rinita alergica copil

23-01-2018
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
buna.baietelul meu in varsta de 5 ani are rinita alergica in urma consultului la alergolog.ca si tratament :zyrtec 7 pic seara si dimineata.si avamys pt nas o data pe zi.acum i mai administrez dosr zyrtec si vitamina C lichida de 3 ori pe zi si colargol 1% dimineata si sears.nasul nu mai curge dar parca e infundat si dupa ce pun ser fiziologic ies muci albi si vascosi. dupa ce i pun colargol zice ca il ustura nasul si parca sa infundat mai tare.sa mai continui cu colargol ? as vrea sa i pun si ulei de catina am citit pe forum ca se mai recomanda.merg impreuna amandoua sau numsi unu? nasul nu mai curge
7 comentarii
0
24-01-2018, ora 09:21
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
imi raspunde va rog si mie cineva
0
24-01-2018, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca ustra tare si se infunda nasul...de la colargol. SE Intrerupe pe un timp si se mai poate dupa 3-4 zile mai pune 1 data si de urmarit reactia
2 ati citit pe forum ce s-a mai scris despre Rinite alergice ?
3 rinita Alergica se trateaza corect doar la ORL..nu la alergolog
el poate doar sa va excluda alimentele alergene, restul tine de ORL
poate si de gastrolgie..fiindca doar copiii cu probleme gastro-intestinale fac alergii
0
24-01-2018, ora 21:53
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
va multumesc.dar atunci sa bu mai pun ulei de catina ca si dupa el il ustura nasul.? sa continui numai cu unu sau cu amabdoua.ce reface mai bine mucoasa.?
0
24-01-2018, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are ce sa se refaca.. la rinita alergica nu ajuta nici catina si nici colargolul...
rinita alergica adevarata se trateaza doar cu Mometazona foruat sprey
( defapt NU se trateaza..doar micosreaza reactia alergca locala, se trateaza doar prin tratament complex)
in rest un medic ORL trebuie sa vada nasul si indice un tratament adecvat
0
25-01-2018, ora 08:57
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
va multumesc mult domn Doctor.dar se poate sa il piste si din cauza faptului ca i tot spal nasucu cu ser fiziologic si apoi aspir sau suflam nasu? sa nu mai folosesc ser fiziologic?
0
25-01-2018, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. schimbatil cu Rinopanteina si mergeti la ORL
ati cititi pe forum ce alimente sunt interzise copilului???
0
30-01-2018, ora 12:24
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
mai am o intrebare Domnule Doctor.colargolul se pun in nas si daca nu are secretii si nu curge? respira doar pe gura fara mucozitati doar fff rar.daca incep sa pun acum si il ustura sa opresc de tot administrarea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •