Rinita alergica hipertrofica sau sinuzita?

16-01-2015
alex.marian91
Nu este medic/terapeut
alex.marian91
Ma numesc Alexandru, am 23 de ani si sunt din orasul Ploiesti, in urma cu 2 ani de zile am fost operat de o deviatie de sept unde mi s-a pus si diagnosticul de rinita alergica hipertrofica. Interesant este ca inainte de acest eveniment, am fost nevoit sa fac o radiografie unde alt medic mi-a spus ca am sinuzita. Am luat tratament pentru rinita alergica, dar nu vad nici macar o mica ameliorare. De precizat faptul ca singurul sintom pe care il am este o secretie abundenta pe nas care nu imi da pace mai deloc. Ce este interesant dupa parerea mea si dubios in acelasi timp este ca a trebuit sa iau antibiotic o perioada iar secretia s-a oprit pe perioada tratamentului. Trebuie spus faptul ca secretia este de culoare transparenta, putin vascoasa.

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
16-01-2015, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se face o radiografie SAF sa se consfirme sinuzita si care sinus este afectat
2 se face consult stomatologie.. cu radiografii radacina dintilor de sus de sub sinus... uneori acolo este cauza probemelor
3 se fac investigatii la gastrologie.. unele probleme intestinale, intoleranta la gluten, lactoza, cozeina..duca la secretii abundente
4 se citeste pe google despre produse alimentare producatoare de MUCUS si se exclud din alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •