Suferinta extrema!

234 comentarii 1 2 ..... 7 8
0
13-08-2011, ora 14:06
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
m-am gandit zilele astea la mesajul pe care in fuga l-am lasat aici;

e la mijloc o neintelegere - voita -

Recunosc ca nici citatul lui Cioran nu l-am luat ca atare de la inceput, cu intentie - pt ca incerc sa evit latura sensibila din mine de dragul sanatatii mele - Pt a reusi sa treci nevatamat prin lume "ar trebui sa-ti pui nu doar o marama pe ochi si pe suflet, ci mai mult: o patura"...


cand am spus Irinei: "Tot ce simti tu e absolut normal, " - am exprimat ceea ce simt eu - ce am simtit dintotdeauna vis a vis de acesta lume si ordinea ei... si cred ca e tocamai exact ce ar trebui sa simta un om care nu provine din maimuta.

..

uneori nu vreau sa aprofundez, ..pt ca nu mai e timp pt asta... Din pacate sunt oameni aproape de ceasul mortii care au nevoie de o mangaiere sau de o cana de apa... sau de un apel la o 112 ptr a putea fi salvati ;

altii s-au dus deja in timp ce strigau dupa ajutorul pe care nu l-au primit cand au avut nevoie... ( Zilele astea
voi merge sa plang la mormantul unui asemenea om... sa -i duc flori.. daca are asta vreun rost..daca nu -mi fac din nou mie un serviciu... Cat de perfizi suntem uneori ! )

Ni-i tot mai grea vaslirea/ cand valuri urca-n sus / Rostim a cata oara / ce mii de ori s-a spus !

Ni-i tot mai grea vaslirea / cand valuri urca iara / mai repetam si-acuma / Greseala milenara!

E tot mai greu razboiul / ce il avem de dus / Nu poate -ncape-n vorbe / ceea ce a-vem de dus !

Pamantul e un geamat / mereu neauzit / e-o lupta peste lupte / si multi au si murit...
...

sunt cateva franturi din gandurile mele versificate de acum multi ani in urma - nu -mi le amintesc in totalitate aici si acum.
0
19-08-2011, ora 18:18
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Incredibil !! Blueciel a reusit sa faca o postare fara sa includa nici un element religios in ea. FELICITARI !! :)) Tine-o tot asa. Oricum n-am inteles ce vrei sa spui, ca e prea adinc, dar hei ! nimeni nu-i perfect.

In alta ordine de idei...
Stateam acum si ma gindeam... cind am deschis eu topicul asta, acum un an jumate. cit de penibil am fost sa incep cu un citat din Cioran :))... a fost cea mai proasta idee !... cine dracu il cunoaste pe Cioran ? :))... si din cei care il cunosc, citi il si inteleg ?... si din cei care il inteleg citi au simtit cu adevarat ce a simtit el, ce am simtit si eu ?... trebuie sa fi fost prost sa cred ca as putea sa intilnesc aici un asemenea om. Si uite ca asa a fost. S-au strins 8 pagini in care am vorbit singur. ma rog, eu si cu ceilalti 3 nebuni ai mei (Bleuciel, Mr. Nick, Clara_p) si din cind in cind cite un trecator grabit... hm :) penibil !
1
20-08-2011, ora 06:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Auzi domnule Marius ?

De cand sunt eu nebuna ta domne ???

De cand sunt Elena si Nicusor nebunii tai domne ???

Tu suferi cumva de schizofrenie sau ce ai ???

Cine ti-a zis istetule ca noi suntem nebuni sau esti tu marele medic psihiatru a lui peste si te apuci aici pe Forum Romedic sa ne dai tu diagnostice ???

Sa pui mana sa iti ceri iertare urgent ca te umilesc in mod direct, pe Forum Romedic, pentru tot ce mi-ai facut tu mie si colegilor de pe Romedic pina acum cu mofturile tale de copil rasfatat si care are de toate !!!

Ai inteles ???
0
20-08-2011, ora 09:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Daniel N.

E greu sa faci oamenii sa vaza dincolo de scriere, , bintuit, , de stari si prizonier intr-un destin ce nu si-l poate scrie singur, caci gindul sau e unul...sunt nefericit, neinteles...Nimeni nu are vreme pt nimeni, traim in, , timpul fara timp, , haotic si dezorientati ca albinele ce nu mai gasesc drumul catre stup, dar avem un scop suprem, sa acumulam mult, in asa fel incit cei care nu au nici minimul supravietuirii sa se simta mai amariti si inutili si in final depresivi si consumatori de psihotrope.Cita risipa de sentimente, tavalite in avalansa acestui prezent in care sa ramai calm, linistit, este deseori imposibil si-n contradictie cu interiorul.

clara_p

Imi permit sa sugerez ca acest tinar a folosit cuvintul, , nebuni, , intr-o alta semnificatie dulce/amaruie la care multi ar tinji.Va iubeste pe toti trei si va, , iarta, , ca nu l-ati inteles, vocabularul rebel, nestapinit-i este singurul prieten ce-l insoteste in pelegrinajul istovitor al vietii.
0
20-08-2011, ora 10:55
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Cum putem avea timp daca nu ne acordam putin timp ?

Sint obosit. :(
0
20-08-2011, ora 12:32
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
"Si ploua-ntruna fara rost si-am obosit".

Iluzia timpului pierdut ne face sa fim in acest mod, , sa nu treaca viata fara sa fac ceva, , desi multi care fac multe lucruri materiale ar vrea sa traiasca, , ca frunza pe apa, , unde-o fi sa-i duca adierea.O sa avem ocazia sa vedem oameni despre care gindeam, , ferice de ei, ce viata au domle!, indestulata si atit de interesanta, , ca nu a fost deloc asa, unii dintre ei cad in intuneric, altii umbla desculti prin viata sa mai prinda un ultim inteles.

Ca sa obosesti cu rost si fizic si sufleteste, fa ceva care-ti va consuma aceste resurse in modul si intelesul bun
1
21-08-2011, ora 09:39
cristianolteanu
Nu este medic/terapeut
cristianolteanu
Salut Daniel.Sunt nou in discutie.Am 48 de ani si vreo 25 de cand doctorii mi-au zis ca sufar de depresie. 25 de ani am trait cu spaima ca in urmatoarele minute o sa mor si n-am murit, de 25 de ani am inghitit toate antidepresivele inventate de om si nu m-am vindecat. Doresc sa avem un dialog, dar inainte de asta asculta-l, te rog, pe Cheloo - Cronica unei senilitati premature-, treci peste exprimarea abjecta, si da-ti cu parerea..Cele bune !
0
21-08-2011, ora 12:17
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
In depresie exista un blocaj energetic in zona inimii(chakra Anahata), cine are incredere poate apela la Sahaja Yoga, meditatie o jumatate de ora pe zi, corectarea respiratiei.Cei care-si otravesc creierul cu psihotrope vor avea de indurat mult in corpul fizic.Pe youtube, , FOOD MATTERS, , demn de luat in seama de cei care cauta solutii pe cai naturale, ceilalti sa consume droguri psihotrope pe retete nesfirsite.
0
21-08-2011, ora 17:35
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Salut Cristi. Si eu am avut depresie vreo 10 luni dar am scapat de ea acu vreo 2 luni.
Am ascultat melodia pe care mi-ai recomandat-o si... ce sa zic, are dreptate. Au unii oamenii un asemenea ghinion in viata incit oricit s-ar lupta e in zadar...

--

Am citit tot topicul de la inceput si mi-am dat seama unde am gresit. Pai in prima parte am batut campii cu filozofii pe care nu le intelege nimeni iar in a doua n-am facut decit sa spun ca vreau sa mor. N-am spus niciodata ceva concret. Problema mea este ca sint SINGUR si d-asta o mai iau uneori razna. Stiti cum este sa fii singur ? dar absolut singur ! Din cauza asta am ajuns asa instabil psihic.
De ce n-am curajul sa spun ce am cu adevarat pe suflet ? Pentru ca oamenii sint rai si ignoranti si abia asteapta cu orice ocazie sa te raneasca. Nustiu daca asa or fi toti oamenii sau doar cei pe care am avut eu ghinionul sa-i intilnesc. Adevarul este ca mi-e frica de oameni. Am traume. Toti si-au batut joc de mine si m-au calcat in picioare pina acum. Cum sa fac sa scap de asta ? Trebuie sa fac cumva sa trec peste frica asta pentru ca am nevoie de oameni. Am nevoie de oameni normali la cap linga care sa traiesc pentru a ma echilibra psihic. La mine e un cerc vicios. Nu pot sa ma vindec daca nu traiesc printre oameni dar nu pot sa traiesc printre oameni din cauza problemelor pe care le am. Cum sa fac sa ies din cercul asta ? :((
0
22-08-2011, ora 01:36
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Prietene, pe mine in fiecare pauza timp de 1 an jumate de liceu, venea unul si lovea cat putea de tare cu pumnul in umarul meu. Sau imi dadea "banane" peste frunte, adica isi lipea palma de fata mea si ma lovea cu degetul mijlociu arcuindu-l cu mana cealalta. Ti se pare ca numai tu ai fost umilit in viata? Baga-ti **** in el Cioran mai bine sau in Octavian Paler. Si eu sunt singur si aproape ca nici nu sunt in stare sa ma inchei la sireturi la cat de fraier sunt. In fiecare zi incerc sa invat ceva nou si crede-ma ca invat foarte greu, aproape insesizabil de greu. Toata viata mea mi-am dorit sa fiu inteligent si cu un caracter puternic. Nu am reusit nici una nici cealalta desi m-am straduit in amandoua partile. Asta nu inseamna ca m-am dat batut. Sunt multi si mai prosti ca mine, sunt multi si mai nepastuiti. Sunt oameni in scaune cu rotile sau orbi sau bolnavi de sida cu speranta in suflet si dorinta de viata.
0
22-08-2011, ora 01:54
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Toata viata mea mi-am dorit sa fiu inteligent si cu un caracter puternic.

-Mai bine ramii asa cum esti. Inteligenta e a dracu rau de tot. Inteligenta inseamna suferinta.
Iar caracterul.Caracterul inseamna trecutul tau, o forma de conditionare, de cultivare. Cind capeti un caracter esti intemnitat in el, nu mai esti liber, Un om adevarat nu are nici un fel de caracter. Un om lipsit de caracter este eliberat de trecut. El actioneaza in functie de circumstantele momentului prezent, nu are nevoie de amintiri pentru a sti cum sa procedeze.
0
22-08-2011, ora 02:49
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Ok, iti multumesc de asemenea!
0
22-08-2011, ora 06:53
cristianolteanu
Nu este medic/terapeut
cristianolteanu
Pentru Lucifer from Hell

Lucifer a fost odata un inger si s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu. Nu judec daca a facut bine sau rau, dar ii admir curajul si vointa. A simtit nevoia unei schimbari majore, si a facut-o. Nu era Lucifer fericit de-a dreapta Domnului ? Nu era existenta lui fara griji si dureri, ce l-a indemnat sa faca gestul asta ? Eu cred ca disperarea, sau intr-o exprimare pamanteana, depresia. A dorit sa se vindece si inclin sa cred ca a reusit.
Am renuntat sa mai studiez filozofi si psihanalisti.Fiecare dintre ei a asternut in scrierile lor, propria experienta de viata, cautand sa-si aline suferintele. Freud, de exemplu, cred ca se uita pe gaura cheii la ma-sa cand facea baie. Mai bine, fiecare sa se studieze pe el insusi, va descoperi mult mai multe adevaruri. Eu unul am aflat ca depresia poate fi tinuta in frau prin schimbare.Orice fel de schimbare, zi de zi, ceas de ceas. O sa razi, dar chiar si schimbarea sosetelor...Cele bune ! Cristi
0
22-08-2011, ora 09:31
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Da, eu sint, Lucifer.
Nu, nu era fericit la dreapta domnului :) pt ca el era de stinga.
Nu era fericit, existenta lui era un chin.
Nu, ca depresie nu mai avea, ii trecuse de vreo 2 luni.

Da, nici eu nu sint de acord cu filozofii si psihanalistii.
Mai vorbim despre depresie cind vind de la doctor, acu tre sa plec.

Cele bune ! Luci :)
0
22-08-2011, ora 11:01
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Viteza cu care-ti schimbi atitudinea si nick-ul denota starile contradictorii succesive in care te afli.Si eu care credeam ca functioneaza meditatia intr-o astfel de situatie, de data asta cred ca psihotropele vor fi la loc de cinste, sau poate ar fi bine o inrolare in armata, sa mergi in Afganistan sa-ti suiere gloantele pe la ureche, sa te tirasti prin tarina cu praf de pusca, sa vezi in jur adevarutul tablou al suferintei de tot felul, nu doar celei izvorite din neputinta de a-ti implini trairile ca si cum toata planeta-i vinovata pt asta...si poate este.
0
22-08-2011, ora 12:30
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Daniel D

Cred ca daca i-ai fi ars una aluia care se tot lua de tine in pauze in liceu il potoleai pe veci, nu mai indraznea sa se mai ia de tine. Ca probabil ca erai mai mare ca el. Nu neaparat sa-i fi tras un pumn, chiar si-o palma daca ii trageai.

@k.v.

Lol! Mai bine il trimiteai pe Lucifer la coada vacii si la muncit pamantul decat in armata, intr-o zona de razboi. Macar daca ar avea nevasta si l-ar atinge vreun glont pe acolo, s-ar pricopsi nevasta-sa cu o despagubire de la stat destul de mare si cu un numar de nu stiu cate solde, dar asa... nu se merita.
0
22-08-2011, ora 12:36
Alejandro80
Nu este medic/terapeut
Alejandro80
Lucifer : "De ce n-am curajul sa spun ce am cu adevarat pe suflet ? Pentru ca oamenii sint rai si ignoranti si abia asteapta cu orice ocazie sa te raneasca."

the_eye : " Lol! Mai bine il trimiteai pe Lucifer la coada vacii si la muncit pamantul decat in armata, intr-o zona de razboi. Macar daca ar avea nevasta si l-ar atinge vreun glont pe acolo, s-ar pricopsi nevasta-sa cu o despagubire de la stat destul de mare si cu un numar de nu stiu cate solde, dar asa... nu se merita. "

- A intuit bine saracu om, ati si inceput sa rideti de el.
0
22-08-2011, ora 12:45
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Eu glumeam doar, doar nu crezi ca vorbeam serios. :D Ma gandeam ca de exemplu in sate nu prea am vazut oameni deprimati, cred ca stilul de trai de acolo nu-ti permite sa pierzi timpul punandu-ti probleme existentiale. In fine... trebuie sa plec la Brasov si nu am laptop... la revedere, prieteni!
0
22-08-2011, ora 13:00
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
the_eye
:)))esti simpatica, am ris cu pofta, poate ne-njura Luci/fer, sau mai bine, sa se bucure de atmosfera.
Ridem, glumim, dar asta nu inseamna ca nu pricepem ca se-ntimpla ceva rau cu multi tineri si unul dintre ei este fauritorul topicului al caruii nume deja explica multe.Sincer credeam ca majoritatea tinerilor sunt superficiali, consumatori de ierburi si de blonde, bautori de cupe si tupeisti pina-n crestetul capului, nicidecum ca ar sta deprimati intre zidurile unei incaperi, in fata unui computer, , urlind, , la utilizatori, , raspundeti., , sa explodezi de fericire e mult prea greu cind mintea iti alearga si se ineaca in atitea intrebari.Ce poti sa faci pt el?sa-l compatimesti nu este bine, sa-i dai sfaturi?nu are nevoie, sa-i fii prieten o sa te-njure..poate gaseste solutia contra simtirii din filmul, , Echilibru, ,
, , Nu dispera ia sticla si bea, ,
0
22-08-2011, ora 14:09
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
The Eye - pe individul acela nu avea cum sa il sperie in veci o palma de-a mea. Liceul era in cartier la el si avea el grija sa sara pe mine cu inca vreo 2 baieti, cum a facut-o de altfel in alte cazuri conflictuale in care a intrat. Individul acela i-a dat cu piatra in cap profesoarei de romana pe strada (profesoara locuia langa el). Sau l-a asteptat pe un alt ipochimen cu care s-a batut mai devreme, cu vreo 5 baieti, unul dintre ei avea aparat de electrocutat.

Eu ma plimbam pe strazi (nu aveam episod psihotic) in timpul facultatii si eram intr-o depresie atat de profunda incat vorbeam singur. Imi exteriorizam problemele in felul acesta deoarece nu reuseam sa le rezolv, mai ales in privinta notelor pe care le luam. Ma gandeam intruna ca sunt multi altii mult mai nepastuiti dar nu rezolva cu nimic situatia, cand esti in depresie esti in depresie. Numai medicamentele, sportul si alimentatia te pot ajuta, insa nici acestea pe deplin. Daca nu incerci sa iti rezolvi problemele si fugi de ele (cum fac eu de cele mai multe ori) s-ar putea sa te intorci tot la depresie.

Oricum, parerea mea este ca nu poti sa bagi ceafa de porc si cola toata ziua si sa mai ai pretentia sa te simti bine.Nu-l acuz cu nimic din acestea pe Daniel, o spun doar asa ca sa ma aflu in treaba. Habar nu am ce alimentatie adopta el, posibil sa fie una foarte sanatoasa.

Un alt coleg de-al meu din liceu, chiar prieten destul de bun manca numai pizza si bea cola toata ziua. Daca il intrebai ce si-ar dori de la viata iti raspundea ca si-ar dori sa vina razboiul si sa il promoveze pe el general de armata deoarece se pricepe la jocuri de strategie pe calculator. Cand a venit vremea recrutarii in clasa a 12-a, a evitat sa se duca. L-am intrebat :" Cum mai Petrea, nu ziceai tu ca vrei sa fii general? Primul pas este sa te inrolezi!" A raspuns: " Nu conteaza, pe timp de razboi ii ia si pe civili nu numai pe cei care au facut armata, iar pe cei mai buni ii promoveaza". Pai spuneti si voi ! Vom ajunge o natiune de copii obezi si atomici, asa cum se indreapta cu pasi rapizi SUA sa fie, iar noi bineinteles copiindu-i, vom avea aceeasi soarta inevitabil. Calculatorul, televizorul, cola si McDonalds, asta va fi viata noastra!

Oricum stati linistiti, cei care sunt in Afganistan trec prin nenumarate teste si antrenamente care ii intaresc foarte mult aproape ii dezumanizeaza. In plus cred ca trebuie sa treci si anumite teste psihologice, nu oricine poate sa ajunga sa fie trimis. Acei oameni au un "stress management" mult mai bun decat copii din fata calculatoarelor.
0
22-08-2011, ora 15:05
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Daniel D.

Daca poti tu sau altcineva, fiti de ajutor in viata acestui tinar, poate voi sunteti mai puternici si luati lucrurile mai usor ca el.In final sper sa aiba parte de o femeie, pt ca este ferm convins ca asta-i va rezolva toate problemele.A postat un topic cu-un anunt in acest gen :, , Caut o fata bolnava, trista, depresiva.., , chiar nu a gasit ?ca sunt o multime pe aici si dincolo de forumuri, dar eu sper sa fie una fara depresii, anxietati, atacuri de panica sau orice altceva asemanator.
0
22-08-2011, ora 18:00
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Daniel N. este baiat mare, mai mare decat mine cu 4 ani si intr-o situatie destul de similara cu a mea din trecut. Daca eu nu am reusit sa ma ajut singur si m-am dus din rau in mai rau, cu siguranta nu am cum sa il ajut nici pe el. Daca am fi stat in acelasi oras poate ne-am fi putut imprieteni si ajuta unul pe celalalt cat am fi putut. Eu m-am rupt de toti prietenii pe care i-am avut in trecut deoarece acestia stiu ca am probleme mintale iar mie imi este rusine sa mai scot capul in lume, cel putin in fata lor. Insa nu ma plang chiar asa de tare, sincer nu prea am incredere in lume, foarte multa lume incearca ori sa isi bata joc de tine ori sa profite de pe urma ta iar pe mine ma dezgusta asa ceva. In plus eu am un fel de saracire verbala probabil cauzata de memoria foarte proasta a mea dar si a caracterului introvertit. Boala de asemenea nu ajuta, la inceputul tratamentului abia daca scoteam cateva cuvinte pe zi. Se zice ca schizofrenia poate produce o stare foarte similara cu autismul.
0
23-08-2011, ora 10:34
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Daniel D.

Daniel N. a fost o alegere mult mai buna pt tinarul cel nelinistit, dar la momentul asta este intr-o stare exploziva de manifestari eliberatoare de caracter si-a simtit nevoia sa arate asta.Femeia/medicament este solicitata de el si cu putin noroc o gasim, dar daca se transforma in femeia/otrava?nu vine Luci-fer si ne blagosloveste asa cum stie el mai bine, cu toate mirodeniile injuraturilor in engleza si romana?.Alta varianta ar fi ca femeia/medicament fiind una zravana la cap sa nu reziste prea mult timp in viata si-n jurul cuiva care are schimbari de dispozitie ce depasesc viteza de reactie a oricui..
0
15-09-2011, ora 16:50
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Pe unde mai esti, Lucifer from Hell? Nu mai dai nici un semn de viata, tine-ne si pe noi la curent in legatura cu evolutia ta, te rog. :)
Adaugă un comentariu / răspuns
234 comentarii 1 2 ..... 7 8

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul