Spasme musculare si tremor

17-03-2014
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Buna ziua!
Revin cu o problema de care credeam ca am scapat in ultimele 2 luni.In noiembrie 2013 am suferit o interventie chirurgicala-septoplastie, cu anestezie generala.Operatia a decurs bine, insa am sangerat foarte mult, dupa operatie am aflat abia ca stateam destul de rau cu tensiunea si anume 14, 7 la varsta mea de 20 de ani.Dupa operatie am facut o tahicardie postoperatorie si am tratat-o in cele din urma, tensiunea la fel ajungand in cele din urma la 12, 6 in tot acest timp aveam si unele stari de anxietate noaptea imi sarea inima din piept insa concor5mg magnerot si remotiv au facut ca aceste stari sa dispara.Incet incet se vad rezultatele dar din noiembrie pana acum in martie am racit de 3 ori.De prin decembrie am inceput sa am anumite spasme musculare si usoare zvacniri ale capului.Nu foarte evidente insa indeajuns incat sa le simt.Am fost la consult si m-i s-a spus ca nu am semne neurologice, si m-i s-a dat diagnosticul de hipocalcemie.Am luat suplimente de calciu si magneziu si zvacnirile de cap s-au diminuat mult, insa tot sunt sesizabile.Am observat de asemenea ca la emotii mari, si eu sunt un tip destul de emotiv, student la medicina, mai ales la examenele care ma termina aproape complet.De asemenea tin sa precizez ca in anul 2013 nu stiu daca m-am culcat macar intr-o seara inainte de ora 12 noaptea.
Nu am mai avut asemenea stari, si aici ma refer mai mult la aceste zvacniri, si ca sa le explic putin..se intampla atunci cand pozitionez capul iar cand il rotesc in dreapta sau in stanga si ajung la sfarsitul cursei de miscare, m-i se misca involuntar, putin..insa sesizabil de catre mine.
Ma gandesc acum..pot fi din nou simptome de anxietate?Inca am lipsa de Ca, Mg mai ales dupa operatia cu anestezie generala?E din cauza ca neglijez orele 22.00-00.00 noaptea si ma culc mai mereu dupa ora 12?Si aici pot spune ca in timpul zilei sunt destul de 'moale'in sensul ca ma simt putin obosit si casc mult.Inca ceva ce as vrea sa precizez, sunt dreptaci, am facut unele teste pe mine si am observat ca degetele de la mana stanga imi tremura ceva mai evident atunci cand intind bratele inainte si fac abductia degetelor cu palma in supinatie sau pronatie.Mana dreapta in schimb nu tremura mai deloc.Sport nu prea fac insa in ultimul timp m-am decis sa ma mai ocup si de mine nu doar de facultate.
Ca si alte afectiuni..am o scolioza dorso lombara inca netratata dar la care lucrez, fac kinetoterapie.

As aprecia tare mult daca mi-ati putea da un sfat sau m-ati putea lamuri ce se intampla cu mine.

Va multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: