Transpiratie excesiva in timpul somnului

25-02-2021
DCata
Nu este medic/terapeut
DCata
Salut. Am si eu o intrebare si poate stie cineva cauza. De foarte mult timp, in timpul somnului transpir excesiv, dar doar daca consum apa. Daca nu consum apa inainte de a adormi sau nu ma trezesc in timpul somnului sa beau apa nu am nici o problema. In momentul in care ma trezesc si beau apa dupa ce adorm incep sa transpir excesiv.Nu ar fi o problema pt ca am somnul adanc si nu ma trezesc, dar cand ma trezesc sunt ud de parca ar turna cineva apa pe mine. Gen apa consumata o elimin prin transpiratie in momentul in care adorm.am specificat concret APA pt ca daca beau suc sau altceva nu am nimic.Mentionez ca sunt fumator si consum cafea( unii ar spune ca consum cafea putin cam excesiv). Ar putea cineva sa imi explice cauza sau daca am vreo problema medicala???
1 comentarii
0
25-02-2021, ora 11:10
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Sunt multe cauze de transpiratii nocturne. Dintre cele mai grave care trebuie excluse sunt: tuberculoza, limfoame si leucemii, diverse infectii si abcese, afectiuni tiroidiene.
Cel mai bine ar fi sa incepeti cu un consult de interne, radiografie pulmonara si analize uzuale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Transpir foarte tare!
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Bufeurile și transpirațiile nocturne cresc riscul pentru un eveniment cardiovascular
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  • Transpirația nocturnă ar putea dezvălui severitatea apneei în somn
  •