sifilis... aceasta boala pe care am tratat-o in urma cu multi ani poate afecta partenera?

21-08-2007
Razvan80
Nu este medic/terapeut
Razvan80
Va rog sa imi raspundeti daca se poate...am avut in urma cu 6 ani sifilis-stadiu initial (VDRL pozitiv, TPHA negativ) pe care l-am tratat imediat cu eritromicina timp de 2 luni. Dupa 2 luni de la tratament am refacut analizele si a iesit negativ. Am repetat analizele timp de 2 ani o data la 6 luni si a ramas negativ. Vreau sa va intreb daca aceasta boala pe care am tratat-o in urma cu multi ani poate afecta partenera si mai ales sanatatea copilului pe care urmeaza sa il am. Si as mai vrea sa stiu ce fel de tratament sa urmez daca exista pentru a modifica Tpha care a ramas pozitiv
4 comentarii
0
22-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu, un sifilis v indecat nu poate afecta nici partenera, iar copilul cu atât mai puţin.
2. Sifilisul vindecat nu necesită tratament. TPHA rămâne pozitiv mulţi ani, în principiu toată viaţa. Este doar o "marcă serologică", ca un fel de tatuaj ca să zic aşa.
0
23-08-2007, ora 00:00
Razvan80
Nu este medic/terapeut
Razvan80
va multumesc
0
24-05-2011, ora 13:48
ivasile
Nu este medic/terapeut
ivasile
Dl Doctor,

Dar ce parere aveti despre un buletin de analize cu rezultatul VDRL pozitiv 4RU si TPHA 182 RU tot pozitiv? nu am stiut de problema, prietenul meu odata descoperit a incercat sa motiveze ca isi acopera un alt prieten... ca nu ar fi el insusi in chestiune. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc.
0
22-02-2019, ora 16:50
Rox01
Nu este medic/terapeut
Rox01
Buna ziua domnu doctor am o rugăminte la dumneavoastra acum o saptamana am facut testul hiv si sifilis iar la sifilis mia esti pozitiv mia fost recomandat sa fac pelicilina 1 pe săptămână timp de 3 saptamani nu stiu ce fel de sifilis am va rog sa ma ajutati sunt in străinătate am căzut în depresie nu stiu ce sa fac cum sa fac va rog din suflet sami spuneti cat e de grav si ce fel de sifilis mia esti tppa pozitiv si treponema pallidum Ak nachweis le-am făcut în austra analizele in momentul cand am primit rezultatul am plecat la un dermatologivenerice si am vb cu doctorul mia dat 2 pastile nu stiu ce fel de pastile mi sa recoltat iară sânge mia facut o pelicilina si mia spus sa vin dupa o sap inapoi dupa analize si nu m-am mai dus nu inteleg bine ce spune acum rugămintea mea care este iei am întrerupt tratamentul vreau sa fac in romania iară testul sa vad daca e sigur ce risc credeti ca as avea între timp multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: