Respiratie dificila si probleme cu nasul

23-07-2009
costi_d
Nu este medic/terapeut
costi_d
Buna ziua.
Am sa incerc sa descriu cat mea bine problema mea, de la inceput si pana acum.
Totul a inceput acum un an de zile cand am avut prima oara probleme cu nasul si urechile: presiune la baza nasului, nas si urechi infundate, senzatie dureroasa in interiorul acestora, dureri de cap. De asemenea aveam si o usoara stare febrila, ca de raceala.
Am fost la o policlinica pt. o consultatie O.R.L., am facut o radiografie a sinusurilor si o consultatie a urechilor (d-l doctor s-a uitat in ureche cu un aparat). Diagnosticul a fost sinuzita frontala, otita medie catarala bilaterala si o usoara deviatie de sept. Am urmat un tratament cu Forcid solutab, Modafen si Rhinxyl dupa care febra si durerile au inceput usor sa dispara. Nasul era infundat, nu curgea deloc, dar totusi respiram ceva mai bine. Doctorul mi-a recomandat sa mai continui ceva vreme si cu Sinupret si pastile de Karvol seara pt a ajuta respiratia.

Totul a fost ok pentru o anumita perioada (2-3 luni). Desi tot nu respiram aproape deloc pe nas, durerile si senzatia de presiune din nas si urechi disparusera. Dupa un timp insa, cam din septembrie anul trecut, a inceput usor-usor sa apara din nou problemele. Senzatia de nas infundat a inceput sa devina din ce in ce mai suparatoare, nasul devenise uscat si dureros in interior, presiunea din nas si urechi aparuse din nou. Toate aceste simptome au inceput sa se instaleze progresiv pe o perioada mai lunga de timp si erau discontinue, adica timp de cateva zile erau mai accentuate, apoi cateva zile mai putin, si tot asa.
Cam timp de cateva luni situatia a inceput sa se inrautateasca treptat de la zi la zi, devenise din ce in ce mai dificil sa dorm noaptea, eram mereu obosit si fara energie, senzatie de "cap greu", lipsa de aer...Ceea ce ma contraria era faptul ca nasul nu curgea absolut deloc desi eram infundat, simteam ca astfel s-ar elibera presiunea din interior... Il simteam permanent uscat si imflamat in interior, o senzatie de durere si presiune care radia inspre urechi si in jurul capului.

Astfel, in martie anul acesta am fost din nou la un doctor O.R.L. pt. o consultatie. Am facut iar o radiografie de sinusuri care a evidentiat o ingrosare a mucoasei nazale, diagnosticul pus fiind de rinita cronica hipertrofica.
Timp de 10 zile saptamani am luat:
- Rhinocort aqua (2 pufuri/nara dim si seara),
- Marimer (2 pufuri/nara la pranz),
- Flonidon (1 cps/zi seara),
- Paracetamol sinus (1 zi),
- Sinupret (3/zi).
In urma tratamentului am constatat o usoara ameliorare, dar destul de nesemnificativa. Dupa 2 saptamani, am fost iar la control si mi s-a spus sa continui doar cu Rhinocort si Marimer pt curatarea nasului si sa revin dupa un timp.
In aceasta perioada, nimic schimbat, o usoara ameliorare si doar atat. Deja d-na doctor la care mergeam era usor contrariata de faptul ca spuneam ca am aceleasi simptome, deoarece zicea ca nasul se vede curat in interior si radiografia nu arata semne de sinuzita, doar o mucoasa nazala mai "dificila". Din nou tratament cu Rhinocort aqua, Sinupret si Marimer (de data asta pe reteta scria rinita cronica vasomotorie), urmand ca intre timp sa ma hotarasc daca operez sau nu si deviatia de sept. Mi-a spus ca nu este un caz in care este absolut necesara, dar ca in mod cert operatia ajuta, ramanand decizia mea.
Deja medicamentele nu mai aveau nici un efect, ba din contra, durerile parca se intensificau (aveam senzatia ca un cleste imi strange nasul din interior, din ce in ce mai accentuat). Asa ca m-am hotarat sa operez si septul, lucru care s-a intamplat acum aprox 2 luni.
Si intr-adevar, operatia a ajutat, am scapat de acea senzatie de stransura de cleste din interior, nasul nu mai este asa uscat ca inainte, chiar dupa operatie a inceput usor-usor sa curga cate putin, respiratia devenise mai buna, etc.


Dar...lucrurile nu au evoluat spre ceea ce speram. Diferenta dintre starea de dupa operatie si cea dinainte este clar mai buna, dar inca mai sunt probleme. Sunt momente cand imi e imposibil sa respir pe nas, apare o senzatie de presiune in jurul tamplelor si fruntii care coboara pana la radacina nasului, urechile sunt infundate mai mereu (cand suflu nasul simt ca aerul incearca sa iasa pe urechi, dar se opreste undeva in interior), ma trezesc noaptea brusc din somn datorita lipsei de aer. O stare de oboseala si lipsa de concentrare aproape permanenta (probabil datorita somnului precar), rezistenta scazuta la efort, etc.
Recent am mai facut o radiografie (din proprie initiativa), rezultatul fiind ingrosare a mucoasei nazale si reducerea transparentei sinusurilor maxilare (din cate am inteles, n-ar fi vorba de sinuzita maxilara), dar totusi o situatie care se traduce prin lipsa unei functionari adecvate a nasului d.p.d.v. respirator.

Cum pot sa fac sa scap de toate aceste probleme (sau macar se la mai reduc)? Am cautat mai multe informatii din diferite surse, am inteles ca vitamina A uleioasa este de ajutor pt mucoasa nazala, precum si un anumit Inhalant din farmacii. De cateva zile, inainte de culcare fac spalaturi nazale cu ser fiziologic, simt ca ma ajuta un pic, dar efectul este destul de scurt.
Multumesc anticipat pt orice sugestie!
58 comentarii 12 Înainte ›
0
24-07-2009, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti.. inhalatii in fiecare seara cu ceai de musetel+ 4-5 pic de Inhalant.
spalaturi nazale cu acest ceai.
Sinupret 2 la 8 ore.. minim 10 zile pana la 3 saptramani.
Spirulina 2 la 8 ore 3 sapatamani
Colargol de 1% 3-4 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate( se prepara in farmacie).
veruificati tensiunea arteriala.. !
0
26-07-2009, ora 22:08
costi_d
Nu este medic/terapeut
costi_d
Multumesc pt. raspuns d-le doctor.
O sa incep tratamentul recomandat si sper sa fie mai bine.
0
10-08-2009, ora 00:20
costi_d
Nu este medic/terapeut
costi_d
Buna seara.
Tocmai am terminat 10 zile din tratamentul recomandat de d-voastra. Ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare? Am citit pe forum ca ati recomandat Colargol 10 zile administrare urmate de 10 zile pauza. Sa fac si eu la fel, si sa continui cu Sinupret si Spirulina?

Ca o concluzie dupa aceste zile, ma simt o idee mai bine, cel mai eficient efect cred ca l-au avut in cazul meu inhalatiile si spalaturile nazale cu ceai. Asta pentru ca am observat ca nu mai ma trezesc noaptea cu senzatia de lipsa de aer la fel de acut ca inainte, si deci reusesc sa dorm ceva mai bine.
Si a mai fost o chestie, in una din seri nu am mai facut inhalatiile (deoarece eram f. obosit, pur si simplu am adormit stand seara in pat, inainte de a le mai face). Ei bine, dupa cateva ore m-am trezit in cursul noptii din nou cu senzatia de lipsa de aer datorita nasului f. infundat, parca totul era ca inainte. Si in cursul zilei urmatoare a fost la fel de rau, efectiv asteptam sa vina din nou seara cat mai repede sa fac iar inhalatiile.
In decursul acestor zile am fost la doctor si am verificat si tensiunea arteriala, dar spre rusinea mea nu-mi mai amintesc acum valorile. Oricum mi-a spus ca sunt normale, nimic in neregula.
0
11-08-2009, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. continui cu spirulina.
sinupret si colargol faci o pauza de 10 zile dupa care mai faci un tratament de 10 zile!
0
27-04-2010, ora 22:21
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
Buna seara. Am si eu o problema. De vreo 3 saptamani am niste probleme de respiratie. Adica nu pot trage aer pe nas, desi nu este infundat, inautru este foarte uscat si de aceea am tendinta de a forta sa trag aer pe el si ma inec..am senzatia de gura inclestata. mentionez ca am facut opertaie de deviatie de semn, in urma cu doi ani, si ca de atunci nu am avut nicio problema cu nasul; Ce credeti ca ar putea sa fie? Mai mentionez, cineva mi-a atras atentia si poate ca e important, ca fac sport si mi-a spus o doamna farmacista ca e posibil sa fie vreo lipsa de calciu sau minerale in organism
0
28-04-2010, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa vada nasul un ORL. ist.. pentru a exclude formarea sinechiilor( aderentelor) in nas.
daca nu e nimic chirurgical.. se poate usor trata cu Uleiuri volatile de eucalipt si busuioc( cu care faci inhalatii, spalaturi nazale si aromoterapie), un balzam din 33 plante care se pune la intrare in nas. ( vivasan)
se poate si Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in4 ore
0
28-04-2010, ora 16:30
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
imi pun deja pinosol in nas..vineri merg la otr-ist si va tin la curent :) va multumesc!
1
28-04-2010, ora 16:31
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
orl-ist
0
02-06-2010, ora 07:57
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Buna ziua! Va scriu deoarece sunt f descurajata. De ceva timp, cam din toamna anului trecut fac niste crize f urate de dispnee. Am fost la cardiologie Bistrita si mi s-a spus ca am miocardita grad 2, aritmie extrasistolica. Am plecat la Cluj, apoi la Mures la cardiologie si mi-au spus ca nici vorba de asa ceva. Am o deviatie de sept, nasul infundat, dar pe mine ma deranjeaza cel mai tare aceasta criza de dispnee., Mi-am facut probele respiratorii au iesit bune, testele alergice la fel. Totusi mi-au dat tratament pt astm bronsic si anume flixotide, iar la nevoie ventolin, am luat vreo saptamana, iar apoi am inceput sa ma sufoc dupa ce il luam. Am incercat si cu seretide tot dat de medic, dar la fel patesc. In analize mereu imi iese infecite si anume leucocite 14, 2 vsh 20. Nu stiu unde sa mai merg; la cardiolog, la orl, la enodcrinolog? Nu pot sa beau decat apa calduta, daca mananc ceva putin mai rece imi apre iar criza. Nu-mi doresc decat sa pot respira normal. As dori sa va intreb, pot avea astm bronsic daca probele respiratorii sunt bune si testele alergologice la fel?
0
02-06-2010, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este posibil sa aveti o reactie neurovegetativa cu bronhospazm.. NU astm bronsic...
cauze pot fi multiple.. inclusiv si de la distanta ( intestin, stomac, bila, pancreas.) este normal sa fiti vazuta si la ORL.. si la Gastrologie !!!!
pana atunci cautati pe net.. Tehnici respiratorii dupa Buteyko..
o sa va ajute mult sa respirati corect si sa nu mai aveti aceel sufocari.
imi scrieti pe mail..
varsta, inaltimea, kg, tensiunea arteriala.
daca este confirmata deviatiea de sept.. majora.. trebuie Operata cat mai urgent
0
09-06-2010, ora 09:02
Liuba.G
Nu este medic/terapeut
Liuba.G
Buna ziua Dr. Flueraru Valeriu !!! Am o problema care deja de jumatate de an ma chinui. Am facut radiografie au depistat sinuzita catarala. Medicul ORL, mea prescris acest tratament : Sinupret ( 50 capsule) 2 capsule de 3 ori pe zi
Megamylase ( 24 capsule ) 1 casule de 3 ori pe zi
Fromilid 0, 5 cite o capsula pe zi timp de 7 zile
Nazalfen 3 picatiri de 3 ori pe zi
Am urmat acest tratament, m-am simtit bine o singura luna, dupa o luna am aceleasi simptome, am mai mers la medic si mea spus sa continui sa folosesc Nazalfen timp de citeva zile, am folosit si dupa nu am mai mers la medic ( dar nimik schimbari). Si inka simt un iz neplacut din nas. Astept ajutor. Va multumesc anticipat. Liuba.G
0
09-06-2010, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la un stomatolog si vezi daca nu e o problema la radacina dintilor de sus.. care au contact cu sinusul maxilar.
0
09-06-2010, ora 09:16
Liuba.G
Nu este medic/terapeut
Liuba.G
Am nasul infundat in fiecare dimineata ( poate sa fie cauza dintilor de sus ? )
0
09-06-2010, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infundare.. e de la inflamatiea din nas.
dar acel miros urta care il simti.. poate fi de la o sinuzita odontogena
0
09-06-2010, ora 11:07
Liuba.G
Nu este medic/terapeut
Liuba.G
Merci mult pentru raspuns
0
15-09-2010, ora 09:17
Florentza_M
Nu este medic/terapeut
Florentza_M
Buna ziua!

Baiatul meu, in varsta de aproape 2 ani, a avut o bronsiolita iar in urma ei a ramas cu mucozitati., Dr. ne-a recomandat 10 zile Sinupret, 5 zile Colargol, 3 luni Ketof si inca 2 luni 2 pufuri/zi Flixotide. Mucozitatile au disparut de la terminarea tratamentului cu Sinupret la timp de 4 zile apoi au reaparut. La cat timp pot relua tratamentul cu Sinupret si Colargol in cazul lui si ii pot face aerosoli cu Flixotide (si in ce cantitate) in loc de pufuri pt ca este un chin si nu sta cu Baby Inhaler pe fata.
Multumesc
0
15-09-2010, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinupretul si colargolul.. se pot relua ca tratament dupa 10 zile
aerosoli mai bine faceti cu ACC fiole. 1 fiola in aparat pentru 2-3 sedinte
0
11-09-2011, ora 17:43
ctchelsea
Nu este medic/terapeut
ctchelsea
Buna ziua.
Nu stiu ce sa fac pentru ca de o luna de zile simt o acuta lipsa de aer. Vreau sa va spun ca am si deviatie de sept
si de ani de zile am luat para sinus, insa de vreo luna de zile corpul meu nu mai reactioneaza la acesta. Din cauza asta simt tot timpul ca nu am aer si ca nu ma oxigenez destul. In plus nasul imi este tot timpul infundat, desi nu curge, si simt tot timpul o presiune la urechi si la nas. Iar in partea stanga la plamani simt ca niste furnicaturi sau ca fierbe ceva. Ma simt rau deoarece ma deranjeaza toata ziua, si nu pot sa dau randament la servici. Va rog spuneti ce sa fac.
Cu respect,
Toader Constantin
0
11-09-2011, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa te internezi in clinica ORL.. si sa rezolvi probelma cu nasul
2 sa intelegi ca senzatia de lipsa de aer.. poate fi si de la alceva..
un nas infundat.. da senzatie de sufocare.. dar in momentul cand deschizi gura ar trebui sa respiri usor.
daca nici pe gura nu respiri bine.. tine de respiratia pulmonara sau de oxigenarea sangelui.. si aici intervin si problemele pulmonare, , si anemia.. si chear stresul cu dereglarile hormonale
0
11-09-2011, ora 21:30
ctchelsea
Nu este medic/terapeut
ctchelsea
Oxigenarea sangelui mi am verificat-o de mai multe ori si este foarte buna. Intre 97 si 98. Dar de unde stiu daca am ceva la plamani? Mi s-a spus de catre doamna doctor ca poti avea ceva la plamani doar daca tusesti in cazul senzatiei de sufocare sau a lipsei de aer. Va multumesc anticipat.
0
12-09-2011, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a sti ce ai la plamani.. trebuie sa mergi la Pneumoftizilogie unde o sa faci investigatii si o sa ai un raspuns
0
21-03-2012, ora 20:47
ccornellia
Nu este medic/terapeut
ccornellia
Buna ziua, in urma unei operatii de polipoza nazala mi s-a spus ca am sinechie nazala. Am mai fost operata cu laser pt sinechie dar a reaparut dupa 3 saptamani. Cum as putea scapa de aceasta sinechie?
0
21-03-2012, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o interventie cu Radiofrecventa.. si o ingrijire corecta a cavitatii nazale la un cabinet ORL.(postoperator)
0
21-03-2012, ora 20:54
ccornellia
Nu este medic/terapeut
ccornellia
multumesc pentru raspuns.
0
15-05-2012, ora 15:15
juillet
Nu este medic/terapeut
juillet
Buna ziua,
Am si eu nevoie de un sfat. Am de ceva timp nasul infundat (aprox. 2 luni). In aprox 3 luni am racit de mai multe ori (raceli usoare dar se pare ca am ramans cu acest nas infundat) ultima data cand am fost la ORL (acum o saptamana) aveam putin rosu in gat. Mi s-a prescris pe langa aerosolii cu adrenalina si dexametazona si rinochort aqua timp de 14 zile de 3 ori pe zi.
Am fost si la alergolog, am facut testele de alergie cutanate si au iesit ok doar un semn de intrebare a fost la acarieni (aveam o pata mica rosie persistenta). Trebuie sa fac si pe cele de sange ca sa excludem varianta unei alergii.
Intrebarea mea...tot de aprox 2 luni am si niste palpitatii pe care le tratez cu magnerot. Imi este teama de acesta adrenalina care stiu ca are efecte adverse.
Am uitat sa spun ca nasul nu este infundat tot timpul. Se desfunda cand o nara cand alta, cand amandoua. Uneori sunt desfundate total, alteori sunt infundate. Rinita alergica se manfesta asa? Alte simptome nu am de alergie gen: stranut, curs nasul, mancarmi etc.
Ce imi recomandati sa fac? Sa continui tratamentul cu rinochort aqua? Spalaturi cu apa de mare e ok sa fac?
Va multumesc mult.
0
15-05-2012, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise de Dvs.. sunt caracteristice pentru o rinita Vazomotorie
NU exista semne de rinita alergica si acel tratament nu isi face efectul dar aveti parte. numai de reactiile adverse.
adrenalina este Contraindicata ""Hipertensiunea arteriala, bolile miocardice, cardiopatia ischemica, tahicardia si aritmiile ectopice, "".sma
Pentru rinita vazomotorie este indicat.. normalizarea tensiuneii arteriale
intarirea tonusului vaselor sangvine cu Tarosin sau Rutin C
local se administreaza Colargol sau protargol cate 10 zile pe luna
0
16-05-2012, ora 11:25
juillet
Nu este medic/terapeut
juillet
Buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns. Tensiunea mea este in general mica 10/6, 10/5, 11/7...Nu stiu daca asta ar fi o cauza...
Intrebarea mea este daca pot sa utilizez ser fiziologic si apa de mare pentru nas. Credeti ca ar mai ameliora putin problema nasului infundat? Puteti sa imi recomandati si niste inhalatii? Colargol cate picaturi trebuie pe zi? 10 zile pe luna cu pauza 20 zile pana se amelioreaza problema? Ma uitam pe internet si am vazut ca Colargol se da cu presciptie medicala?
Va multumesc.
0
16-05-2012, ora 11:50
juillet
Nu este medic/terapeut
juillet
Am uitat sa intreb ceva..am vazut ca aceasta solutie Colargol se recomanda mai ales atunci cind mucozitatile sunt abundente. Eu nu am mucozitati abundente, doar nasul infundat. Credeti ca este bun in cazul meu? Nu stiu ce sa mai fac si de aceea am apelat la dumneavoastra.
Multumesc inca o data.
0
16-05-2012, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bun in rinita vazomotorie si hipertrofica
se prepara in farmacie si acolo o sa va spuna daca dau si fara reteta
cate 3 pic la 8 ore, culcat pe spate
inhaltatii sau erosoli.. cu ceai coad de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc
se pot face spalaturi nazale cu acela s ceai, cu apa cu sare..s.a solutii calde
0
26-05-2012, ora 11:50
juillet
Nu este medic/terapeut
juillet
Buna ziua,
Ajutati-ma cu un sfat.
Initial am vrut sa urmez tratamentul dat de dumneavoastra dar cu niciun chip nu am gasit acest Colargol asa ca am fost din nou la ORL pt acest nas infundat. Mi-a facut o fibroscopie nazala - nu am nici polipi, nici deviatie de sept. Mi s-a spus ca am o mucoasa de tip alergic si mi-a prescris spalaturi cu apa de mare, apoi bioparox si la final o data pe zi Avamys iar seara sa iau Xyzal.
Acum nici nu stiu ce sa mai zic, am doua diagnostice diferite. Rinita vasomotorie si Rinita alergica.
Cu toate astea vreau sa intreb care este diferenta dintre ele, am vazut ca se aseamana foarte mult din punct de vedere clinic.
Rinita alergica se poate manifesta doar prin nas infundat?
Pot urma acest tratament 5 zile chiar daca nu am rinita alergica? Poate asa pot exlude varianta alergica.
Si mai am o intrebare, eu simt la baza nasului, daca apas o presiune ca si cum as avea mucus.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.imi pare rau ca sunteti departe de mine (eu sunt din Bucuresti), as fi vrut un consult la dumneavoastra.
Am uitat sa va spun ca in tot acest timp imi pocane si urechile cand inghit sau cand fac presiune in urechi...
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.