Sindrom depresiv anxios paroxist?

46 comentarii 1 2
0
13-06-2011, ora 12:13
anghel madalin
Nu este medic/terapeut
anghel madalin
SALL VETO SI EU AM ATACURI DE PANICA CU AGORAFOBIE DE 5 ANI SI AM URMAT FEL DE FEL DE TRATAMENTE ALOPATE SI DEGEABA EU TE SFATUI SA EI DE LA PLAFAR PASIFLORA SI EI 1 DIM ANAINTE DE MASA CU O JUMATE DE ORA SI UNA SEARA EU URMEZ CU ELE SI II MULTUMESC LUI DUMNEZEU MA SIMT MAI BINE FACI O CURA DE 3 LUNI SI 30 ZILE PAUZA SI DUPA AIA EI IAR. CEAI DE LAVANDA.SI IN LEGATURA CU DURERILE ABDOMINALE SUNT DIN CAUZA STRESULUI.SI AI MAI SCRIS CA AI SLABIT 10 KG SI EU AM SLABIT LA FEL EU TE SFATUI SA ITI FACI UN HELICOBACTER PILORIC SI O ECOGRAFIE ABDOMINALA.EU MIAM FACUT SAPTAMANA TRECUTA SI HELICOBACTERU SI ECO ABDOMINAL SI MIA IESIT.FICAT MARIS SI FIEREA RASUCITA SI MI SA SPUS CA ESTE DIN CAUZA LA TRATAMENTU HALOPAT SI AM SI HELICOBACTER FATI SI TU ANALIZELE ASTEA.DOAMNE AJUTA MADALINSUNT ID-UL MEU EATE madalin_frumosu2003
0
07-07-2011, ora 18:59
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Nu stiu daca mai esti pe forum, dar sunt afectat de starea ta anxioasa. As fi vrut sa te indrum sa citesti despre terapia bowen pe internet si despre marturiile celor care s-au vindecat de depresie. Daca mai privesti acest site, iti doresc sanantate!
0
09-07-2011, ora 11:40
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Inca sunt pe baricade. Am renuntat la orice fel de pastila chiar acum beau un ceai de salvie. Problema este in felul urmator a disparut senzatia de dispneee. Mai am lipsa de aer dar mult mai rar. Problema este ca ma simt foarte confuz ca si cum as fi drogat, comparand cu 8 luni in urma cand consumam droguri eu zic ca sunt mult mai drogat acum chiar daca nu mai iau nimic. ( Asa pot sa mi definesc starea). Doamne ajuta!
0
13-08-2011, ora 21:37
oprand14
Nu este medic/terapeut
oprand14
Buna.
in primul rand sper ca starea ta s a ameliorat. am trecut si eu, printr o depresie. nu pot spune ca sunt vindecata, dar incerc sa mi impun lucrul asta. Mai am pana la final, dar sper. am citit randurile scrise de tine si m ai impresionat. stiu cum e sa te simti singur si incapabil sa explici ce se intampla cu tine, ca simti ca pierzi controlul asupra fiintei tale..
M am apropiat mai mult de Dzeu si am simtit ca prin rugaciune, lucrurile se pot schimba mult. Trebuie sa credem in noi. Ii recomand sa citesti, de joseph murphy puterea extraordinara a subconstientului.
iti doresc sa crezi in tine! E pasul cel mai important.
cu drag, deea
0
13-08-2011, ora 21:38
oprand14
Nu este medic/terapeut
oprand14
revin..
cartea o gasesti si pe internet, in varianta online.. incearca sa aplici. Astept un raspuns, sa stiu daca esti bine!
0
23-08-2011, ora 00:19
Alina 72
Nu este medic/terapeut
Alina 72
Draga Veto, in primul rand vreau sa-ti spun ca trec prin acelea-si stari si simptome; i-ati inima in dinti si fa-ti repetate, repetate analze la coprocultura.Eu traiesc in Elvetia si iti jur ca sunt mai dezamagita decat in Romania de sistemul sanitar, am facut toate analizele medicale au iesit negative darrr am descoperit singurica Tenia, am luat tratamentul si m-am simtit mai bine o saptamana, am repetat analizele si medicii spun ca sunt negative in continuare desi ma simt la fel.eu am citit despre aceasta specie si simptomele acestea sunt dar eu iti doresc sa nu am dreptate. Diagnosticul meu in momentul de fata este ca probabil sunt nervoasa sau intestin iritabil.Asa ca iti recomand sa nu te mai duci la psihiatrii mai bine la un bun medic internist. MULTA SANATATE !
0
25-08-2011, ora 04:12
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Sa stii ca si eu m am gandit la o tenie. dar de unde?
si nu s-ar vedea la analize wtf! Simt ceva prin intestine de ma rupe
0
30-10-2011, ora 02:41
francezu22
Nu este medic/terapeut
francezu22
Buna ! Sunt FLORIN am 17 ani...si de 1 an chiar 2...ma confrunt cu PALPITATIILE !! apar de o data...simt ca imi bate inima tare si ca mainile sunt reci...si simt nevoia sa fac TREABA MARE !! mi-e frica sa mai ies la scoala la magazin la fotbal... simt ca o sa mor fac infard ; atac cerebral... gandesc total aiurea ! AM fost la analize mi-au iesit bune si ma-u trimis la un psiholog... mi-a spus ca am o usoara depresie am Loat niste medicamente pe baza de plante DEPRESA timp de 1 luna. acum vad ca ma simt mai bine incerc sa nu mai ma gandesc si sa realizez ca sunt doar niste palpitati si nu mi se poate intampla nimic e o trecere de timp care duraza doar 5min ! incerc sa ma controlez.. io cred ca se trag de la : 1 ) la varsta de 15 ani mi-am taiat talba piciorului ( am calcat pe O STICLA SPARTA ) am fost cusut pe viu la spital. 2 ) la 16 ani am facut dubla fractura de antebrat la mana dreapta..( accident cu scutteru) am avut 2 tije si mi-leau scos.. 3) acum la 17 ani mi-am taiat tendonu lu AHILE la picioru drept ( am cazut in niste geamuri cu picoru )...acum sunt bine am stat toata vacanta de vara in casa cu gandu ANU ASTA CE MI SE MAI INTAMPLA si mam trezit cu ATAC DE PANICA !! PALPITATILE ASTEA !! cred ca sunt Blestemat ?? sau trec printro perioada mai grea :D !!! ASTEPT RASPUNSURI MULTUMESC !!
0
03-01-2012, ora 14:28
Gina75
Nu este medic/terapeut
Gina75
Veto, si eu am facut o depresie acum 2 ani, nu trece asa usor, in 2-3 luni, ma lupt cu ea de 2 ani dar am descoperit-o acum 6 luni si de 6luni sunt si sub tratament.Simptomele mele sunt:intepaturi in picioare, pe pulpe, gura uscata, nu pot sta in picioare, senzatie de rau(parca ma duc...parca mor)sunt slabita(nu am putere), simt unde in cap ce se ating si se electrizeaza apoi curentul imi trece in tot corpul, parca m-ar electrocuta ceva, parca trece energie electrica prin mine.Sfatul meu este sa mergi la un al doilea psihiatru, tratamentele psihiatrice pentru depresie nu sunt o rusine si fiecarei persoane i se potriveste un anumit tratament.Eu am incercat 3-4, chiar sunt la al5-lea tratament pe care il schimb si se pare ca sunt pe calea cea buna.Am ajuns la spital intr-o stare critica si de-abia acum, peste 6 luni, am inceput sa-mi revin.Daca ai nevoie mergi la psihiatrul meu ce m-a pus pe picioare, dr. Cristina Dude.
0
04-01-2012, ora 09:53
anghel madalin
Nu este medic/terapeut
anghel madalin
buna ziua tuturor va rog frumos sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa ma mai fac sufar de atacuri de panica cu agorafobie de 5 ani nu stiu ce sa ma mai fac am urmat fel de fel de tratamente dar in zadar.in vara anului 2011 multumesc lui bunul DUMNEZEU CA IMI REVENISEM CAM IN PROPORTIE DE 80 LA SUTE.DAR ACUM DE VREO 2 SAPTAMANI SIMTOMELE MIAU REVENIT SI NU STIU CE SA MA MAI FAC AM SI DURERI ABDOMINALE DE 1 AN DE ZILE SI DOCTORU DE FAMILIE MIA ZIS CA E PE SISTEM NERVOS, TOT IN VARA ANULUI 2011 AM SUFERIT SI DE HELICOBACTER PILORIC.VAROG FRUMOS SA MA AJUTATI SI PE MINE CA NU STIU CE SA MA MAI FAC INCOTRO SO MAI APUC CA NUMI DA PACE ANXIETATEA SI DURERILE ABDOMINALE.VA MULTUMESC SI DOAMNE AJUTA DATIMI UN SFAT BUN VA ROG FRUMOS SAU MA PUTETI CONTACTA LA NR DE TEL:0763911718 MADALIN SUNT UN BAIAT NECAJIT CU 2 COPILASI SI TRAIM DINTRUN AJUTOR SOCIAL DE 200 LEI 4 PERSOANE SI VREAU SA MA FAC SANATOS SA POT MUNCI PENTRU FAMILIA MEA CU STIMA SI RESPECT MADALIN
0
05-01-2012, ora 07:54
anghel madalin
Nu este medic/terapeut
anghel madalin
buna ziua tuturor am uitat sa scriu ca miam facut in luna decembrie 2011 o ecografie abdominala si mia iesit perfecta. Va multumesc MADALIN
0
05-01-2012, ora 13:11
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Dragi suferinzi inca sunt in viata! Tineti post si rugaciune. e tot ce ajuta suta la suta. Uneori un paracetamol. dar in rest vointa psihica si fizica Fiecare are crucea lui. Alimentatia conteaza foarte mult.
0
22-01-2012, ora 08:18
anghel madalin
Nu este medic/terapeut
anghel madalin
buna dimineata tuturor inca astept si eu niste sfaturi de la dumneavoastra va rog frumos.DOAMNE AJUTA.
0
14-02-2012, ora 23:58
Laura Stanciu
Nu este medic/terapeut
Laura Stanciu
Nu este chiar treaba mea sa ma amestec in vietile oamenilor, insa, depresia nu este ceea ce va inchipuiti. Eu am trecut printr-o depresie de la o varsta frageda, atat de frageda inca nu stiam daca e in regula sa le spun parintilor sau nu, si oricum nu le-as fi spus pentru ca aveam o situatie familiala mai delicata.
Cert este ca, din ce am trait eu, multe simptome sunt cauzate de autosugestie - clar, o persoana deprimata isi atrage toate energiile negative asupra ei si prin urmare si tot felul de boli mai mult sau mai putin inchipuite. Eu sufar de hipoparatiroidism, fac tratament cu calciu de cand ma stiu si nu a fost nici un doctor in stare sa-mi zica pana la varsta asta ca sufar de vreo afectiune sau de ce fac caderi de calciu si asa mai departe. Pe scurt, palpitatiile, nodurile in gat, mainile si picioarele reci, transpiratii ciudate, simptome de ameteala si anemie, caderea parului, durerile musculare, carceii, durerile de cap si MULTE altele sunt cauzate de lipsa calciului in organism, mai pe scurt de asimilarea cu greutate a acestuia si din cauza metabolismului incetinit. Toate astea ti se pot trage si de la psihic atunci cand este deprimat, deoarece gandurile negative atrag dupa sine "pacalirea" creierului si deprimarea Sistemului Nervos Central. Prin urmare, iti faci rau de unul singur si nu stii de ce. Incepi sa te indopi cu tot felul de pastile care cel mai probabil isi anuleaza efectul una alteia si ajungi sa o iei razna crezand ca moartea e singura scapare de... propria persoana pana la urma.
Dragii mei, in lupta asta cu sinele trebuie sa fiti tari, pentru ca daca ati ajuns pana aici trebuie sa mergeti mai departe. Lasati totul la o parte, stiu prea bine ca nu mai conteaza nimeni pentru voi acum, depresia distruge orice emotie pozitiva care exista in noi. Nu va controlati emotiile! Plangeti cand va vine sa plangeti, radeti cand ceva este amuzant, traiti-va viata cu intensitate si veti iesi din situatia asta. NU MAI LUATI PASTILE! Nu luati antidepresive si alte prostii. Informati-va! Cititi despre efectele antidepresivelor asupra voastra! Cititi carti despre autocunoastere si despre educatia parintilor, cautati motivele pentru care ati ajuns aici. Totul vine din copilarie, totul se poate trage de la un "nu" sau de la o situatie care v-a marcat existenta. Cautati o cale sa va descoperiti si sa intelegeti care este rostul vostru aici. Fie ca sunteti agnostici sau nu. Daca credeti in Dumnezeu sa stiti ca doar credinta va va ajuta sa iesiti din depresie!
Daca sfaturie mele au ajutat pe cineva, sunt dispusa sa vorbesc mai mult despre tot ce am asimilat de-a lungul timpului in legatura cu depresiile si nu numai.
0
21-02-2012, ora 22:50
ion neghina
Nu este medic/terapeut
ion neghina
sufar de o tulburare depresiva de 4 ani, iau tratament neintrerupt si cred ca boala este mult mai veche.totul a inceput cu o tristete si tulburare accentuata, iar acum imi afecteaza serv.sunt politist, nu mai pot purta armament, joc teatru ca sunt bine pt.ami pastra serviciul am 2 copii, rata la banca.cred ca ma voi ruina, nu stiu ce sa mai fac, am tulburari de comportamen si vocabular., am devenit un nesimtit nu ma pot controla de fiecare data.Cer ajutor.
0
08-12-2012, ora 22:31
cristian196905
Nu este medic/terapeut
cristian196905
Buna.Un prieten de-al meu a avut simptome asemanatoare.Si-a facut toate analizele si toate i-au iesit negative.A fost trimis la psihistru care i-a prescris tot felul de calmante si sedative.A slabit foarte mult si aproape in fiecare seara mergea la spiltal la urgente.Dupa luni de chin a mers la o clinica din Cluj si acolo i-au gasit la stomac o infectie cu elicobacter.A facut tratament si si-a revenit.Poate si la tine e aceeasi problema.Iti doresc multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •