rosu in gat = antibiotice ?

10-04-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
As dori sa ma lamuriti daca antibioticele sunt un remediu eficient pentru unele simptome ale uni bebe de 8 luni (rosu in gat, flegma in gat, mucisori multi si aposi, tuse, fara febra).
Acum o luna i s-a administrat anibiotic (Amoxicilina) iar la 2 saptamani simptomele au fost aceleasi - ba mai rau, ca mucisorii curgeau intruna si tusea atat de rau seara ca voma. LA pediatrie am ajuns de urgenta noaptea si ni s-a prescris Gentamicina inj. Dupa 4 zile de injectii, aspirat mucii si Ambroxol fata parea mai bine. Totusi flegma din gat a ramas acolo si asistentele ma linisteau ca trece un pic mai greu.
In seara asta cred ca am luat-o de la capat cu aceleasi simptome si imi este groaza ca iarasi ni se va recomanda antibiotic...
mentionez ca fetita este alaptata (pana la 5 luni a fost alaptata exclusiv), ca pana acum nu a avut niciun fel de problema de sanatate, ca este topita dupa plimbarile in aer liber...

Ce sa fac ?
1 comentarii
0
06-09-2007, ora 00:00
crissanne
Nu este medic/terapeut
crissanne
Am si eu o fetita de 7 ani, si-ti spun cu inima pe suflet ca si eu am trecut mai mereu prin situatii asemanatoare, nu mai alerga din doctor in doctor si nu-i mai da fetitei fel si fel de antibiotice si fel si fel de injectii, nu faci altceva decat sa speri ca se va face bine dar pana nu-i vei face un exudat faringian si nazal ca sa vezi exact ce are si la ce medicament este sensibil sau nu microbul respectiv nu ve-i rezolva absolut nimic, pentru ca starea sanatatii ei se va ameliora pentru o perioada scurta de timp dupa care va recidiva, si mai grav poate inrautatii starea, unele antibiotice pot inmultii bacteriile existente in gat, sau pot declansa alte probleme mai vechi de sanatate, nevindecate pana la capat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.