Hipertrofie mucoasa nazala + deviație sept

17-05-2016
CristinaN
Nu este medic/terapeut
CristinaN
Buna ziua! Am si eu o problema. Acum aproximativ 3 săptămâni am avut o răceală destul de normala. M-am dus la medicul de familie care mi-a prescris Eficef 200mg la 12 ore, Bixtonim si paduden. Nu m-au ajutat cine știe ce. Am hotarat să mă duc la ORL. Pe data de 9 mai am fost la ORL unde mi s-a spus că am o rinofaringita si mi s-a prescris: Acc 600mg, Bixtonim si brufen. Ieri, 16 mai m-am dus la control. Mi s-a spus că este mai bine gâtul( deși îl simt la fel) durerea de cap este aceeași, nasul mi se infunda la fel de tare. Mi-a recomandat să fac un CT sinusuri fără substanță de contrast. Am făcut Ct-ul astăzi și rezultatul este: discreta deviație lateral stânga a septului nazal, moderată hipertrofie a mucoasei cornetului nazal mijlociu si posterior de partea dreapta, fără modificări la nivelul sinusului frontal, sfenoidal, maxilar bilateral si celulele etmoidale. Specific ca doctorul mi-a recomandat Ct-ul pentru a vede dacă am sinuzită. M-am dus la dumnealui si mi-a spus: ok, nu e sinuzită deci e bine. Nu trebuie să faci nimic. Din cate am auzit aceste hipertrofieri de mucoasa nazala nu trec de la sine. Va rog să mă ajutați și dacă se poate, mă înfund în nas foarte tare si noaptea mă trezesc cu gâtul foarte uscat. Dacă se poate să îmi recomandati un medic bun ORL din București. Va mulțumesc!
1 comentarii
0
18-05-2016, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cliica Nova..
dr Voda Ioana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: