ce as putea face sa nu mai am amigdalele atat de sensibile?

30-11-2008
licurici88
Nu este medic/terapeut
licurici88
am facut amigdalita si cum medicamentele obisnuite de supt pt gat nu ma ajutau cu nimic am luat eritromicina...dar fiindca nici dupa 3 zile durerea nu imi dipare am inceput de azi sa iau claritromicina, oare e bine ce am facut (mentionez ca ambele antibiotice mi-am mai fost prescrise de medicul de familie alta data cand am facut amigdalita)...Si mai spuneti-mi ce as putea face pt ca foarte repede fac puroi si rosu in gat care e destul de suparator, ce as putea face sa nu mai am amigdalele atat de sensibile? multumesc anticipat
3 comentarii
0
30-11-2008, ora 14:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Primul lucru care trebue sa.l faci marti.. la prima ora este sa mergi la ORL.
O sa primesti un sfat competent.. daca amigdalele tale mai pot fi tratate fara riscull de ati face o complicatie.. sau trebuesc scoase.
Acum continui cu Claritromicina.. faci multa gargara, consumi numai ceaiuri calde si lapte.
0
07-12-2008, ora 22:19
cecy.cecy
Nu este medic/terapeut
cecy.cecy
buna seara ! ma numesc CECILAI sotul meu de aproape un an de zile are probleme cu urechea stinga, nu a patit nimic nici un accident sa ajunga la acest caz, dintr-o data asa a inceput sa aibe un sunet [un vajait] in ureche de atunci am fost la medic i sa prescris niste solutii ptr ureche, antibiotice si tot asa este si a ramas cu urechea !~ la vant mare, curent i provoaca o durere mare ! as dori prin intermediul d-voastra daca a-ti reusi sa imi scrieti cu ce as reusii sa il ajut ptr a i inceta acest sunet din ureche si ptr a i inceta durerile, nu sunt dureri groaznice doar putin enervante ! VA multumesc anticipat ! si va astept cu un raspuns ! Cu respect "CECILIA "!
0
08-12-2008, ora 12:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul lucru care trebue sa.l faceti este sa mergeti la ORL. pentru inestigatii.
Audiograma + timpanograma.
sa cunoastem cauza acelui Tiuit.
dsaca problema tine de urechea medie.. si timpan.. este posibil o vindecare rapida.
daca problema tine de nervul auditiv.. lucrurile se complica.
trebue de vazut ce ia afectat nervul. ( un puseu de tensiune, sau dincontra o subtensiune)
pentru asta se mai fac investigatii la Oftalmologie( fund de ochi) si la Neurologie.
Nu lasati timpul sa treaca.
orice boala ne tratata la timp.. progreseaza.. dupa zgomotul aparut.. in timp o sa piarde auzul la acea ureche.
Faceti in vestigatiile.. si imi scrieti ce sa depistat.,
deasemenea.. este bine cand mai postati intrebari.. sa scrieti.. varsta pacientului. si ce boli cronice mai are.
in organizmul uman.. totyul este bine legat si corelat..
o afectiune poate sa influenteze aparitia altor afectiuni.. trebue sa stium sa tratam cauza.. nu efectul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: