sinuzita si hipertrofie de cornete nazale

14-04-2008
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
prezint o sufocare resimtita mai ales la nivelul gatului. am fost diagnosticata cu hipertrofie de cornete nazale inferioare. Se poate rezolva aceasta problema de sanatate fara interventie chirurgicala? ce tratament mi-ati putea recomanda?
mentionez ca am si sinuzita sfenoidala si maxilara.
182 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Sinuzita sfenoidala si maxilara este posibil sa o ai din cauza proastei respiratii nazale !
Pentru micsorarea cornetelor in volum..ca si medicament este foarte eficient COLARGOL.sau PROTARGOL..de 3 %...Poti comanda sa il prepare in orice farmacie mare unde exista farmacista care prepara medicatii !(de unde esti?)
Ca si tratament chirurgical...(daca va fi cazul) iti recomand sa faci Volatilizarea cornetelor cu texnologie ELLMAN cu Radiofrecventa!
0
14-04-2008, ora 00:00
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
din bucuresti. si cat imi recomandati sa fac acest tratament? are contraindicatii? va multumesc mult.
0
14-04-2008, ora 00:00
broxy
Nu este medic/terapeut
broxy
buna ziua!ma numesc roxana si am 24 de ani.in urma unui accident sportiv am suferit o fractura de piramida nazala.am suportat interventi chirurgicala, dar din pacate in continuare am probleme cu respiratia.am fost la control si mi i s a spus ca am o rinita cronica hipertrifica pe care as putea o rezolva printr o cauterizare.as dori sa incerc un tratament daca s ar putea.specific ca sunt si alergica la factori de mediu precum:praf, polen si mucegai, iar la factori medicamentosi:penicilina, ketoprofen si ibupofren.cum as putea rezolva problema asta?mai ales c acum intampin mereu probleme din cauza anotimpului.urmez mereu tratament cu aerius.
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este valabil si pentru Broxi !
Colargol sau protalgol... cae 3-4 picaturi la 8 ore 10 zile.
Foarte important sa fie instilate picaturile in pozitie culcat..., cu capul inclinat spre partea in care fosa se pun picaturile..in asa fel picaturile..se scurg peste cornet..si il cauterizeaza chimic. Picaturele sun pe baza de Argint!
0
15-04-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
@ana1989:
Problema dvs. este ceva mai complexa deoarece aveti deja sinuzita. Sinuzita are un tratament complex medical(antibiotice, antiinflamatoare, decongestionante nazale, etc.) si chirurgical(chirurgie endoscopica). Pe langa ele mai sunt si metodele chirurgicale de corectare a factorilor favorizanti ca deviatia de sept si hipertrofia cornetelor nazale(acestea din urma se pot trata prin mai multe tehnici ca: laser, coblatie, criocauterizare, radiofrecventa si ultrasunete). Pentru a beneficia de tratamentul cel mai adecvat bolii dvs. trebuie sa fiti consultata de un medic ORL cu competenta in chirurgia endoscopica si sa va faceti un examen RMN sau CT.

@broxy
Si in cazul dvs. un control ORL este absolut necesar. Tratamentul rinitelor alergice este un tratament de echipa orelist-alergolog ce implica de asemenea proceduri chirurgicale si medicamentoase.

Pt. amandoua daca doriti relatii suplimentare ma puteti contacta pe mp.
0
15-04-2008, ora 00:00
broxy
Nu este medic/terapeut
broxy
Dle dr.va multumesc mult pt sfat!!Am sa-l caut la farmacie si am sa l administrez dupa care o sa va spun cum imi este!cum as putea sa fac pt a putea ajunge la dv?sunt din suceava dar lucrez in bacau si nu pot pleca in timpul sapt de la serviciu.va rog sa mi spuneti daca in week end va pot gasi la spital?cu nasul nu e asa complicata situatia se pare ca gatul imi face mai multe probleme.am suferit acum un an si jumatate o op de polip pe coarda vocala dreapta.mi am revenit insa acum 2 sapt am descoperit cand am fost la control ca am facut o hemoragie pe coarda vocala stanga.urmez un tratament cu vitamina k si bioparox insa nu arata f bine in continuare acea coarda vocala.am facut si repaus vocal total, dar.Ma doare gatul si simt mereu o incordare a coardelor vocale:(ce as mai putea face?se poate ajunge la operatie?va multumesc anticipat!!
0
15-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna...Broxy !
Poti sa.mi explici cum sa ajuns la asa probleme cu CV.?
Ai un serviciu care impune solicitarea corzilor vocale?
Ce poti sa.mi spui despre regimul tau alimentar?(condimentat, acru, acidulat?)
P>S.
In week-end sunt in Pascani, ai 11 km de la Motca.
Vorbim la tel.-
1
16-04-2008, ora 00:00
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
am consultat un medic ORL in urma examenului RMN si mi-a dat doar tratament ptr sinuzita (Amoksiklav si Erdomed)...care nu a trecut complet, adica la frig iarasi am dureri de cap, de dinti, urechi...
dar problema mea cea mai mare e ca nu prea pot respira normal...
doctora ORL la care am fost mi-a spus ca nu se poate rezolva decat prin interventie chirurgicala si oricum ea a insistat mai mult pe tratamentul sinuzitei...
0
16-04-2008, ora 00:00
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
oricum vreau sa fac tratamentul pe care mi l-a recomandat dl dr si sper sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala...
0
16-04-2008, ora 00:00
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
Am cumparat de la farmacie protargol, dar mi s-a spus sa nu il iau mai mult de 3 zile o data pe zi...pot pati ceva daca il iau de 3 ori pe zi timp de 10 zile cum mi-ati recomandat?
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu, nu poate sa se intample nimic..doar o senzatie de usturime...si daca ti se pare exagerata...reduci numarul de picaturi..si le pui mai rar...la 12 ore. !
astept vesti dupa 2-3 zile de tratament!
0
19-04-2008, ora 00:00
ana1989
Nu este medic/terapeut
ana1989
ma simt mai bine, dar cand pun picaturile simt o durere de gat. cat ar trebui sa continui tratamentul?
0
19-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 zile este ideal..dar poti reduce tratanmentul (scurteaza numarul de zile, sau administreaza mai putine picaturi..mai rar(la 12 ore... orata pe zi...sau chear peste o zi!
Important ca medicamentul sa mai ajinga inn contact cu cornetul...micsorandul in volum!
0
09-05-2008, ora 00:00
nicolle-alessandra
Nu este medic/terapeut
nicolle-alessandra
buna ziua.acum doua zile am facuto endoscopie naso-sinusala si am fost diagnosticata :prezenta deviatiei inaltea septului nazal bilateral, mai accentuata in stanga.cu chist mucoid de 0, 8cm.mi s-a recomandat operatie de deviatie de sept si extirparea chistului.Va rog sa-mi spuneti daca exista si o alta metoda de extirpare a chistului fara sa fiu nevoita sa fac operatia de deviatie de sept(devitia nu ma deranjeaza absolut deloc).VA ROG SA-MI DATI UN RASPUNS PENTRU CA SUNT DISPERATA
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o deviatie de sept, chear daca aparent nu deranjaza..produce perturbari ai circulatiei aerului prin nas..cu consecinte care se resimt in timp. Sinuzite, otite seroase,..s.a Chistul format...este si el urmarea deviatiei de sept.
Va recomand sa mergeti la interventie, cu anestezie generala..nu o sa simtiti nimic si peste 7-10 zile o sa uitati ca ati fost operata!
Mult succes!
0
06-06-2008, ora 00:00
nicolle-alessandra
Nu este medic/terapeut
nicolle-alessandra
am facut rezectia septului nazal si marsupializarea chistului maxilar prin sinusoscopie.in data de 28.05.08.inca imi curg in gat cheaguri de sange impreuna cu puroi.Este normal?
Cat trebuie sa stau acasa pentru o vindecare complecta?Daca ma duc la serviciu(lucrez intr-o farmacie care solicita destul de mult efort fizic si..psihic.)mai devreme decat mi s-a recomandat, exista vreun risc (ma refer in mod special la aerul conditionat si la efort)?...inca mai am dureri de nas mai ales cand stau aplecata.Ce ma sfatuiti sa fac?
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Acum trebue sa continuati tratamentul de recuperare !
AEROSOLI...pentru a fluidifica secretiile si a imbunatati drenajul!
Spalaturi nazale.
sedinte de fizioterapie( ionizari, ultrasunete, bioptron)
NBu exista un termin limita de recuperare in zile. Totul depinde de felul in care va simtiti!
Puteti merge si mai repede, dac secretiile nu incomodeaza si nu mai aveti dureri!
0
07-11-2008, ora 15:12
hectoor
Nu este medic/terapeut
hectoor
In urma cu un an si 3 luni am fost operat de deviatie de sept (o creasta nazala). timp de 3 luni totul a fost ok, dupa aceia iar am revenit la nas infundat, mai rau decat inainte. am fost de curand la un consult orl si mi a spus ca am cornetele marite chear foarte mai (gigant) le am vazut si eu chear m am speriat cand am vazut ce am in nas. Doctorul a spus ca este mai usoara decat operatia anterioara si se face endorcopic.. Indrumatima si pe mine catre un doctor bun si la o clinica sau daca exista vre un tratament medicamentos pentru asa ceva. Va multumesc
0
09-11-2008, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Hector... de unde esti/?
0
10-11-2008, ora 16:28
hectoor
Nu este medic/terapeut
hectoor
bucuresti
0
04-01-2009, ora 17:13
andreia_o
Nu este medic/terapeut
andreia_o
buna ziua, si eu am o problema in legatura cu nasul, mai demult am fost la un control si mi s-a spus ca am deviatie de sept (nu f accentuata) si rinita, am niste umflaturi destul de mari, aproapre ca cu o nara nu mai pot respira, si un miros urat deseori care vine de la nas, ce as putea sa fac sa nu mai existe???sfatuiti-ma si pe mn va rog !
0
04-01-2009, ora 17:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul pas este sa faci o Radiografie SAF. este posibil sa ai o sinuzita maxilara. provocata de o carie dentara la dintii de sus.. care au radacina in sinusul maxilar.
cu Rezultatul radiografieite duci la ORL.. unde o sa stabileasca tratamentul adecvat.
poti sa scanezi filmul si sa.l trimiti pe mail
0
04-01-2009, ora 17:31
andreia_o
Nu este medic/terapeut
andreia_o
dar daca aveam vreo problema cu sinusul maxilar, nu ar fi trebuit sa ma doara sau ceva de genul??eu nu am avut nici o durere de masele, dinti pana acum (am 19 ani), oricum urmeaza sa ma duc la iasi, sa rozolv cumva problema.multumesc oricum
0
04-01-2009, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de unde esti? cab. meu este in Pascani.
Ce am scris mai sus.. a fost motivat de secretia nazala purulenta care ai descris.o si cu miros.
aceste simptome sunt caracteristice sinuzitei.. sau unui corp strain ramas in nas de mai mult timp.
In caz ca ai numai o rinita cronica... se poate face o reductie a cornetelor cu radiofrecventa.
0
04-01-2009, ora 20:59
andreia_o
Nu este medic/terapeut
andreia_o
sunt din vaslui...oricum o sa plec pana la is, o sa mai revin atunci cu intrebari in caz ca nu s-au lamurit
0
23-04-2009, ora 22:00
raluca e
Nu este medic/terapeut
raluca e
In urma cu 4 saptamani am fost diagnosticata de medicul de familie cu sinuzita acuta frontala. Am urmat un tratament de 7 zile cu augmentin 700mg si paracetamol sinus(1/12h), inhalatii. Apoi la medicul ORL am facut endoscopie nazala unde au fost observata cornetele marite si ousoara deviatie de sept. Am facut tratament 10 zile cu vibrocil spray. Radiografia sinusurilor e OK. In tot acest timp am incercat sa stau cat mai mult in casa, sa ma feresc de curent. Parea ca totul s-a vindecat, puteam respira si nu mai aveam dureri de cap sau usturimi ale nasului. Dar odata ce am inceput sa ies iar afara in mod regulat, sa stau si in curent, mi se infunda nasul, nu pot respira normal si obosesc, ma doare capul. Am fost iar la medic si mi-a zis iar de cornete ca sunt marite, mi-a dat tratament 10 zile cu aulin si aerius, 1/24h si mi-a zis ca daca nu-si revin trebuie operate.
Imi puteti spune va rog:
- care este motivul acestei mariri ale cornetelor;
- daca dupa operatie se pot mari in timp la loc;
- care este riscul sa le las asa marite, fara sa ma mai operez.
Multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul.
1
23-04-2009, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.hipertrofia cornetelor intervine prin un flux de sange marit pe artere si un drenaj defectos prin sistemul venos.. fapt care duce la retinerea sangelui in cornete.. cu marirea lor in volum!
2.depinde de metoda de interventie.. o rezectie clasica, reducere cu Laser..sau cu Radiofrecventa !
Practic.. recidiva nu tine de metoda.. ci de starea generala a organizmului.. si cauzele care au dus la rinita!
3.Riscul.. dac raman asa..
-respiratie proasta nazala.. cu oxigenare proasta cerebrala
-dependenta de picaturi vazoconstrictoare.. care duc peste un timp la pusee de tensiune arteriala
-risc de aerarie proasta a sinusurilor paranazale.. cu sinuzite
-risc de otite medii seroase cu hipoacuzie
0
27-04-2009, ora 18:30
raluca e
Nu este medic/terapeut
raluca e
Va multumesc mult pentru raspuns.
Momentan folosesc si Bixtonim XYLO si parca ma ajuta mai mult ca orice medicament luat pana acum, nu inteleg de ce, nu ma pricep.
Cat timp as putea folosi contunuu (de 1-2 ori/zi) acest spray nazal? Cate zile maxim? Si acesta provoaca dependenta?
0
27-04-2009, ora 20:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu iti recomand sa folosesi mai mult de 4-5 zile...
f Iti faci curaj.. vii la Pascani si se rezolva cu cornetele. repede, fara durere si eficient!
0
28-04-2009, ora 22:31
raluca e
Nu este medic/terapeut
raluca e
Multumesc frumos :)
Adaugă un comentariu / răspuns
182 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.