Limba crăpată si dureroasa+gâtul rosu fără durere

14-10-2020
Miruneața
Nu este medic/terapeut
Miruneața
Am început prin nas înfundat si jena în gât, pe care le-am tratat cu Tantum verde, strepsils, neoangin, etc.Le-am tratat si dupa vreo 5 zile, a apărut arsura pe limba si cerul gurii, inflamatie la nivelul lor si limba foarte crăpată.Am fost la medic, mi-a spus că poate fi faringita si mi-a dat Zinnat si Aerius.Dupa 7 zile de antibiotic, situația este aceeasi(rosu in gât, nedureros si limba crăpată si dureroasa).Nici cea mai mica schimbare.Am făcut gargara cu bicarbonat, apa sărată, m-am dat cu Gengigel, decasept, glicerina boraxata...Aceasta situatie persista de 2 saptamani, fara nicio ameliorare.De 2 zile si fetita mea de 10 ani.se plânge de aceleasi lucruri.Are limba cu niste bubite mici rosietice, ca niste puncte, si cerul gurii+limba dureroase(îmi spune că o ustura, la ea nu pare crăpată, este neteda).Ma jenez sa ma întorc la med de fam deoarece mi-a spus sa incerc trat cu Zinnat sa vedem cum merge si apoi mai vedem, doar ca mi-a sugerat sa fac si testul Covid întai si apoi ne auzim.Pot fi simptome de Covid ?Nu doresc să fac testul, mi-e teama de internarea în spital pt 24 ore.
2 comentarii
1
14-10-2020, ora 11:48
360
Nu este medic/terapeut
360
nas infundat, rosu in gat, deranj in gat...mi se intampla si mie sa le am des din cauza infectiei provocata de alergia la praf pe care o am. cand am simptomele astea fac exudat pt nas si gat si deseori rezultatul pt ele este infectie cu stafilococ. poti incerca si tu sa faci aceste teste ca masura preventiva
1
14-10-2020, ora 20:58
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna seara
Faceti ex micologic lingual, exudat faringian si nazal. Poate fi viral, nu neaparat covid.
O seara buna
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.