Raguseala la copil 3 ani

10-05-2019
ZsZs
Nu este medic/terapeut
ZsZs
Buna ziua! Fetita mea de 3 ani a avut laringita. In a 6-a zi de tratament cu antibiotic a ragusit. 2 zile a fost toata ziua ragusita si apoi doar dimineata si uneori seara.Am incercat mai multe tratamente pentru raguseala( homeovox, laridep, propolis) dar nu am scapat de raguseala. Dimineata e inca putin ragusita ( raguseala ce tine de vreo 3 saptamani). Am fostvla pediatru...nu e racita.a zis ca are ciupercuta in gat. Poate sa fie ragusita de la ciuperca? Seara inainte sa adoarma inghite de cateva ori de parca ar avea ceva in gat.
4 comentarii
1
10-05-2019, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Raguseala, laringitele. sunt semne indirecte a unui copil cu reflux gastro esofagian si alimentaie incorecta, mai cu seama seara, acidul gastric in somn..urca si irita tot acolo
1 cosult gastrologie
2 alimentaie corecta la cina fara acru, citric...
3 laringita se trataeaz corect Doar la ORL
0
10-05-2019, ora 17:02
ZsZs
Nu este medic/terapeut
ZsZs
Multumesc frumos !
1
11-05-2019, ora 20:31
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!Inflamarea polipilor (vegetatiile adenoide)este de vina la varsta copilui!Puroiul de pe polipi din spatelenasului, cand copilul sta in picioare se prelinge pe gat si patrunde in larige, il inflameaza + reactie alergica provocand si mentinand raguseala, pentru ca la copii larigele este situat mai sus decat la adult si mai larg.Cand copilul doarme acelasi puroi ajunge in urechi si da otita care netratata, se perforeaza timpanul si copilului ii afecteaza auzul.
Tretament= 10 zile
-Pivalibe spray nazal 1pufx2/zi in fiecare nara.
-Brufen sirop 1 ligurita x2 /zi dupa mese
-Erdomed sirop 1 linguritax2/ zi
-Aerius sirop 3 ml seara
Daca apare si otita care este o complicatie periculoasa i se administreaza Augmentin 457/5 ml suspensie=4 ml la 12 ore dupa mese.
Este indicata pentru a suprima aceste imbolnaviri repetate, operatia de polipi,
Din experienta mea de medic pediatru(am absolvit Fac.de pediatri cu media 9.89)si ca mama, copii devin imuni dupa varsta de 12 ani.
Eu am operat copii la varsta de 5 luni, pentru ca le curgeau ambele urechi si operatia vindeca OTITA SUPURATA!
CU DRAG,
Elena Latcan
0
17-05-2019, ora 11:23
ZsZs
Nu este medic/terapeut
ZsZs
Mulțumesc frumos!
Daca ar avea polipii inflamati nu ar trebui sa doarma cu gura deschisa sau sa sforaie? De ce doar dimineata e ragusita pana scoate cateva cuvinte? Ea isi foloseste la maxim vocea ( urla, canta)... raguseala nu poate proveni din aceasta cauza? O sa merg cu ea la orl daca nu ii va trece raguseala.pentru ca sunt dimineti cand nu e ragusita sau poate un pic.
Am fost de mai multe ori la pediatru si dansa considera ca e pe fond alergic...i-am dat aerius 5 zile si in a 6 -a zi a cedat raguseala dar apoi a revenit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: