puroi in gat

193 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›
0
04-02-2011, ora 17:09
sora_no_1
Nu este medic/terapeut
sora_no_1
Va multumesc din suflet pentru indicatii. O sa ma straduiesc sa le respect intocmai si sa devina acest regim o obisnuinta pentru noi.Prefer sa procedez astfel decat sa il operez de amigdale. Pentru ca ati mentionat aparatul pt aerosoli va rog daca puteti sa ma ajutati cu o sugestie pentru achizitionarea acestuia( stiu ca nu puteti spune firma dar eventual ceva caracteristici). Va multumesc.
0
05-02-2011, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai simplu de exploatat si de utelizat este un aparat de aerosoli cu plpita ( nu cu ultrasunet) acela este mai indicat in probleme pulmonare fiindca permite dispersarea mai fina a medicamentului.
Medicarom avea preturi accesibile
cautati pe internet si o sa vedeti diferenta
0
23-02-2011, ora 07:25
sora_no_1
Nu este medic/terapeut
sora_no_1
buna ziua,
sper ca nu gresesc ca scriu in continuare la acest subiect...
am urmat tratamentul recomandat. acum suntem in pauza(de o sapt). aerosolii i-am inceput mai tarziu. ii facem cam de o sapt. si jumatate, dar in timpul sapt.facem doar o data pe zi pt. ca merge la gradi. oricum, va scriu cu rugamintea de a ne raspunde la urmatoarea problema. de ieri a inceput sa tuseasca, mai infundat dar se mai si rupe uneori. deasemenea stranuta f.des si ii curge nasul(transparent si nu abundent, e mai mult infundat). i-a crescut usor si temp. azi de dimineata avea 37, 7 C. am inceput sa-i dau un sirop de tuse cu extract de iedera. ce tratament ne recomandati? cu ce sa continuam aerosolii? va multumesc.
0
23-02-2011, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. continuati aerosoli si este suficient siropul de tuse + nurofen
poate fi o viroza daca merge in colectivitate
0
23-02-2011, ora 14:22
florina84
Nu este medic/terapeut
florina84
buna ziua am un baetel de 2 ani si o luna si a facut puroi in gat de 2 zile medicul lui ia dat Amoksiklav, nurofen si apa de mare pt desfundarea nasucului, dar el incontinuare nu poate respira cineva mi-a recomandat betabioptal si ma intrebam daca se poate da la copil asa de mic si inca ceva.. nu pot sa ii dau sa bea lapte cat timp are puroi in gat nu-i asa?
0
23-02-2011, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas e mai bun ser. efedrinat
aspirat secretiile nazale si pus colargol de 1 %
se poate sa bea lapte
0
25-03-2011, ora 17:14
lucian popic
Nu este medic/terapeut
lucian popic
buna ziua! am probleme cu amigdalitele de cand ma stiu, am 33 ani si acuma de 5 zile iau cexyl 1000 mg la 12 ore.am stare febrila nu prea tare dar si frisoane.acum 1 an am fost la un doctor orl care mi-a dat diagnosticul de amigdalo-faringita cronica.amigdalitele sunt crapate si gaurite de atatea infectii cate am avut.acum vreo 5 luni am fost internat la dermato, am avut o urticarie, dar mia luat de pe amigdale exudat si mi-a gasit stafilococul beta hemolitic si mi-a prescris doctorita, cexyl 500 mg 10 zile.am urmat tratamentul, m-am facut bine nu am mai avut probleme pana acuma.dati-mi va rog un sfat ce sa fac?nu sunt asigurat momentan, sa desfiintat cu criza asta firma unde am lucrat si nu am servici.va rog mult, indrumati-ma ce sa fac.
0
25-03-2011, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum faci tratamentul
faci gargara multa dupa fiecare masa
ei pastile de supt
tii regim strict fara acru, acidulate si fructe citrice
faci cateva poze cu amigdalele si trimitele pe mail sa vad daca trebuie operate inrun fel sau e suficient tratamentul
0
25-03-2011, ora 19:41
lucian popic
Nu este medic/terapeut
lucian popic
domnule doctor, am trimis 2 poze pe hotmail.astept raspunsul dumneavoastra.dak nu sunt asigurat, puteti sa-mi spuneti cat ar costa operatia ?sau dak pot sa ma internez pe asigurarea mamei mele.va multumesc
0
26-03-2011, ora 19:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vcazut pozele.
NU sunt probleme de operatie in sensul ca NU trebuie Operate.
disconfortul din gat este din cauza faringelui si a iritatiei care o vaeti de la refluxul gastroesofagian
e suficient sa renuntati in totalitate la acidulate, fructe citrice, acru *( muraturi, otet, bors)
sa faceti gargara diupa fiecare masa
tratament gastric cu Redigest 3 pe zi inainte de masa
si problema se va ameliora mult
Din ce am vazut Nici nu e nevioie de tratament cu antibiotic.. ( mai mult iritati stomacul si va faceti mai mult rau decat bine)
0
26-03-2011, ora 21:03
lucian popic
Nu este medic/terapeut
lucian popic
multumesc foarte mult pentru raspuns.o singura intrebare mai am.de ce de 6 zile am febra 38 si frisoane, transpir si nu ma doare deloc in gat?antibioticul si-a facut efectul de mi-a cedat usturimea din gat, de ce nu cedeaza si febra?
0
26-03-2011, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
febra are alta cauza.. Plamanii, rinichii s.a
0
12-05-2011, ora 20:04
cerasela34
Nu este medic/terapeut
cerasela34
Buna seara!
Revin cu un alt strigat de ajutor. La recomandarea dumneavoastra din data de 09.10.2010 am efectuat acel tranzit baritat esofagian iar rezultatul "Nimic activ pleuro pulmonar orizontalizat". Mentionez ca scuipa in continuu aceea mucoasa ingrosata si lipicioasa daca pot sa spun asa. Aceasta mucoasa e urat mirositoare deja. Posibil sa fie o cangrena, nu stiu. A slabit aproximativ 40 kg. Mananca foarte putin si majoritatea produselor inghitite le da afara, chiar si apa. Este de inteles sa se intample asa avand in vedere ca a fost diagnosticat cu "Neoplasm baza de limba stadiu IV A". Am facut un CT la data de 04.01.2011 si a reiesit o formatiune tumorala de 21mm, la diferenta de 4 luni am mai facut un altul (data de 11.05.2011), de aceasta data formatiunea tumorala s-a dublat ajungand la 41mm. Intre aceste date s-a efectuat radioterapia de 30 sedinte dupa aceasta inca un tratament de citostatice si cand sa revina la un alt tratament cu citostatice pe data de 27 aprilie 2011 au constatat si ei ca are o infectie, dupa ce i s-a administrat doar o zi din cele trei zile de citostatice. M-ai departe l-au internat in spital sa i se administreze antibiotice intravenos (MEDOCEL). Tratamentul i s-a administrat in felul urmator: patru zile cu pauza de o zi si dupa aceea inca trei zile. Curios avand in vedere ca antibioticul nu trebuie intrerupt, imi dau si eu cu presupusul. Desi doctorul ii recomandase 7 zile. Dupa ce a iesit din spital l-a trimis acasa desi starea lui nu e tocmai buna. I-a spus sa vina dupa trei luni cu CT + ORL. CT-ul l-a facut avand un rezultat de dublare a tumorii cum v-am mai spus. A facut si consultul ORL caruia i s-a recomandat un fel de sonda nazogastrica (nu inteleg bine ce scrie si nici nu am fost foarte atenta la dumnealui avand in vedere ca ma speriase, spunand ca nu mai e nimic de facut nici daca pleaca la Viena). Intrebarea este ce e de facut in continuare pentru acea cangrena avand in vedere ca nu i s-a dat niciun tratament. Cred ca l-au trimis acasa sa moara. Ce parere aveti, ma puteti ajuta cu un sfat? Sper ca nu v-am ametit cu relatarile mele dar nu mai stiu ce sa fac. Va multumesc din suflet.
0
14-05-2011, ora 00:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
IN tara sunt cateva clinici de serviciu Paliativ pentru ingrijirea acestor pacienti( brasov, pascani..s.a)
acum trebuei de facut tot posibilul sa nu.l doara si sa nu sufere...
0
02-09-2011, ora 20:45
hanea
Nu este medic/terapeut
hanea
Buna seara,


Am 23 de ani si de cand sunt mic am avut mereu amigdalita, pot sa va spun ca in ultimii ani am avut cel putin de 5-6 ori pe an episoade, respectiv inflamatia gatului, de multe ori numai pe o parte(stanga ), umflaturi in cerul gurii sau pe gingii, dureri la inghitire, tuse, febra si simptome de raceala. Unele episoade au fost tratate cu pastile de supt precum tantum, dar multe nu treceau decat cu antibiotic (medicul de familie mi-a dat zinat mereu).La ORL am fost de 2 ori, acum 2 ani mi s-a spus ca este o amigdalita cronica si vegetatie si trebuiesc scoase, ca apoi medicul de familie sa imi spuna sa nu cumva sa mi le scot ca voi avea probleme.Anul trecut am ajuns la un alt medic ORL, in stare destul de grava, am primit tratament cu antiinflamator zinat si tantum verde solutie gargara si la analize (sange ASLO si Exudat ) am iesit, cum s-a exprimat doctorul, BINE, spunand ca nu este cazul scoaterii lor.
In luna mai am avut amigdalita si nu m-a lasat fara zinat, in luna iulie la fel am avut si am luat zinat, ca apoi sa raman cu niste dureri de stomac si candida.
Este suficient sa transpir intr-o seara, sa stau in curent, sa beau rece si imediat fac.Acum am deja de 8 zile simptome de durere in gat, inflamatia amigdalei stangi, tuse, frisoane si niste palpitatii.Am incercat cu pastile ca trahisan, decasept, miere, usturoi si tot rau ma simt.Nu stiu daca mai pot duce alte antibiotice si nu stiu ce sa fac pe viitor, as aprecia foarte mult un sfat de la dvs.

Va multumesc mult.
0
02-09-2011, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul de familie NU este in masura sa decide nimic ce este legat de Organele ORL
ti.a facut o mare defavoare prin acest sfat
poti schimba medicul de familie fara nici un regret
asa gen de amigdale daca nu le scoti.. pot duce la multe complicatii (reumatism, probeleme rinichi, inima)
solutii sunt 2
daca amigdalele sunt hoarte mri, hipertrofiate.. este neparat necesar sa le scoti clasic
daca amigdalele sunt mici.. este suficient sa faci criptolizis cu laser sau Radiofrecventa
0
03-09-2011, ora 00:09
svetlana oana
Nu este medic/terapeut
svetlana oana
buna ziua
fetita mea de 3 ani face puncte de puroi in gat, dar fara alte simptome gen febra, tuse, nas infundat. a facut un astfel de episod in urama cu o luna si i-a trecut doar cu oscilococcilo si tamtum verde spray cam in 2 zile. de 3 zile insa are un punct de puroi pe aceeasi amigdala (pe cea dreapta ) pe care a facut si in urma cu o luna. ii dau cu tamtum verde spray, oscilococcilo si niste pastilute de supt decasept cu propolis si albastru de metil, dar punctul de puroi nu s-a retras. nu face febra si nu are niciun alt simptom de raceala, mananca bine si starea generala este buna, intamplator m-am uitat in gatul ei - nu stiu exact de cat timp are acel punct, eu de 3 zile l-am vazut. ce ma sfatuiti sa fac? multumesc anticipat!
0
03-09-2011, ora 04:26
nicole c
Nu este medic/terapeut
nicole c
de cateva luni ma lupt cu mai multe boli.m-a durut un genunchi, am luat tratament de sinuzita, dureri de cap, de ureche, durere de abdomen stare de greata...dar acum imi este cel mai rau.am o senzatie de arsura in gura, simt o durere pe gat partea dreapta, si radiaza spre urechea dreapta.de multe ori am senzatia ca mi-a ramas ceva pe gat si ma sufoc, simt ca am un loc pe gat(in dreapta), care ma impiedica sa inghit normal si care ma deranjeaza cand mananc.limba este cam incarcata si ia parca forma dintilor.mentionez ca in aceasta perioada am facut un exces de tutun, dupa ce ma lasasem de 2-3 ani, mai fumand ocazional cate o tigara.cui sa ma adresez?
la ce medi sa merg?
0
03-09-2011, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
svetlana oana
este vorba de cazeum.. in criptele amigdalelor
un semn indirecta amigdalitei cronice
1 puneti copilul pe un regim alimentar strict fara manmcare acra( muraturi, otet, bors, ) fara fructe citrice si sucuri
toate sunt iritante si mentin inflamatia faringelui dar si a mucoasei gastrice
2 dupa fiecare masa.. ii dati ceaiuri calde de musetel, galbenele, tei..s.a de baut
3 dupa ii dati cu FARINGO SPREY.. cate 2 puf dupaceai si inainte de fiecare somn
faceti acest tratament cate 10 ziel Lunar pana ce amigdalele nu se micsoreaza in volum
Daca nu ajuta asa.. mergeti la ORL. sa vada el despre ce este vorba
0
03-09-2011, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nicole
cred ca ai un reumatism..si din cauza tratamentului antiinflamatorai facut si o gatrita hiperacida cu reflux gastric care afecteaza mucoasa faringelui.
ai mai relatat si ceva simptome caracteristice dereglarilor de circulatie cerebrala
ar trebui sa faci investigatii la ORL, Gatrologie si reumatologie
dar trebuie sa intelegi ca toate aceste boli au legatura intre ele.. daca ei tratament Alopat... separat pentru fiecare problema.. o sa ai multe pastile de luat si o sa dai si ficatul peste cap..
e bien sa gasesti un medic naturist sau homeopat.. care sa te ajute sa ramai la tratament alopat strict necesar, care nu se poate evita..si restul sa tina de regim, ceaiur s.a tratamente naturiste
0
03-09-2011, ora 14:39
hanea
Nu este medic/terapeut
hanea
Va multumesc mult pentru promptitudine si sfat, ma voi indrepta luni spre un ORL.Voiam sa va intreb pana atunci, tinand cont ca inca ma doare gatul pe partea stanga si sunt foarte molesit, ar trebui sa iau un antibiotic si ce anume ? KLACID ?




Va multumesc.
0
04-09-2011, ora 16:13
svetlana oana
Nu este medic/terapeut
svetlana oana
buna ziua. multumesc pt promptitudinea cu care mi-ati raspuns la intrebare.
aseara cu o compresa sterila inmuiata in ceai de musetel am scos din amigdala fetitei mele acea pata alba despre care am crezut ca este un punct de puroi. nu cred ca a fost puroi ca era ceva cu o consistenta moale, dar sfarmicioasa - semana cu o bucatica de branza. amigdala dreapta este diferita fata de cea stanga - cea stanga este uniforma, cea dreapta este putin mai mare si are un fel de cratere, in unul mai mare s-a oprit si acea bucata de mancare despre care am crezut ca este puroi - lucru confirmat si de un medic de familie care imi recomandase ca tratament gentamicina injectabil (eu nu am vrut sa ii dau antibiotic fara sa faca febra). imi puteti spune de ce are amigdala dreapta cu acele cratere? multumesc!
0
08-10-2011, ora 14:11
mari_mari2310
Nu este medic/terapeut
mari_mari2310
buna ziua am o fetita de 3 ani are o bronsita astmatiforma interstitiala alergica iar de curand a mai facut si rosu in gat care doctorita de familie ar zice ca e puroi a luat augmentin de 3 6 ani am terminat tratamentu si mia facut febra dupa care am fost din nou la dansa zicandumi sa ia cexil de 250 cu eurespal si ceva pt febra (ea tuseste de obicei )iar dupa 2 zile mia facut iarasi febra am fost la ea si a zis sa continui ce ziceti ea avand si o forma de dermatita atopica
0
08-10-2011, ora 16:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. strea de alergie care se manifesta prin astm sau dermatita.. se intalneste la un organism foarte intoxicat
2. astuml bronsic se trateaza numai la pneumoftiziologie si dermatita numai la dermatologie.. cum si orice boala de gat, nas, urecho se trateaza numai la ORL
nu mai acceptati tratamente de probe de la medicii de familie
3. daca vreti sa rezolvati cumva corect problema copilului.. trebuie sa incepeti cau schimbari in gandire...
SA schimbati complet regimul alimentar a copilului ( exclus mezeluri si dulciuri de la magazin care contin condimente si coloranti artificiali..fiind alergeni
cititi pe net ce produse alimentare pot fi alergene si le excludeti
nu mai folositi acasa detergenti si deodorante foarte parfumate..si ele sunt alergene
4 faceti cure de dezintoxicare a copilului cu ceaiuri
aveti grija la alimentele acre acide si fructele citrice care pot provoca reflux gastric si rosu in gat
5 va cuparati aparat de aerosoli si aparat salin.. si faceti tratament de durata pentru copil
0
18-10-2011, ora 17:56
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
domnule doctor va rog sa ma sfatuiti ce sa fac..de mai bn de jumatate de an am puroi in gat..alb si solid am luat tot felul de pastile augumentin, ampicilina, amigdalita din drepta e umflata si am iar cea stanga e normala dar la amandoua am puroi..am facut si injectii de ampicilina cu cortizon..am facut gargara cu lamaie si sare..in ultimul timp parca am mancare in gat si o flegma..am facut aslo si 2 exudate si mi-au iesit bune dar tot am alea acolo..sunt si fumatoare ??poate fi ceva grav am mai citit pe forum diagnostice tumorale si imi este foarte frica sa merg la doctor. Va sfatuiti-ma ce sa fac.
0
19-10-2011, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi multe
mergi la UN medic ORL..
faci consult si afli care este solutia cea mai buna pentru amigdale
tratate, scoase prin operatie clasica sau micsorate cu laser sau radiofrecventa !!!
0
27-10-2011, ora 13:02
dcgace
Nu este medic/terapeut
dcgace
buna ziua,
domnule doctor va rugam daca ne puteti ajuta cu cateva sfaturi.
acum aproximativ o luna fetita noastra de 1 an si 3 luni a racit facand si temperatura, sotia a actionat la spusele doctorului de familie cu panadol si spray nazal + mucosolvant, raceala a trecut ca si febra dupa care acum o saptamana fata a racit din nou, a inceput sa tuseasca si am fost la medicul pediatru care a depistat puroi in gatul micutei si i-a prescris urmatoarele: ospamox, rinatiol si biorinil.
SA NE FACEM GRIJI, ADIKA ESTE TOTUSI O VARSTA DESTUL DE FRAGEDA PENTRU O ASEMENEA SITUATIE, EU RECUNOSC CA SUNT TRAUMATIZAT DE ACEST CAZ.??
SI ESTE OK SA-I DAM FETEI SEPTILIN PENTRU IMUNITATE.??
VA MULTUMESC SI ASTEPTAM UN RASPUNS DIN PARTEA DUMNEAVOASTRA.
0
27-10-2011, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. copilul pana la 3 ani.. traieste cu sistemul imunitar transmis de la mama.. in timpul sarcini si cu laptele matern
2. copilul daca NU este in colectivitate.. este infectat cu virusi si microbi de parintii care aduc acei microbi acasa.
este bine sa se treaca prin baie pentru curatat nasul si gargara.. inainte de ajunge la copil
faceti toti adultii exudate faringiene si secretii nazale pentru a vedea cine este purtatorul..
3 orice boala ne nas, gat, urechi.. trebuie Confirmata si tratata la ORL. ( nu numai la pediatru)
0
27-10-2011, ora 14:24
dcgace
Nu este medic/terapeut
dcgace
Va multumim frumos pentru promtitudinea dumneavoastra si cu siguranta vom incerca sa facem tot ce ne-ati sfatuit. Insa as mai avea o nelamurire totusi, credeti ca va face o sensibilitate din acest lucru de acum inainte sau acest aspect depinde si de modul de alimentatie si de "leacurile babesti" care de fapt sunt tratamente cat mai lungi la mare si la o salina asta pentru ai intarii sistemul imunitar al copilului?
Si luni cand vom merge cu fata pentru a o vedea pediatra vom face si o vizita la ORL.
O zi placuta va doresc.
0
05-11-2011, ora 22:49
dcgace
Nu este medic/terapeut
dcgace
Buna seara. Sunt mama copillului de 1 an si 3 luni care a fost tratat pt puroi in gat cu ospen (nu ospamox) 5 zile si acesta nu a disparut. Am consultat doi medici orl: unul a spus ca este de natura virala ce are micuta in gat si sa o mai lasam fara nici un tratament 2-3 zile, ca ii va trece, dar nu a fost asa. Peste 4 zile am consultat alt medic orl care initial a spus ca ar fi cazeum, iar dupa ce a vazut analizele la sange a spus ca ar fi de natura virala (wbc=8.2; lymph=5.7). Acum asteptam rezultatele la cele doua exhudate faringiene si la urina care sunt gata miercuri. Cel din urma medic ne-a prescris tantum verde...nu stiu ce sa mai cred. Au trecut doua saptamani de cand medicul pediatru a descoperit puroiul, in plus aceasta crede ca e cazeum. Nici eu nu cred ca este puroi, deoarece depozitul din gat este alb, iar starea fetitei mele este una buna, mananca, nu are febra si alearga toata ziua. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •