Se merita sa fac operatia de subtiere a cornetelor?

10-01-2019
onicandreea
Nu este medic/terapeut
onicandreea
Buna ziua,

Am o intrebare pt cei care au facut operatia de subtiere a cornetelor, s-a meritat sa va operati?
Este cineva care sa fi facut operatia si sa respire bine, dupa multi ani de la operatie ?

Din ce am mai citit pe forumuri sunt persoane care au facut operatia dar cornetele s-au marit din nou dupa un timp.Am vorbit si cu un medic orl (care nu face operatii) si mi-a recomandat sa nu ma operez, deoarece cornetele cresc la loc dupa cateva luni/ani. Daca ar fi vorba de cativa ani m-as opera, dar pt cateva luni nu m-as opera.
Tot aici pe forum am gasit o persoana Xanthippa, care este foarte impotriva acestei operatii (citez ce spune dumnealui):
" nu mai face in niciun caz vreo alta interventie asupra cornetelor! Ele sunt atat de pretioase nu doar pentru nas, ci si pentru intregul organism, incat a te descotorosi de ele e o crima asupra nasului! Tocmai interventiile repetate au uscat mucoasa, caci au subtiat-o.

Recomand, fiind si eu Stan patitul, BEPANTHEN pt. bebelusi (eritem fesier), PROPOLIS (unguent, aerosoli) - vezi la Apimedica, Apifarm. Pe cale bucala Vitaminele A+D2, E si Fier, care se absoarbe optim cu vitamina C. E bun si complexul de B-uri, mai ales B3 si B5.Bepanthenul contine acid pantotenic sau dexpantenol, care e de fapt pro-vitamina B5; aceasta ajuta la refacerea mucoasei."

Ce parere aveti ? Este cineva care sa fi facut operatia si sa respire bine, chiar dupa multi ani de zile dupa operatie ?
2 comentarii
0
10-01-2019, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cornetele se refac..doar la perosnele cu reflux gastro eosfagian in somn..când acidul gastric ajunge sus, in rinofaringe si intretine o inflamatie acolo
2 cea mai putin traumatizanta este reducerea in volum a cornetelor cu Radiofrecventa
0
10-01-2019, ora 15:24
Dr. DR.ELENA LATCAN
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. DR.ELENA LATCAN
Nu se cheama "subtiere de cornete" ci operatia Rinitei
alergice = Hopertrofia cornetelor nazale inferioare in caz de teren alergic, infectii nazale repetate, sinuzita maxilara.
Operatia e complexa si in principal cu endoscopie Storz si consta in 3 manevre= fracturare, mucotomie(inlaturarea cu o foarfeca speciala a mucosei cornetuleui crescuta in exces)si cauterizare cu radiofrecventa.
Se foloseste in special in tratamentul SFORAITULUI.
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.