Rinita alergica, acum amigdalita

25-05-2009
elilu
Nu este medic/terapeut
elilu
A inceput cu dureri de fata si masele pe partea dreapta, drept urmare am fost la un stomatolog mi-a tratat orice era posibil si de dureri tot n-am scapat. Am mers la medic si mi s-a pus diagnosticul de rinita alergica, am urmat tratamentul si durerile sunt mai rare. Am tot avut mici infectii, dar acum e ceva mai serios.Problema e ca nu mai am miros, simt doar miresmele foarte puternice, la fel si cu gustul si in nari mi-au aparut herpesuri. De cateva zile ma ustura gatul, am ragusit, tusesc cand sec cand cu expectorarii si ma dor urechile. Mi s-a pus diagnosticul amigdalita si iau Klacid 500mg.
9 comentarii
0
25-05-2009, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e posibil sa fi fost expus la un curent.. si sa ai o neuralgie n.trigemen. care iradiaza pe toata fata.
zic sa mergi la ORL si la Neurologie.. sa vezi ce e cu gustulsi mirosul...
daca nu faci tratament corect in primele 5 zile.. poti sa ramai asa toata viata!
0
25-05-2009, ora 14:20
elilu
Nu este medic/terapeut
elilu
Multumesc frumos, o sa merg cat mai curand. Cand i-am spus medicului de familie de problema cu mirosul si gustul m-a "linistit" cum ca e ceva normal la rinite.
0
27-05-2009, ora 09:05
fechete
Nu este medic/terapeut
fechete
Buna ziua domule doctor Flueraru,
Am indraznit sa apelez la ajutorul d-voastra pentru ca am observat pasiune in ceea ce faceti si compasiunea fata de pacienti.
Problema mea s-a declansat cam de 8 luni, in toamna.A inceput cu dureri in zona glandei tiroide destul de suparatoare care in timp s-au acutizat.A continuat cu un rosu in gat, amigdale inflamate, fara puroi doar cu cpuncte de cazeum.Medicul mi-a prescris Medoclav, si surpriza a aparut o candida faringiana.Dupa o vizita intr-un spatiu climatizat ma intorc cu gatul visiniu acasa.
Am fost la ORL Cluj, la un medic renumit, mi-a facut analize (fiind clinica particulara):)! in total de vreo 450 ron inclusiv radiografia sinusurilor(de unde a reiesit o sinuzita)test cu alergeni la care am reactionat puternic.
M a rog mi-a dat Hexoral Spray.antimicotic, si antialergic(diagnosticul a fost de rinita alergica)
Promlema mea nu s-a rezolvat inca, !
Am uitat sa spun ca am facut investigatii hormonale pt.glanda tiroida si hipofiza (mai ales ca persista lactatia de 3 ani)eco.tiroidiana dar totul a fost in regula.
Durere inca mai simt prin urechi, valul palatin (partea posterioara)si gat (sub glanda tiroida)
La sfatul medicului de fam.am facut aerosoli cu gentam, dexametasona, si candida s-a declansat mai tare.
Am facut trei exudate faringiene, culmea nu iesit nimic si nici macar candida desi faringele meu e alb complet cu o sputa vascoasa alba.De vreo doua sapatamani sputa are gust sarat.Limba mi se incarca si ma arde.Antimicotice am luat, mai precis le-am luat pe rand cam pe toate de pe piata nostra si fara rezultat.Am facut inclusiv imunomodulatorul de la inst Cantacuzino IBC 10.Simt nevoia sa-mi dreg vocea, re rupe sputa si fac eforturi sa o elimin toata pana faringele ramane rosu-visiniu si stralucitor.Dupa ce se curata reapare acea sputa sub forma de puncte care se unesc si formeaza filamente groase, greu de inlaturat.
Mentionez ca mi s-a pus diagnosticul in urma unui bariu pasaj de hernie hiatala cu reflux.si spasm piloric.
pentru care urmez un tratament.
Analizele de sange au iesit in mare ok mai astept imunograma.LImfocitele putin crecute si neutrofilele scazute.
M arog sa ma ajutati cu un sfat pt.ca am cheltuit o graoaza de bani si ma afecteaza psihic toata starea asta!
Va multumesc!
0
27-05-2009, ora 15:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic sa te axezi pe problema cu, , hernie hiatala cu reflux.si spasm piloric., ,
O problema gastrica afecteaza in mare masura asimilarea produselor, starea organizmului.., imunitatea si vitalitatea lui !
TRebue sa tii un regim alimentar foarte strict. ( eviti absolut Tot ce tine de acid, si acru si condimentat )
sa faci Inhalatii si gargara cu ceai de musetel + 4-5 pic de Inhalant + 4-5 pic de Alcool Iodat!
Badijonaj local.. cu Glicerina Boraxata.
0
28-05-2009, ora 08:43
fechete
Nu este medic/terapeut
fechete
Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.
O sa incerc si varianta recomandata de d-voastra.
Intr-adevar asimilez foarte greu, mai precis nu asimilez, incerc sa ma ingras de multa vreme si fara rezultat.

Toate cele bune!
0
19-04-2011, ora 02:37
dana56
Nu este medic/terapeut
dana56
Buna ziua D, le Doctor numele meu este Dana, si am sa trec direct la subiect, sunt din Bucuresti am o rinita alergica de vre-o 22 de ani, am fost la spitalu Panduri din Bucuresti la un doct, aleorgolog ffff, bun iam spus ce simntome am ma asculatat, printre tot ce iam povestit iam zis ca stranut fff, des si stupoare, stiti ce mi-a zis, , fat-o indiferent unde-ai fi nu te abtine sranuta cit poti, , si ma incurajat mi-a spus ca indiferent ce tratamente o sa iau sau o sa fac nu o sa ma fac bine asta o sa -o duc toata viata, Si stiti ceva Dle, Doctor iam dat drepatate ca sa stiti ca am incercat si eu tot ce am auzit, mai nou am o mincarime in ambele urechi ca atunci cind ma apuca ma scarpin pina imi da singele, ei cu urechile nu mi-a spus nimic daca ma puteti sajuta sa scap de mincarimea din urechi va-si fi recunoscatoare cu repect si multumiri DANA,
0
19-04-2011, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mancarimea din ureche este provocata de tendinta pielii de a se reface, cicatrizarea in mod normal merge cu mancarime, Nu miaca Dvs.. nu lasati pielea sa se vindece..si tot o traumatizati. sio traumatizati.pana o sa incepeti sa faceti niste otite externe extrrem de dureroase...
de astazi NU mia scarpinati urechea niciodata
cand apara senzatia de mancarime.. turnati in ureche o solutie de alcool ( bitter suedez, alcool sanitar, alcool boricat, tinct.de propolis., s.a solutii cu alcool, ce gasesti).. tii 5 minute in ureche alcoolul si dupa usuci interiurul urechii cu uscatorul de par.
2. Rinita alergica, luata ca o boala locala.. intradevar nu prea se vindeca,
dar daca aveti capacitatea sa va schimbati gandirea, sa intelegeti ca rinita alergica face parte din un organizm integru, si tot ce consumati Dvs ( mancare, lichide) pot influenta in bine sau in rau starea organizmului.
daca aveti capacitatea sa tineti regim strict alimentar fara alergeni alimentari, sa faceti cure de durata de dezintoxicare, in acest caz.. organizmul o sa elimine toxinele din organizm, acei factori interni care tin organizmul in alerta alerghica. in acest caz organizmul n.o sa aiba motiv sa reactioneze brutal la alti factori alergici externi.
daca puteti ajunge la pascani o sa aflati mai multe si o sa putem face si o interventie cu radiofrecventa pe cornetele nazale.
0
19-04-2011, ora 17:34
dana56
Nu este medic/terapeut
dana56
Buna Ziua Dle, Doctor, sunt Dana, si va multumesc pt, raspuns dar sincera sa fiu nu ma asteptam sa-mi raspundeti asa repede asi vrea sa pot sa ma tin de tot ce mi-ati recomandat dv, in acel raspuns dar viata asta asa de tumultoasa nu prea imi mai lasa timp si pt, mine si bine inteles rinita care acum in perioada asta am ffff, mari probleme, am vazut pe forum ca ff, multe pers, spunea ca ia parcetamol sinus am luat si eu o perioada si ma ajutat ff, mult dar, , , , , , , , , mam ales cu palpitati destul de dese si am cosulatat doct, de familie si mi-a spus sa incerc paracetamol plus si vad ca ma ajuta ff/, bine si am cam scapat de palpitati le fac dar mai rar, daca o sa am drum in Moldova o sa fac tot posibilu sa trec si prin Pascani daca sunteti ambil sa-mi lasati adresa de la cabinetul dv, deoarece eu nu locuiesc in Romania momentan, vin numai vara acasa in CO, Cu mult respect Dana.
0
19-04-2011, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pascani. policlinica veche tel. 0744196583 pt.programare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •