Senzatie ciudata

16-01-2018
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Buna seara,
De cateva zile ma confrunt cu o senzatie extrem de ciudata, ma simt de parca membrele nu sunt ale mele, nu ma pot exprima mai exact, parca nu imi simt mainile, de parca altcineva le-ar controla subconstient.

Mentionez ca sufar de T.O.C si momentan sunt pe tratament Rivotril + bere.

Orice sfat ar fi binevenit. Multumesc.
18 comentarii
1
16-01-2018, ora 22:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, combinatia simtpomele descrise pot fi un efect secundar al combinatiei intre rivotril si bere, combinatie nepotrivita si riscanta.
0
16-01-2018, ora 22:58
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Stimate domnule psiholog, multumesc dar sa nu ma intelegeti gresit - tratamentul meu prescris NU este Rivotril + bere. E doar Rivotril. Berea o folosesc ca sa uit de depresia aceasta care ma macina.

Mentionez ca de la inceperea tratamentului simptomele nu s-au ameliorat deloc, ba chiar s-au inrautatit + acum am si senzatia aceasta cu mainile. De aceea am inceput sa iau mai multe tablete de rivotril in fiecare dimineata cu tot mai multe beri. Credeti-ma, ma simt bine 5 minute apoi toata ziua ma simt ingrozitor.

Va multumesc.
1
16-01-2018, ora 23:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Eu am inteles, dar dumneavoastra intelegeti ca va faceti mai mult rau? Cum sa-si faca efectul medicatia? Iar combinatia este distructiva si poate sa va adanceasca starile caci efectul se insumeaza.
0
16-01-2018, ora 23:22
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Poate daca as trece pe alt antidepresiv ar avea efect? Ma simt si obosit mai mereu dupa ce am inceput Rivotrilul..
0
17-01-2018, ora 14:15
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna ziua! Ar fi indicat sa luati legatura cu psihiatrul care vi le-a prescris. Descrieti situatia si acesta este in masura sa schimbe si sa dea medicamentul si doza potrivita.
0
17-01-2018, ora 14:32
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Tu trebuie sa treci pe antidepresiv pt ca in prezent iei doar un anxiolitic care este si ff adictiv ! Asadar mergi la medic, nu cred ca el ti-a dat sa iei asa ceva pe termen lung !
0
17-01-2018, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se bea nici un fel de alcool cu medicamentele psihiatrice. Rivotrilul nu este un antidepresiv. Mergeti la psihiatru si spuneti-i de situatia cu care va confruntati, inclusiv de bere.
0
17-01-2018, ora 15:11
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Dar sa nu ma intelegeti gresit. Eu nu am inceput sa beau bere o data cu rivotrilul. Acum am 36 de ani as putea spune ca beau zilnic cam de aproximativ 16 sau 17. Dar de cand iau si rivotril ma simt mai rau ca inainte, nu vad care ar fi solutia.
0
17-01-2018, ora 15:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Schimba doctorul.
2
17-01-2018, ora 15:54
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Tu bei alcool zilnic de 20 de ani și acum te-ai gândit să folosești și sedative pentru eliminarea "tremorului"? Prietene, tu ești în primul rând alcoolic, tremorul are fix această cauză, sevrajul de dimineață iar ceea ce simți tu acum este efectul combinației alcool cu sedative. Mergi la medic, spovedeste-te în fața lui, spune-i că ai o problemă cu alcoolul și cere-i ajutor. Sănătate!.
0
17-01-2018, ora 16:32
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
De cand a bea 6-7 beri zilnic inseamna alcoolism? Alcoolicii sunt aceia care dorm prin santuri si beau tarii si palinca. Eu beau ca sa pot functiona, nu sa ma distrez prin baruri pana tarziu. Iar tarie nu am baut de mai bine de 8 ani.
3
17-01-2018, ora 18:44
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Tu folosesti alcoolul, in mod instinctiv, ca si antidepresiv ! Deci ai nevoie de medicatie antidepresiva ca sa poti functiona, nu de alcool zilnic, chiar daca e bere ! Ce trece de un pahar pe zi (mare pt bere, mijlociu pt vin si mic pt tarie ) se cheama alcoolism, nu e nici un dubiu in privinta asta ! Este ca si cum cineva care fumeaza un pachet de tigari mentolate sau light in fiecare zi se declara nefumator ! Un fimator de tigari tari ar putea spune ca alea sunt o gluma, dar pt un nefumator ambii sunt la fel de fumatori, difera doar preferinta personala pt un anume produs ! Asa este si in cazul bauturilor alcoolice !
2
17-01-2018, ora 22:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si de ce ti-ai pus poza jumatate dezbracat la avatar? Scuza-ma, dar esti singurul de pe forum indecent.
0
18-01-2018, ora 04:27
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu ți-am scris ce știu. Tu ai scris ce crezi că știi. Sănătate!
1
18-01-2018, ora 15:56
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Gata, incepand cu azi am renuntat la Rivotril, ramanand doar la bere - sa vad daca se amelioreaza.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Nu consider avatarul meu ca fiind indecent.
1
11-02-2018, ora 23:44
decebalsavu
Nu este medic/terapeut
decebalsavu
Probabil senzatia avuta va impiedica sa va folositi poza proprie, nu? Vad ca va place sa luati poze de la altii.
0
11-02-2018, ora 23:48
decebalsavu
Nu este medic/terapeut
decebalsavu
contul meu de fb Decebal Bogdan Savu demonstreaza ale cui sunt pozele. Nu se poate sa furi identitatea cuiva. Rog sa se ia masuri in acest caz. Multumesc.
0
11-02-2018, ora 23:51
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Domnul de mai sus este in evidenta la Socola nu il cheama Decebal il cheama Lucretiu Zam si cand nu ia tratamentul cu Rispolept intra in episoade de genul. Nu il luati in seama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul