Sagetari in Partea stanga sus

30-07-2021
Georgiianaa
Nu este medic/terapeut
Georgiianaa
am 25 ani.
De vreo 3 saptamani ma inteapa foarte tare in stanga sus in vârful capului (“moalele capului” ) inainte sa am aceste înțepături am simtit putin asa ca si cum s-ar strange pielea acolo. Era o senzatie ciudata, dar fix in acelasi loc unde ulterior au aparut aceste intepaturi( Săgetări) cu doua luni inainte ma lovisem la cap intro usa de dulap, dar nu in acel loc, ci paralel, pe partea dreapta. Cand au aparut aceste senzații - de strângere a pielii in zona stanga apoi înțepăturile, am crezut ca pot avea vreo legatura cu lovitura. Am sunat un medic
neurolog, mi a dat o trimitere la Rmn, eu am facut rmnul, iar doamna neurolog mi- a zis ca a gasit doua accidente vasculare foarte mici, durerile nu sunt de la ele, accidentele sunt de 0, 3. Dar ca nu e normal sa le am la varsta mea ( neavând nicio sarcina nici pierderi de sarcina ) a zis ca nu e normal. Dar ca durerile mele nu sunt de la acelea, mi a prescris naldorex. A zis ca ma doare acolo in stanga unde ma Săgeata ( dar nu permanenet) ma Săgeata uneori asa imprevizibil dar foarte tare. A zis ca ma doare asa din cauza poziției coloanei. Ca as avea scolioza. Am fost la fizioterapie si mi a zis doamna respectiva ca este ok coloana mea. Intre timp durerile acestea au inceput sa mai coboare, acum ma înțeapă si in tâmpla si in spatele urechii m a înțepat intro zi fosrte tare si urechea stanga. Si simt asa ca o inflamatie cand am aceste sagetari. Atunci cand mă Săgeata urechea, ma Săgeata concomitent, cand urechea, cand acolo in vârful capului. Si ma gandeam poate am o infectie la ureche si radiază pana acolo sus la cap. Am fost la ORL si totul este inregul, mi a zis ca urechea ma durea din cauza radiației durerii asteia de oriunde ar proveni ea, dar nu e de la ureche. Ok, deci, simt aceste sagetari, in vârful capului stânga, tâmpla stanga, si in maxilar sus stanga. De teama si Agitându ma ca nimeni nu imi dadea un raspuns sigur, am cautat pe internet de la ce pot proveni sagetarile in cap in partea stanga. Am gasit ceva numit “ artrita gigant “ iar simptomele mele sunt exact ca acelea găsite acolo. I am scris doamnei neurolog ca bănuiesc ca as putea avea asta, pentru ca am exact aceleasi simptome si nu mi trec nicicum. Am luat pastile, calmante, nu reusesc sa ma liniștesc, si mi e teama sa nu am aia. Scriea ca aceasta “ boala” sau ce este, artrita gigant, in general se face la oamenii peste 50 ani, dar având in vedere ca doamna neurolog a zis ca si acele mici accidente vasculare pe care le a gasit nu sunt normale la varsta mea. Ma gandesc ca poate, chiar am eu vasele astea de sange mai sensibile /subțiri. Ceva. Si scria ca artrita gigant este o inflamatie a venelor de acolo din stanga capului. Iar eu chiar simt asa ca o inflamatie cand ma Săgeata uneori si acolo si in vârful capului daca ma apas simt asa ca o măsea inflamata, am aceeasi senzatie ca atunci ca e o măsea inflamata. Am uitat sa Menționez, ma doare chiar si scalpul de acolo din zona aceea, de unde au inceput initial sagetarile, in vârfului capului stanga, si daca mișc PArul ma doare, si cand ma ating. Dupa crizele acelea de sagetari, acum de exemplu nu ma doare scalpup acolo.Si am citit ca astea nu apare la rmn Artrita aceasta, si ca e complicat de diagnosticat si de gasit. Dar mie imi e teama sa nu fie asta, chiar bănuiesc ca asta am. Si am aceleasi simptome, ma doare scalpul de acolo din stanga. Toate aceste sagetari sunt in partea stanga. Au inceput in vârful capului in stanga dar au coborât apoi la tâmpla stanga, in maxilarul din stanga, in urechea stanga. Si imi pâlpâie ochiul drept, se inchide si se deschide de unul singur asa ca niste spasme cumva. Dar des. Si chir simt asa ca o inflamatie. Si am fost plecata si la mare si cand ma băgăm cu capul in apa ma durea foarte tare urechea stanga. Ceea ce m a facut sa merg si la ORL dar nu e nimic de la ureche a zis ca radiază din cap de unde am eu aceste dureri... am mai fost azi la spitalul de neurologie din iasi, iar medicul de aici mi a zis ca e de la o măsea, faptul ca ambii neurologi au păreri diferite m a neliniștit si mai tare. Iar eu cred ca am acea artrita. Am rugat o pe doamna neurolog la care am fost prima data (care zice ca am astea de la scolioza) sa mi dea o trimitere pentru niste analize sa verific daca am artrita gigant sau nu.iar ea a zis ca “ nu este cazul, aveti scolioza” medicul din iasi azi mi a zis ca e de la măsea, pe mine nu ma doare nicio măsea iar. Sagetarile astea pe care le simt ma termina psihic si faptul ca ambii neurologi se contrazic
Menționez ca, in cateva seri, cand stateam asa culcata in pat, simteam acolo in vârful capului ca o inflamatie, simteam exact acel sentiment cand o măsea este inflamata, dar simteam acolo in vârful capului. Imi e tare greu sa explic acea senzatie mai acurat decat comparând-o cu infecția unei masele. Si parca si ma frigea putin, simteam exact ca o inflamatie acolo in vârful capului. Si acum de cateva zile in anumite momente imi simt si vena asta de la gat din partea stanga tensionata cumva, înțepenită, nu stiu exact cum sa explic senzatia. Si eu am o plomba provizorie la o măsea jos pe stanga, penultima măsea. dar măseaua nu ma doare deloc. Nu ma doare nicio măsea. Absolut deloc nu ma dor măselele. Si am mai vazut ca artrita asta gigant e cumva intro “strânsă legatura “ cu o “boala” sau ceva la ose nu mai stiu exact, ceva polimorfie nu mai stiu cum din cate imi amintesc. Zicea ca te dor soldurile si umerii. Iar pe mine de mult timp ma dor soldurile si umerii. Adica daca stau in picioare 10 min fara sa ma mișc ma doare tot spatele acolo jos, chiar de unde incepe coloana cu tot cu solduri. Sau daca stau aplecata de ex cand dau cu aspiratorul, la fel, ma ia asa o durere toata partea aia de jos. Odata chiar m a durut foarte tare acolo toata partea aia si parca aveam si asa ca un Cramp toata zona aia simteam ca daca ma mișc putin ma voi rupe in doua de acolo de unde incepe coloana. Dar nu am durerile astea foarte des. Voiam sa va dau si aceste detalii considerând ca orice detaliu oricat de mic poate ajuta la o acuratețe mai mare a. “Diagnosticului “
7 comentarii
0
31-07-2021, ora 13:57
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Eu zic sa incerci sa mai mergi la niste neurologi, o mare parte din doctori n-au nicio treaba cu profesia asta, trebuie sa gasesti pe cineva care se pricepe si sa ii arati RMN-ul n-ar strica inca o parere.
0
31-07-2021, ora 18:08
Georgiianaa
Nu este medic/terapeut
Georgiianaa
Asta fac.. dar nimeni nu ia in considerare bănuiala mea (care intre timp e mai mult certitudine, sunt 99, 9% convinsă ca asta e ceea ce am eu) toti imi zic lucruri diferite “ lipsa de calciu” “ scolioza “ “ probleme la măsea”. nici nu stiu ce sa fac, as vrea sa fac niste analize care sa confirme sau infirme parerea mea dar pentru asta am nevoie de trimitere/recomandare ca nimeni nu ti face niciun control /analiza fara trimitere chiar daca platesti. nu poti merge nicaieri de capul tau sa zici “faceti mi asta asta asta, ca asa vreau eu si va si platesc pentru asta “ ei au nevoie de trimitere oricum. si nimeni nu mi da ca ei zic ca am cu totul altceva dar eu nu mai suport durerile astea si teama ca poate avea niste urmări mai grave
0
31-07-2021, ora 18:10
Georgiianaa
Nu este medic/terapeut
Georgiianaa
Pentru ca artrita asta de care zic si bănuiesc ca o am nu e vizibila la rmn oricum.. trebuie o biopsie de la ureche cumva si asa se verifica daca e negativ sau pozitiv... la rmn oricum n o sa o gaseasca nimeni... si as vr sa fac acea analiza
0
31-07-2021, ora 23:44
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Stiu, e foarte frustrant sa tot umbli pe la medici insa trebuie sa existe unul care sa poata sa dea de cap problemei asteia.

Poate sa mergi la privat si sa vorbesti acolo ar ajuta, la stat medicii te tin 10 minute si dupaia iti arata spre usa.
0
01-08-2021, ora 08:57
Georgiianaa
Nu este medic/terapeut
Georgiianaa
Pai doar la privat am fost pana acum. Si am mers si la urgente la neurologie sa vad ce zic si ei. Dar in rest am mers la privat. La neurologul care mi a zis ca e de la scolioza..:)) rmnul tot la privat l am facut.. si alte analize care nu aveau treaba cu durerile astea dar a trebuit aa le fac..
0
01-08-2021, ora 23:13
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Woai, mai incearca pe la cineva, eu m-am tot saturat sa umblu.

Dar tie ti-au spus 2 neurologi ca ai fi suferit un AVC?
0
13-09-2021, ora 22:42
Georgiianaa
Nu este medic/terapeut
Georgiianaa
Nu 2 neurologi.. A gasit 2 leziuni ischemice pe rmn.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.