rinita alergica si epistaxis la copil 4 ani

79 comentarii 1 2 3
0
20-01-2012, ora 17:03
skyback
Nu este medic/terapeut
skyback
Buna ziua,
Tot epistaxisul ma ingrijoreaza si cand spun ca ma ingrijoreaza ma refer la efectele psihologice asupra mea si implicit efectele asupra copilului meu.
Din nefericire, sunt o persoana axioasa, iar aparitia epistaxisului la baietelul meu, la doi ani jumatate si negasirea unui tratament imi accentuiaza panica.
Probabil, ca si in cazul fetitei de mai sus, folosirea in exces a batistei bebelusului a determinat sau daca nu a accentuat sangerarea nazala.
Ca mai toti am inceput cu un consult la ORL, analize de sange care au iesit bine, NU am facut coprocultura, dar o vom face, ii dam de jumatate de an tarosin pastile cate 2 pe zi 10 zile pe luna, calciu si vigantol, ii facem tratament de imunizare tot 10 zile pe luna timp de trei luni consecutiv cu bronxo-vaxam si multivitamine.
Pe langa toate astea am intervenit si local prin cauterizari cu ansa incalzita in foc, de 3 ori pe nara dreapta si o data pe cea stanga.Are pete vasculare pe mucoasa nazala, bilateral.
Au fost luni mai bune, dar acum de circa cinci zile sangerarile sunt zilnice
Aparent nu are alte probleme, dar de unde sa incep investigatiile?O radiografie este necesare pt determinarea unei eventuale deviatii de sept?Se poate ajunge pana acolo in a se interveni chirurgical pt a sutura o artera principala din zona nazala?
multumesc.
Raluca Petre
0
20-01-2012, ora 17:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se ajunge la interventie chirurgicala.. si nici deviatia de sept in acest caz NU conteaza
INvestigatiile trebuie facute pentru anemie, ionograma, factori de coagulare
copilul trebuie sa aiba in alimentatie ficat, multe legume, ceia de maces
local de folosit Vit A uleioasa.sau orice alt ulei ( masline, .s.a) pentru a hidrata mucoasa si a nu face cruste in nas)
in cel mai grav caz se poate interna la ORL..si de facut o cauterizare cu laser sau cu Radiofrecventa a acelor vase
0
01-07-2012, ora 17:43
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
buna ziua domnule doctor.noi nu am prea mai avut probleme cu sangerarile pana acum.Suntem in tratament de desensibilizare la polen cu staloral 688 si ca antihistaminice zyrtec 10 picaturi dimineata si teflast de 30 mg seara.cu toate astea de vreo 2 saptamani stratuta noaptea in somn.si stranuta pana ii curge sange.am schimbat asternuturile cu huse si perne antalergice.am fost la orl si in nas are doar aspect de rinita.nu are bubite, nu are coji.n i s au dat pinosol si unguent cu tanin.tot stranuta.nasonex ul nu ni l mai recomanda nimeni din cauza sangerarilor.ce sa mai folosim?cum ne puteti ajuta? ce sa mai folosim?am folosit si allergodil dar fara succes.recomandati ne ceva bun.multumim din suflet
0
01-07-2012, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie schimbat ceva si in alimentatie, nu numai in camera care doarme, sper ca nu aveti flori in camera.
trebuie facute spalaturi nazale inainte de culcare cu ceai de busuioc caldut, dupa care se pune in nas vit a uleioasa cate 3 pic in fiecare parte.
de folosir tarosin 3 pe zi sau rutin c
asi cauta o legatura intre aceste sangerari si telfast... de cat timp il luati? poate e cazul sa.l intrerupeti
0
02-07-2012, ora 09:53
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
multumesc mult pt raspuns d le doctor.flori nu am in camera si nu am deloc flori in casa.si a zi noapte s a trezit plina de sange dar de data asta fara sa mai stranute.telfast ia de 2 sapt.lua aerius seara 5 ml dar dr alergolog a spus ca daca pot sa i propcur telfast de 30 mg sa i dau unul seara.cam de 1 luna are aceste sangerari.tellfastul poate da sangerari nazale?in alimentatie ca sa i schimb?va multumesc din suflet
0
02-07-2012, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in alimentatie trebuie sa excludeti tot ce tine de produse alimentare din comert care contin coloranti alimentari, si condimente, sa nu folositi nici acasa condimente la plic.. unde exista adausuri te tot felul.
trebuie citit pe net care sunt produsele alimentare alergene..si le excludeti si pe ele
o sa fie greu la inceput dar o sa puteti controla simptomele.
0
02-07-2012, ora 13:49
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
multumesc mult pr raspuns.dar nu mi ati spus daca telfastul da ca reactii sangerari nazale.sau pinosolul? sau preparatul cu tanin?astea sunt noutatile pe care le am introdus decand au reaparut sangerarile.opt luni i am pus via a uleioasa si baneocin in nas si chiar daca stranuta nu a mai avut sangerari.care credeti ca poate fi otivul pt care au reaparut sangerarile?
0
02-07-2012, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele enumarate..cred ca la Pinosol este reactia
trebuie exclus primul
0
02-07-2012, ora 21:52
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
multumesc mult, mult pt raspunsuri.ca sa fiu mai sigura o sa exclud si telfastul si crema cu tanin.daca nu se amelioreaza simptomele o sa o cauterizez.dar va rog spuneti mi care metoda e mai eficienta, cea cu laser sau electrofrecventain ce canstau?
.
0
05-07-2012, ora 07:54
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
buna ziua d le doctor.am fost cu fetita la bucuresti la orl si mi s a spus ca din cauza rinitei alergice i s a inflamat mucoasa nazala si de aceea a inceput sa sangereze din nou.i am propus d nului doctor cauterizare cu laser si mi a zis ca doar peste o luna deoarece acum nu se vede nimic din cauza inflamatiei.puteti dvs sa mi spuneti despre ceva naturist care sa o ajute in rinita alergica?medicamente ii dau zirtec si aerius, dar v as ruga sa mi recomandati si ceva naturis care sa o ajute.multumesc mult de tot.
0
05-07-2012, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de facut aromoterapie cu ulei volatl de Busuioc ( in camera si de mirosit pe servetel)
in nas cateva pic de ceai cald de musetel pentru a ajuta la eliminarea secretiilor
0
15-03-2013, ora 16:48
angely
Nu este medic/terapeut
angely
buna ziua...si eu am probleme de 6ani jumate cu baietelul meu..astm alergic, rinite alergice, bronsite asmatiforme intoleranta la lactoza si muuuulte altele dar le tin sub control...florentinarenata poate trebuie sa te gandesti la alte lucruri la cere este alergic copilul de ex daca stranuta noaptea poate este de la detergentul cu care speli fata de perna cearceaful etc...animale de ex papagali, pisici, caini, parfumul tau poate fi o cauza...eu am in camera copiilor pt ca mai am unul de 7 luni care mai nou a facut rinita alergica dupa o viroza...am un aparat salin si un umidificator cu ultrasunete si ionizator care pt nine a facut minuni in sensul ca mentine umiditatea in camera si nu se mai usuca nasul iar aparatul salin ajuta un pic in alergii si mult in probleme respiratorii..in casa fac curat doar cu aspirator cu apa care nu da praful inapoi in casa, aerisit camerele de 10 ori pe zi. poate este alergic la cava din alimentatie...mirosul de la anumite alimente il poate irita..fara capsuni, caise, piersici, pepene si ai grija daca ii dai organe adica ficat pipote etc...dai septilin care ajuta in alergii. eu dupa cateva luni cu aerius schimb cu xizal si dupa cu claritin si dupa cu septilin,.sange din nas ne a curs si noua dar cauza era o viroza, fai exudat poate din toate plimbarile pe la spitale sa nu fi luat ceva de ex steptococ, stafilococ si multe altele, dar sigur problema este in casa si mai ales pe un fond alergic instalat de mult il poate irita orice chiar si mirosul de la sapunul cu care il speli... eu am aspirat copiii mult si nici nu am auzit sa pateasca cineva ceva de la aspirat dar combinat cu rinita poate face rau asa ca sfatul meu este un umidificator de camera si exista si unele cu recipient special pt aromoterapie si verifica ritualurile zilnice si vezi ce excluzi pana gasesti cauza..fara foc nu iese fum !!!!! sanatate maxima va doresc !
0
15-03-2013, ora 17:20
angely
Nu este medic/terapeut
angely
domnule doctor daca nu ma insel lipsa fierului nu poate da sangerari nazale ? sau anemia nu poate avea un indiciu de acest tip, stim la ce duce anemia..multumesc !
0
15-03-2013, ora 21:20
angely
Nu este medic/terapeut
angely
busuioc si ceai de musetel in nas la rinita alergica ??? pai poate sa fie alergic la orice.eu nu i-as mai da nimic as intoarce casa cu susul in jos as exclude tot ce are potential alergen si regim alimentar strict o sapt si daca tot asa este l-as duce la spital l-as interna si nu plec acasa pana nu ii da cineva de cap.cateodata din prea multa grija si exces de medicamente putem face mai mult rau decat bine.pe un fond alergem nu merg produse naturiste mai ales polenuri, miere, flori, plante si alte cele cand nu sti cauza declansarii alergiei si pot intretine alergia.din experienta stiu... copilul meu e alergic la miere si eu ii dadeam pt sistemul imunitar dar in 2 zile mi-am dat seama si am remediat problema, si acum este si nu ii dau nimic cu miere polen si alte cele si cu toate problemele lui isi desfasoara activitatea zilnica ca orice om.
0
15-03-2013, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. felicitari pentru abordarea corecta a prblemei
2. lipsa ferului, direct, nu da sangerari
sangerarile dau anemie
3.reactii alergice la produse naturiste/miere.s.a/ fac numai copii cu paraziti intestinali
un organism uman..tolereaza tot ce este natural
produsele apicole deranjeaza parazitii. si ei se revolta, se agita si dau acele reactii care sunt interpretate eronat ca alergii
0
19-03-2013, ora 13:22
angely
Nu este medic/terapeut
angely
multumesc pt raspuns...chiar aveam o nelamurire cu produsele naturiste mai ales apicole si acum m am lamurit.al meu copil este alergic la polen adica stranut, umflarea ochilor am observat ca si la miere facea un episod dar minor si paraziti nu are ca de 6 ani avem aceasta problema depistata, la el este si astm ul alergic care mi a dat batai de cap vreo 3 ani...dupa teste era alergic la acarieni, polenuri etc in total rezultatul de laborator avea 38 de alergii si atunci avea 1 an jumate ... a crescut cu aerius xizal claritin dar acum vad ca septilin este tolerat bine si sunt probleme doar primavara cu rinite alergice dar simptomele odata cu trecerea timpului nu mai sunt asa evidente dar in casa nu este nimic care sa ii produca disconfort si in timp s-a obisnuit cu detergentii si treptat l am pus in contact cu tot ce e de folosinta prin casa la curatenie etc si nu mai stranuta dar regimul alimentar este si acum mai restrictiv si igiena aerului pe care il respira plus ca ne-am mutat din oras si stam la curte, intoleranta la lactoza cu reactii serioase se rezuma doar la lapte de vaca consumat ca atare, adica un iaurt poate sa manance dar scurs zerul daca are si nu pateste nimic, putina branza veche(acea branza tare, scurs bine zerul), putin cascaval si cam atat... a fost un copil foarte sensibil cu multe spitalizari dar a trebuit sa trecem peste... ce sanse credeti ca sunt sa scape definitiv de aceste mici probleme odata cu trecerea anilor ? multumesc !
0
19-03-2013, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa continuie si la adolescenta si la maturitate sa aiba grija de alimentatie... o sa fie din ce in ce mai bine..
0
03-01-2014, ora 07:07
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
buna dimineata.fetita mea a facut amigdalia pultacee.a debutat cu febra 39.au urmat trei zile de klacid.apoi inca trei zile de axetine injectabi dupa care a inceput sa faca 40 febra.am facut test pe cefort si este alergica.apoi, tot cu test am inceput penicilina, oxacilina si gentamicina plus antitermice, gargara si pastile de supt.are 5 zile de tratament si tot face febra 38, 5.ce alt antibiotic iv ne puteti recomanda ca este clar ca nici penicilina nu i merge?am auzit de medocef.e acelasi lucru cu cefortul?
0
03-01-2014, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuie internat in clinica ORL sau contagioase
tratamentul perfuzabil pentru detoxifiere o sa scada temperatura mai bine decat oarecare alt antibiotic
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •