sa mergeti si la infectionist
0
21-11-2010, ora 08:27
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
va multumesc frumos si din suflet pentru sfaturi.o sa va tin la curent cu ce o sa mai fie.va doresc tot binele si sanatate.
0
21-11-2010, ora 08:38
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
ami cer scuze daca sunt prea stresanta dar am citit pe prospect k tarosinu e pentru par.ce lgatura are cu puroiu lui mihai din gat?
0
21-11-2010, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Scrie foarte clar ca este si pentru stari Infectioase cu posibile afectari capilare.
contine VIt C si este foarte bun si pentru starea copilului Dvs.
0
22-11-2010, ora 16:01
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
da am citit.va multumesc foarte mult si ami cer scuze daca v_am suparat sau deranjat.
0
24-11-2010, ora 15:21
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua.am primit KLACID sirop pentru baietel.pentru gat, e bun?va multumesc.
0
06-12-2010, ora 11:55
florentina isabela
Nu este medic/terapeut
florentina isabela
Buna ziua. Am un baietel de 5 anisori si ca totii copii care merg in colectivitate in ultima perioada am facut rosu in gat. Am fost la medicul lui si ne-a spus ca avem amigdalele inflamate si cu puroi. Nu a facut temperatura, nu il durea in gat. Tratamentul pe care l-a prescris a fost klacid 5 zile, 5 ml la 12 ore, bioparox si nurofen.
Tratamentul a dat rezultate pentru 2 saptamani. Dupa 2 saptamani i s-au inflat pentru a doua oara amigdalele dar fara puroi si cu temperatura 39.8. Tratament recomandat lekoklar 250 mg - 10 zile 5 ml la 12 ore, tantum verde, nurofen. In prima zi de la administrarea antibioticului a facut temperatura 38.5.
Avem deja 3 zile de antibiotic si nu mai avem temperatura. Intrebarea mea pentru dumneavoastra: este bun tratamentul?. Stiu ca f mult antibiotic distruge imunitatea copilului.
Exista tratamente naturiste? Pentru viitor imi puteti recomanda un tratament naturist?
Va multumesc.
0
06-12-2010, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca gresala a venit la 1 tratament
O amigdalita pultacee.. NU poate sa fie Fara febra
cred ca a fost interpretata gresit starea copilului si aspectul amigdalelor
Toate problemele de nas, gat si Urechi.. trebuie rezolvate cu medicul ORL.. nu cu medicii de familie
0
07-12-2010, ora 10:08
florentina isabela
Nu este medic/terapeut
florentina isabela
Va multumesc foarte mult. Am sa merg sa consult un medic orelist.
0
27-12-2010, ora 14:05
coiasf
Nu este medic/terapeut
coiasf
Buna ziua

Acum o saptamana am baut apa rece cand eram transpirat la fotbal si a inceput sa ma doara in gat.
Nu a fost ceva serios pe moment si nu am acordat importanta pentru ca sistemul meu imunitar e foarte ok(cand racesc nu iau nimic si imi trece in 2-3 zile) dar dupa vreo 3 zile a inceput sa ma irite gatul si sa tusesc.
Am fost la farmacie si mi-au recomandat trachisan.Am luat la interval de 2 ore 24 de comprimate de supt timp de 2 zile si ceva si tot nu mi-a trecut.Acum doare destul de serios la fiecare inghititura si mentionez ca durerea s-a mutat pe partea stanga a gatului.simt ca este ceva la amigdala pentru ca nu este in profunzimea gatului ci undeva in spatele din stanga a limbii.Am avut si dureri de cap dar izolate, 2 maxim am impresia dar am luat un paracetamol si mi-a trecut.Mentionez ca am secretii destul de constante din mucoasa nazala de 2-3 zile.Ce ar trebui sa fac?Multumesc
0
27-12-2010, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o amigdalita acuta.
trebuie sa ei Claritromicina de 500 mg la 12 ore 5 zile
inhalatii si gargara dupa fiecre masa si seara la culcare
Tantum verde de supt
Regimalimentar fara acru, acidulate si rece
0
07-01-2011, ora 13:33
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua.am revenit dupa o lunga pauza cu niste randuri la dumneavoastra.vam promis ca o sa va tin la curent cu starea lui mihai.am fost la infectionist si ia dat vitamina c pic si albastru de metilen si tin sa va anunt k e foarte bine.nu mai avem asa probleme.va multumesc pentru toate sfaturile.un an plin de realizari va dorim si la multi ani.
0
18-01-2011, ora 20:28
florinaLovin
Nu este medic/terapeut
florinaLovin
Buna ziua, de fiecare data cand racesc, ca si acum, am mari dureri de spate in zona lombara si gatul ma doare foarte tare, tot mereu scuip cu sange si puroi insa cand ma uit la amigdale nu am absolut nimic, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
0
18-01-2011, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am cum sa te ajut
tre sa faci investigatii
consult ORL. gastrologie urologie, reumatologie
0
31-01-2011, ora 16:19
sora_no_1
Nu este medic/terapeut
sora_no_1
Buna ziua,
am un baietel de 4 ani cu urmatorul istoric pe parte de ORL. In martie 2010 otomastoidita stg.operata, in decembrie otita dr si otomastoidita stg.recidivanta(tratata prin miringotomie, daca am inteles corect termenul). In 27.12.2010 operat de polipi (care intretineau infectia la urechi). Toata luna decembrie l-am protejat de colectivitati, afra am iesit putin. La o saptamana dupa operatia de polipi a facut purioi in gat. Tratament Zinnat 10 zile. La 1 saptamana jumatate de la terminarea tratamentului i s-au inflamat amigdalele(erau vizibile pe exteriorul gatului), fara puroi, cu febra mare 39, 8. Este vaccinat cu ROR, Prevenar si pana acum nu am avut probleme deosebite cu gatul. Dr.de familie mi-a recomandat in urma acestor doua episoade sa le scoatem. La consultul ORL dinaintea operatiei de polipi ni s-a facut aceeasi recomandare din cauza marimii( totusi ele sunt mai mari de la nastere, lucru confirmat si de dr. de familie). Care este parearea dumneavoastra? Mi se pare ca au aparut prea dintr-o data aceste probleme. Pot cumva preveni amigdalectomia. Stiu cam ce presupune, si imi e cam teama, in plus cel mic este si asa traumatizat dupa cele doua internari pt.urechi. Va multumesc.
0
31-01-2011, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele cedeaza foarte greu in volum. este nevoie de multa rabdare din partea Dvs si a copilului.
1 trebuie adoptat un regim alimentar strict..pentru anu buni de aici incolo.. fara bauturi acidulate si sucuri de citrice, fara muraturi, otet si bors, fara fructe citrice si mere. Trebuie exclus totul ce poate sa irite mucoasa si sa mentina inflamatia iin amigdale.
2 Aparat de aerosoli acasa.. 2-3 sedinte pe zi..
in recipient se pun 10 pic de tinctura de propolis + 2pic de ulei volatil de eucalipt si restul ceai de musetel cald
3. Tab de supt Propolis cu Echinacee 5-6 pe zi
4 sirop Echinacee 3 linguri pe zi
tratamentele se fac cate 2-3 saptamani, 1 saptamana pauza.., si se repeta lunar... pana vedeti ca amigdalele sau retras vizibil.
PS. cautati Extract din seminţe de Grapefruit , balzamul din 33plante, uleiurile volatile
pe http://www.vivasanportal.ro
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •