rezultat RMN

07-03-2018
ionela2011
Nu este medic/terapeut
ionela2011
Buna ziua!
Am facut un RMN iar rezultatele sunt acestea
REZULTAT:

RM cerebral + hipofiza nativ si postcontrast i.v.

fara restrictii de difuzie encefalice, fara leziuni endocraniene recent constituite
fara anomalii de semnal sau morfologie ale encefalului infra/supratentorial; sistem ventricular cu dimensiuni si pozitie normale; angiom venos milimetric pontin posterior paramedian stanga
hipofiza cu dimensiuni normale, 15mm transversal, 10mm antero-posterior, 6-5mm cranio-caudal, mai dezvoltata in jumatatea dreapta, cu semnal omogen pre/postcontrast i.v; tija pituitara cu pozitie, grosime si priza de contrast - normale
deviatie de sept nazal la stanga; ingrosarea mucoasei cornetului nazal inferior drept
Encefal, hipofiza – aspect normal dpdv RM
Sa-mi fac griji? multumesc anticipat
2 comentarii
0
19-03-2018, ora 12:16
retca eugenia
Nu este medic/terapeut
retca eugenia
Buna ziua
Am 61 de ani. Datorita durerilor de coloana, am facut un RMN la si rezultatele sunt acestea
COLOANA CERVICALA
Modificari degenerative. Ingustarea canalului vertebral in portiunea C3/C4, C5/C6, C6/C7.
Protuzii discaleC3, C4, C5 necompresive..Compresiunea radacinii C6 drepteprin protuzia discului C5. Compresiuneea radacinii C7 stangi prin protruzia discului C6.
COLOANA TORACALA
Tasare recenta corp vertebralT8. modificari degenerative. Fenomene inflamatorii unghiurilorvertebrale anterioare T5/T6, unghiului vertebral anteroinferior T 7. Protuzia discului T 12 necompresiva
COLOANA LOMBARA
Modificari degenerative.Osteofite lombare anterioare. Anglom corp vertebral L1. Hiposemnal T2 la nivelul discurilor intervertebrale lombare ( deshidratate ). Ingustarea spatiului intervertebral L5 / S1. Hipersemnal T2 cu stergere pe segventaSTIR la nivelul platourilor vertebrale T12 / L1, L4 / L5, L5 / S1. Hipertrofia articulatiilor interapofizare ( cu lichid intraarticular )si a ligamentului flavum. Protuzii discale etajate L1, L2, L3, L4, L5 necompresive.

Cu respest si multumiri
Retca E.
0
11-04-2018, ora 20:58
Ioana 745
Nu este medic/terapeut
Ioana 745
Buna ziua! Am o durere cumplita de spate de un an și ceva iar zilele trecute am hotărât sa fac un RMN ptr a vedea exact ce am! Au sosit rezultante și ca, concluzii analiza acestui RMN a ieșit in limite normale, nu inteleg nimic prin asta!! Deci nu am nimic!? Atunci de unde durerea asta insuportabila de spate!?
Trebuie sa specific ca RMN-ul l-am făcut ptr coloana cervicala, acolo prezint dureri!!
Un sfat va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.