STARI DE AMETEALA

12-03-2012
SM
Nu este medic/terapeut
SM
Buna ziua,

Ma numesc L. M., am 38 de ani.
Am stari de ameteala, diferite de cele pe care le stiam eu pana acum, nu se invarte nimic in jurul meu doar am senzatia ca incep sa-mi pierd cunostiinta, in acele momente nu simt nevoia sa ma asez ci dimpotriva imi vine sa alerg sa ma agit ca sa revin in realitatea initiala. Pare ca o indepartare de realitate, parca tot ce este in jurul meu se transforma intr-un fundal. Nu s-a intamplat niciodata sa cad sau sa lesin. Simt uneori presiune in ceafa.
Senzatiile de ameteala au debutat cu ani in urma insa se intamplau foarte rar si de cele mai multe ori in perioada ciclului.
Aproximativ 3 ani ( 2008- 2010) am avut dureri de cap foarte puternice, uneori cu varsaturi, aceste migrene durau cam 2-3 zile. De pe la inceputul anului 2011 au mai incetat migrenele, mai am si acum insa destul de rar, exista si cate o luna in care nu ma doare capul insa de cand nu mai am acele migrene au inceput sa fie frecvente starile de ameteala care se intind uneori si cate 2 saptamani, nu 24 de ore pe zi, insa se intampla de cateva ori pe zi. De regula debuteaza inainte de ciclu menstrul, sau poate sant mai accentuate in perioada asta. Foarte bine nu ma simt niciodata.
Cel mai frecvent mi s-a intamplat cand stau la semafor si astept, sau cand astept la usa clasei sa iasa copilul de la scoala, mi se intampla si cand ma duc la restaurant si zumzetul este destul de puternic, mi s-a intaplat in timp ce scoteam rufele din masina de spalat in casa fiind liniste, mi s-a intamplat de multe ori cand sant intr-o conversatie cu mai multa lume, mi s-a intamplat la spectacol unde zgomotul este puternic.
Am fost la medic neurolog cu 3 ani in urma pentru migrene, am incercat ceva tratament nu imi mai amintesc exact ce, cert este ca nu am simtit nici o imbunatatire atunci.
Acum de cand am inceput cu starile de ameteala am facut mai multe analize si consulturi.
- Am fost la medic neurolog si apoi am facut un RMN craniu cu substanta de contrast, si totul este in regula.
- Am facut analize de sange si toate sunt in limite normale.
- Am facut ecografie abdominala si singurele mici probleme sunt colecistopatie alitiazica, fara calculi si microlitiaza renala bilaterala, in rest totul arata perfect.
- Am facut o radiografie la coloana si rezultatele sunt: incipiente modificari spodilozice diseminate dorso lombar; tulburare de statica vertebrala cu rectitudinea coloanei cervicale si discreta scolioza dorsolombara dextroconvexa; discopatie c5, c6, c7 si lombosacrata cu pensare spatiilor intervertebrale.
- Am fost la medic endocrinolog si am facut analizele de sange si ecografie totul este in limita normala.
Am facut tratament cu :
- betaserc 2 luni,
-alanerv 10 zile,
-calciu, magne b6 si complex b esentiale aproximativ 30 de zile.
Nu am simtit imbunatatiri in starea mea de sanatate.
Ce mai pot sublinia este faptul ca daca urc cu scarile rulante, cand ajung sus sunt ametita si am senzatia ca nici piciorele nu mi le pot controla, trece dupa cateva minute.
Nu am primit un diagnostic insa uneori mi teama sa ies din casa din cauza starilor de ameteala.
Va rog sa ma indrumati, ce as putea sa mai fac? Ce analize?
1 comentarii
0
14-08-2012, ora 13:50
marius clipi
Nu este medic/terapeut
marius clipi
la spiatlul panduri va vor fave investigatii si vetzi scapa de ele majoritatea au legatura cu urechea!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.