Suferinta extrema!

234 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
16-01-2010, ora 15:49
Costy2009
Nu este medic/terapeut
Costy2009
Am sosit si eu aici intrucat sunt destul de aproape de stituatia lui Daniel, poate doar in alta masura.
O sa vorbesc cu cuvintele mele, nu voi cita pe nimeni si nu voi scrie nici poezii intrucat nu-s genul.
Am in jur de 30 ani, am fost tot timpul considerat de ceilalti un ciudat, pur si simplu am avut alta fire, alte preocupari, in timp ce altii bateau mingea, eu ma jucam cu, curentul electric sau ma pasiona orice, dar nu ce ii pasiona pe ei, am fost lasat cu un fel de a fi asa de altfel, incat am trezit mereu antipatia celorlalti, orice as face eu, sunt plictisitor, orice as vorbi, la fel, intrucat nu ii intereseaza, ii intereseaza doar ce nu ma intereseaza pe mine, am avut asa un "noroc" sa fiu izolat de lume, ca m-a DISTRUS incet dar sigur chestia asta.
Nu am avut in viata mea o prietena ! Daca e posibil asa ceva, mi-am dorit, insa nu s-a putut, tot din cauza ciduateniei mele, mare ciudatenie a fost ca-s mai copilaros, inspir asa un iz de imaturitate, nu stiu ce e rau in a fi copil ?!
Cunosc mecanismul...subconstientul lor este programat genetic sa reactioneze doar la barbatii maturi, adica ele au nevoie de protectie (de parca ar veni Razboiul 3 mondial), daca subconstientul lor detecteaza un copil imbracat intr-un ambalaj de 25 ani, nu esti bun, automat nu se declanseaza mecanismul atractiei in constient, deci nu-s asa de prost incat sa nu cunosc cauza, dar ma doare. Mi-am dorit sa am de ani de zile prietena, nu am avut, sub nici o forma nu am vrut sa ma insor intrucat stiu ca e o tampenie, nu ar tine clar, am vrut doar o partenera de sex si cam atat, nu ca n-as vrea mai mult, dar stiu ca nu prea se poate in general.
Prieteni am doar unul cel mai bun si asta datorita faptului ca exact asa cum zice Dan, intr-o oarecare masura vibram pe aceias lungime de unda, desi avem amandoi pasiuni diferite, le leaga doar viziunea asupra vietii, asta este foarte important.
Adica amandoi gandim despre mai mult decat strictul necesar, asta poate din cauza problemelor prin care am trecut, ca am fost si eu la 15 ani un om fericit care nu stia de aia, de ailalta, se bucura de moment, radea de suferinta altuia si asa mai departe, am fost ! Regret ca nu mai pot fi asa.
Alt anturaj de unde ?! Ca...daca eu stateam pe net si ma jucam cu interentul, ceilalti stateau doar sa discute banalitati, daca pe mine ma pasioneaza modelismul (masini telecomandate, elicoptere), pe ceilalti nu-i intereseaza, sau aia de-i intereseaza in loc sa doreasca masinutze de jucat fin de poligon, vor cele de viteza cat mai putin dotate (faruri, etc), deci si aici sunt pe dos, daca ma pasioneaza politica si economia, pe restul ii intereseaza sa se uite la Vacanta Mare sau sa bea o bere la terasa dat tot discutand banalitati, daca ma intereseaza paranormalul, ei ma iau de nebun...
Daca vorbesc despre nutritie, se plang ca se ingrasa si nu pot da jos, dar devin plictisitor cand le explic cauzele, intrucat pe medici ii doare-n fund, eu zicandu-le ce analize sa mai faca pe langa ce dau ei, ei zicand "aaa daaaa, aveti dreptate, buna idee".
Mai acum un an am avut o problema de sanatate si de atunci e mai rau, traiesc in teama, in groaza (de parca cum eram pana atunci nu era indeajuns), desi fac sport regulat la sala, simt ca nu mai pot, ma lupt cu ce ?! Izolarea m-a terminat, ma termina incet dar sigur, o simt, insa sincer am sperat ca se va intampla ceva si ca va fi bine cat de cat, Iluziile au tinut creierul cat de cat in minciuna si deci am stat pe linia de plutire, dar au inceput si astea sa se dizolve, ce mai ramane ?
Am simtit si eu nevoia de socializare, dar cu cine ?! Nu am cu cine, am simtit nevoia nu doar sa discut de anumite probleme, ci si de imparataseala pasiunilor, ca doar nu stau de nebun sa ridic elicopterul de la sol singur, nu stau sa ma duc la Strand sa ma dau pe tobogan de unul singur de nebun asa, nu stau sa ma dau cu sania la infinit singur, nu stau sa ma joc la calculator singur (culmea, mie-mi plac shooter-ele, la astia strategii).
Si asa mai departe. Urat am fost cand eram mai gras, urat sunt si acu' cand am slabit, cica-s prea slab, nu-s bun nicicum.
Problemele de sanatate vad ca nu se rezolva, nu imi gasesc linistea, eu nefiind un om care sa pot duce boli crunte, de aia si teama, intrucat vad ca sunt foarte aproape.

Acum cu Dumnezeu, eu cred ca cineva undeva probabil ne-a facut, insa nu stiu daca il cheama asa, daca e unul, daca sunt mai multi si asa mai departe.
De ce cred ca ar fi ceva ? Intrucat s-au intamplat multe care nu au fost deloc intamplatoare treburile.
Faza ca noi am fi vinovati, e cam wrong, totul vine din subcostient, nu pot sa-mi impun ceva, eu fac ce simt, ma comport asa cum simt, natural. Sunt total impotriva conceptiei "trebuie sa te gandesti ca, trebuie sa-ti impui", ce naiba sa-mi impun ? Nu merge.
Oamenii sunt rai ca asa sunt programati sa fie ! Ei se comporta asa cum au fost ei facuti sa se comporte, nu avem ce sa le facem, pe mine ma doare mai tare ca nu pot schimba nimic, ma OMOARA ASTA (si acum cand scriu m-au luat nervii iar), de ce am fost unii lasati sa mai si gandim, daca nu suntem lasati sa si reparam ceva, sa facem ceva bun ?!
De ce am fost chinuiti doar cu abilitatea de a vedea lucruri pe care ceilalti fie nu le vad, fie nu-i deranjeaza ?! Doar ca sa ne chinuim ? Asa cum zice Dan, asa si eu, ma consider eu si prietenul meu o eroare genetica in aceasta societate.
Vad atat de clar de ce nu merge aia, ailalta in societate, insa nu pot face nimic. Ei NU vad.
Mai ales in cupluri, ei nu vad de ce nu merge, de ce se va termina, de ce a inceput, de ce e facut sa inceapa si asa mai departe, eu vad cauzele limpede, insa ei nu le vad intrucat ar dispare societatea daca le-ar vedea, au fost prostiti, altfel nu s-ar mai cupla.
Totul vine din gene, asta este prost, asa cum pe timp de foamete prietenul iti da in cap, parintii nu dau in cap copilului, deci dovada ca...animalele din noi ies ca asa au fost lasate sa iasa la cine trebuie, nu am fost lasati sa socializam, sa ne intelegem, am fos lasati ca fiecare sa fie pentru el, doar pentru copii a avut grija sa le implanteze in gene comportamentul care de fapt ar trebui sa-l avem fiecare cu fiecare.
In regim de "nu-mi pasa de tine, nu-ti pasa de mine", niciodata nu vom avea echilibru si liniste.
Mereu vor fi lupte, mizerie, saracie, loc pe pamant e ptr toti ! Ar merge, daca ne-am intelege cat de cat, nu stim decat sa ne uram, sa urmairm doar bani, sa facem prietenii false doar ptr un interes material, unde este dorinta sincera de socializare ?!!!! UNDEEEE ? DISPERAT INTREB, UNDE ?! Retoric intreb, normal.
Unde pot si eu discuta cu cineva pe bune, sa aiba si el chef de discutie sau sa facem ceva distractiv impreuna, fara sa urmareasca la mine daca are ceva de castigat marterial in urma relatiei ?!
Toata lumea disperati sa se insoare sau sa se marite, nu vad ca vor regreta amarrrnic mai apoi, intrucat se cam stie ce se intampla, toti sunt disperati dupa salarii, locuri de munca, in rest dupa cum am spus, distractia la ei este sa-si lase capul la usa si apoi sa bea si sa rada de banalitati, nu ii condamn, dar imi e necaz ca nu imi gasesc si eu locul meu, ei se simt bine, eu ma duc dracului incet dar sigur :(.
Eu cand gandesc e o relaxare, ptr ei este o corvoada, ei considera distractie doar cand se prostesc. Ma prostesc si eu, dar nu ca ei, doar asta. Imi mai vine sa discut si eu ceva mai de doamne ajuta, nu doar sa ma uit la glume (intamplator nu prea sunt sensibil la bancuri si glume), sunt mai pragmatic.

Cita, ce pot sa zic, nu prea suntem vinovati, dupa cum am spus, suntem ceea ce am fost facuti sa fim. Daca ma simt bine, ma simt bine psihic in mod natural daca am motive, nu trebuie sa-mi impun, daca ma simt de rahat, inseamna ca sunt motive, nu pot sa neg motivele reale (mai ales ca-s vazut si de ceilalti, deci nu e doar iluzie), nu pot sa-mi impun sa ma opun naturalului, intrucat este o lupta pierduta.
De exemplu tata fuma de rupea si bea cafea, mama nu bea de rupea, dar bea. Eu nu am mostenit pe nici una, nu ca nu beau, nu pot sa beau, creierul meu are rosu si la alcool si la tutun din start, desi le-am incercat, nu le suporta, asa ca...nu e nevoie sa-mi zica cineva "sa nu exagerezi, sa nuuuu", ca vine de la sine.
Asta putini inteleg, ca totul sa fie bine, trebuie sa curga de la sine, sa simti in mod natural aia, nu sa te lupti cu morile de vant.
Credeti-ma ca e o lupta crancena si fara sfarsit in care piedem, eu de exemplu am avut la 1, 7 m, 86 Kg in 2006, din nastere desi nu beau, nu fumez, sunt un mancau, mananc cu pofta si mult, nu ma satur cu putin (asta tot genetic e, a fost de cand m-am nascut, mi s-a confirmat de parinti, ca inca de la 1 an eram nesatul cu o portie normala), asa ca felul meu de a fi este sa mananc bine pe saturate si sa ma uit la TV, sa frec menta cu alte cuvinte, facut cumparaturi ce trebuie ptr masa si restul, jucat cu masinile, stat la discutii, calculator, deci nu ma omor natural cu efortul.
Am avut nenorocul (altul deci), ca organismul meu sa nu fie reglat conform poftei de mancare, asa ca luasem in greutate, deci dupa ce ca si asa pe plan superior (relatii, prietena, realizari in viata) am fost zero si am suferit de am rupt, o ma am si pe asta bazala ca nici macar sa mananc ce vreau sa n-am voie, dupa cum se stie, exista oameni (cunosc vreo 2), care nu fac miscare, mananca de rup de toate zilnic si nu se ingrasa !!! Deci se poate, vedeti ?
Asa.atunci eu mi-am propus asa cum ffff multi fac greseala sa recomande, sa ma opun felului meu de a fi si in prima faza am incercat sa-mi diminuez pofta de mancare, NU s-a reusit nici dupa 1 an, dupa mine era logic, dupa ei nu, normal ca geneticul nu-l schimbi.
Apoi vazand ca nu merge, m-am apucat de sala in Aprilie 2007. Si asta era contra firii mele, nu ma duceam cu placere, mi se pare o corvoada, dar am indurat-o doar sa slabesc, am reusit, insa cu ce pret ? Ca fac foame 3 zile pe sapamana mancand doar salate, trag la sala de 3-4 ori de-mi ies ochii, ca acum sa constat ca nu mai are corpul nici putere nici chef prea mult sa mai continue, adevarat ca am 60 Kg de 1 an de zile, deci f bine, dar deja ma scol noaptea de foame.
Deci ? La ce ajuta ? Ca IMEDIAT ce nu voi mai suporta cele 3 zile de iad nemancand ca lumea si zilele de efort, va incepe iar ingasarea, pierd in 2 luni ce am facut in 3 ani.
Asa ca.dar cine intelege ca lupta cu naturalul este din start pierduta ? NIMENI !
In mod normal trebuia ca natura sa regleze corpul in functie de cat mananc, asa echilibrul se mentinea de la sine a la long, orice echilibrul care este mentinut cu forte mari, posibilitatea sa apara un dezechilibru, este mult mai mare dacat cand acel echilibrul este mentinut cu minim de forte.
CE am facut ? M-am opus curentului, fortandu-ma sa stau nemancat si sa trag de fiare, ca atunci cand nu o voi mai face, BUM.
Si nu o voi mai face nu ca nu vreau, nu mai pot, psihicul da semne de saturatie "beeei pana cand ma tii pe mine nemancat aici a ?, pana cand ma obosesti pe mine la sala in halul ala ? Te-am lasat un timp, acum gata, ca te ard". Se manifesta destul de simtitor, nu ma lasa sa dorm ca lumea, imi taie forta si cheful de sala, ma baga in depresii de ajung "dar ptr ce sa mai trag...", nu mai suporta frustrarea si da in constient ce vrea el.
Deci din experienta mea va spun, NU merge sa te opui felului tau de a fi, decat maxim un timp, dar si aia cu uzaj psihic. Ce am facut ? Am slabit, este adevarat, am facut ceva fibra, si asta e adevarat deci arat mult mai bine ca atunci cand eram otova si gras, mi-era rusine de corpul meu, insa...? Se va duce tot in maxim 3 luni, din clipa in clipa, nu se pune problema daca, ci cand ! Cu ce pret am realizat eu astea ? Ca de vruut, vreau sa ridic si blocul zilnic nu doar haltera, dar cum ramane cu limitarile genetice si psihice si fizice ?
Iar aia cu ce ma gandesc sa fie, o sa fie, poate e la unii, mie niciodata nu mi-a iesit, din contra de mult ori cand nu m-am gandit la ceva, atunci a iesit in mod natural fara sa ma astept.
Viata asta este de Cacao, Dane...daca Cobra s-a jucat si poate a facut misto de noi (desi eu nu cred totusi, din moment ce i s-a dat deja tratament, iar ce a zis el nu este aiurea zis ca medicamente), eu crede-ma ca nu ma joc aici, este purul adevar, ma lupt ca nu cumva sa fie cazul sa fac vreo tampenie, crede-ma ca mi-e frica sa fac o tampenie, dar in acelas timp nu mai pot mult :(. Simt ca o iau razna, vreau si eu liniste, vreau si eu sa bag in gura fara teama, fara sa fie nevoie sa mor la sala, sau sa am teama ca iar ajung un grasan, am fost odata, deja ma durea Inima si ma miscam greu, deci nu imi pot permite asta, dar nici sport si foame nu.nebunie, nu alta.
Iti spun doar un lucru si tu te gandesti cum este, de anul trecut deci din Dec 2008 de cand am avut problema aia de sanatate aparuta brusc in 3 ore, sa mananci intr-o zi 3 paini de 250 g cu 3 ciocolate (ca echivalent, e vorba de crema de ciocolata de fapt), cu o cutie sau doua de branza tartinabila, plus la alta ora o salata de legume cu Peste, apoi sa simti ca NU te-ai saturat. Sa te tine cam 30 min, dupa aia sa simti foame slaba, pai ce-i asta ?
Asa ceva nu am avut inainte, fie gras, fie slab, fie cu sala sau fara. Deci doar asta, si toaca psihicul incet dar sigur :(.
Cantitativ hai sa zicem ca mancam la fel si inainte, dar ma saturam de fiecare data ptr cel putin 10 ore.
Dar cine pricepe ca eu nu pot suporta mizeria asta de viata si ca am nevoie macar de liniste prin absenta bolilor si dereglarilor metabolice gen obezitate ? Toti zic ca "Asta e", pai zic ei asta e, intrucat ei se suporta si obezi, si bolnavi, eu ii inteleg pe ei ca asa sunt facuti sa duca, dar pe mine cine ma intelege ? Nu doar ca nu am prieteni, dar nici nu sunt inteles macar, sunt privit ca nebun.
Nu pricepe ca genetic asa simt sa mananc, nu pricepe ca tot genetic nu suporta psihicul niste boli mai dure (raceala si gripa am avut, dar aia nu e problema, ca a trecut, vb de cele cronice).
Asa ca..ce sa mai zic ? Durere mare nu alta.
Stau asa si ma gandesc ce urmeaza cand deja din ce in ce nu mai suport teama in care traiesc, fie sa o iau razna ca sa rada idiotii astia de langa mine zicand "aaaa ciudatu' ala, iata ca a innebunit ahhaahahahha", fie plec de pe lumea asta, insa mi-e frica si de asta la o adica.
E simplu, supraponderabilitatea duce la toate bolile (tensiune, Diabet, infarct, disconfort fizic, psihic, etc), ca sa nu mai spun ca urci in greutatea din ce in ce si ajungi sa nu te mai poti sterge la fund, lucru care eu nu pot sa-l duc.
Diabetul...duce la orbire (eu orb ? DOAMNE, la ce bun sa mai traiesc asa), la amputatie de membre, la blocaj renal, iar un gurmand innascut nu poate duce un regim sub nici o forma, asa ca apropiindu-se una din astea doua, sau ambele, mai bine hotarasca sa pun punct, teama ca apare, ma rupe. Semne deja sunt, cel putin la Diabet.
0
16-01-2010, ora 19:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ma bag si eu ca musca-n lapte, riscand sa fiu luata la pietre de catre unii... :D

Dan, eu o cunosc pe Anastasia, tot din acest forum, insa ea este o fire destul de retrasa si discuta cu oamenii care au aceeasi problema ca si a ei!Foarte rar ai sa vezi ca ii raspunde cuiva...Asa ca, insistentele tale s-ar putea sa o sperie!
Acum revenind la subiectul deschis de tine, cu toate ca l-am vazut de cand l-ai postat, am evitat sa las vreun comentariu.. Nu inteleg de ce tanjesti dupa acei manelisti, crezi ca viata lor este numai miere si turta dulce?
Eu una nu as suporta o astfel de viata, sa o tii intruna intr-o cantare, betie, infidelitati, droguri etc.

TheQ, este bine ca ti-ai deschis sufletul!Nu ma gandeam nicio clipa ca suferi atat...Probabil ca esti mai inteligent decat toti si pt asta nu iti gasesti locul, linistea...Pe mine una ma depaseste situatia ta, asa ca nu imi pot da cu parerea, pt ca ai facut-o tu deja, chiar nu am cu ce sa completez...
Poate doar sa spun, ca aceea senzatie de foame pe care tu o descrii, nu este normala si tind sa cred ca suferi de hiperfagie!Hiperfagia are o mare legatura cu depresia si tratamentul hiperfagiei se face incepand cu rezolvarea cauzei, adica a depresiei.Exista si posibilitatea sa nu suferi de hiperfagie, ci doar sa ai tendinta de a manca mai mult, atunci incearca atunci cand ti se face foame, sa consumi alimente care contin putine calorii, gen fructe si legume, sa mananci mai incet si sa mesteci totul foarte bine.
Alta optiune ar fi sa consulti un medic homeopat bun!Asta daca nu ai incercat deja...
0
16-01-2010, ora 19:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
acea senzatie-pardon
0
17-01-2010, ora 00:55
Costy2009
Nu este medic/terapeut
Costy2009
Mersi de sfat, insa SUNT SATUL sa aud de regimuri (nu te acuz pe tine, zic in general), am deja fobie de asta, nu fac asa ceva intrucat am facut si ma rupe foamea si pofta, am facut doar ca sa mentin silueta, dar asta maxim 2-3 zile/saptamana, nu este hiperfagie de la depresie, nu te contrazic aiurea ci pe argumente. Eu mancam mult, este adevarat, asa am fost, deci nici nu se pune problema sa mananc incet.putin...si asa mai departe, problema este ca eu inainte cu aceias cantitate de mancare fie ea si multa, ma saturam si gata, ani de zile nu am marit cantitatea desi depresia era de muuuult, sufeream enorm, poate mai mult ca acum, mancam la fel si cand eram vesel si cand eram trist, nu asta influenta foamea.
Problema vine din alta parte..si anume am facut un shoc Glicemic acum un an de la ceva dubios, si de atunci Pancreasul nu mai baga Insulina cum trebuie, nebagand Insulina...cucu, intrucat Glucoza nu mai este dusa ca lumea in celule, asa ca mananci o paine intreaga si din aia organimsul vede doar un sfert, creierul nu simte ca e hranit corpul, asa ca nu taie secretia de Gastrina din stomac si senzatia de foame, ca.el nu stie ca de fapt am mancat bine. Bineinteles ca si Glicemia e cam sus, asa cum e si logic in cazul asta. Odata la 9 ore de la masa era 121 si mi-era foame (121 este f mare la 9 ore, trebuia sa fie sub 100 ca pe nemancate), apoi brusc in 20 min am simtit cum se instaleaza satietatea de m-am si mirat ce se intampla, intrucat nu mancasem atunci, am masurat iar Glicemia dupa inca o ora, era 71, deci a bagat Insulina si corpul abia atunci a vazut cat cam mancat, durere nu ?
Dovada este ca atunci cand esti pe perfuzie cu Glucoza, nu simti foame zile intregi, desi stomacul e gol.
Asta daca ai normoinsulinism si nu ai rezistenta la Insulina, daca ai...ti-e foame :).
"Avantajele" Hipoinsulinismului este ca nu prea te ingrasi si dai f repede jos, hehe.
Am pus in ghilimele, intrucat atunci accepti un mic Diabet.
Hiperglicemie cu Hiperinsulinism e grav, ai DZ dar te si ingrasi f repede si dai jos f greu, Hiperinsulinismul insotit de Hiperglicemie inseamna ca ai rezistenta la Insulina, deci nu intra Glucoza bine in celule desi INsulina exista, Pancreasul se forteaza sa o bage acolo, asa ca ai exces de Insulina, cum asta e dusmanul slabirii.POC te umfli si de la o felie de paine.
Hiperglicemie cu Hipoinsulinism, ai DZ, dar te ingrasi greu, dai jos f repede. Glucoza nu intra in celule ca lumea dar nu ca nu permit ele, ca nu are cine sa o bage, atunci...nici nu te hranesi ca lumea, dar nici nu te ingrasi, intrucat fara Insulina nu exista depunere de lipide.
Mai rau, de 3 saptamani dupa mese bune, mi se usuca si gura :(, semn clar de DZ, urca Glicemia f sus dupa masa la 1-2 ore.
Insa eu nu pot tine regim si aia e, orice ar fi, sunt pofticios si mancacios, un regim mi-ar distruge si farama de placere ce o iau din mese bune, dupa ce ca si asa n-am avut nimic in viata, asta mi-ar mai lipsi acum sa mi se ia si mesele. Mananc pana ce aia e si gata, de aia mi-e si frica.
0
17-01-2010, ora 01:13
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Salut TheQ, si bine ai venit printre noi, cei condamnati.

Iti admir usurinta cu care poti sa te exprimi. Asta e o calitate extrordinara. Stii cit de greu e sa nu poti sa spui ceea ce simti, Sa nu poti sa strigi dupa ajutor ? Si imi place ca te exprimi pe intelesul tuturor, sa inteleaga orice om fara a fi nevoie sa consulte DEX-ul.

Ce pot sa mai zic, ca deja ai spus tu tot. In afara de problema cu obezitatea, parca ai fi descris povestea vietii mele. Si eu am fost considerat un ciudat si marginalizat chiar din timpul scolii din cauza ca preferam sa studiez o carte de fizica inloc sa joc fotbal "cu baietii" (deh, mi-a placut mai mult fetele). Nu sint contra sportului, si eu am fost o perioada la sala. La mine e invers, oricit as minca nu reusesc sa ma ingras deloc. Am 72kg la 178cm.
Zici ca esti pasionat de modelism, faci cumva si electronica ? pentru ca, ce crezi... si eu am ca hobby electronica, pe linga multe altele. Momentan nu mai imi vine sa fac nimic, cum zisi si tu... ce sa fac singur ca prostu ? Aaaaa, era sa uit, nici eu nu beau sau fumez. La dracu, tu ori esti clona mea ? :))

Cu femeile aste e de groaza. Nici eu n-am fost mare gigolo, dar am avut una :)) (deci clar ca n-am inselat-o). Ele toate sint niste zine iar noi niste giboni cu par pe piept, in calduri care vrem numai sex. Daca ii zici uneia ca vrei sex iti da doua palme, daca ii vorbesti de sentimente te ia de prost. Oricum ai da-o tot nu e bine. Noi am nimerit si prost in gerenatia asta de cocalari si panarame cu fitze de diva in cap, puse numai pe distractie. Generatia PRO(stilor). Femei adevarate mai gasesti de la 40 de ani incolo, dar astea ce sa faca cu noi, sa ne creasca... ? :) Desi un mare psiholog spunea : "Adevarata iubire a unei femei se doveste atunci cind ea il priveste pe iubitul ei ca pe un copil, iar adevarata maturitate a unui barbat apare atunci cind el o vede pe ea nu numai ca pe femeia lui pe care o incaleca ci ca pe femeia lui care o protejeaza, ca pe un copil care ii ofera tot ce poate el, nu numai sex"
Stiu ca n-o sa-ti vina sa crezi dar si eu par mai copilaros si "inspir asa un iz de imaturitate". Desi am 30 de ani, arat ca la 17, dar ma simt de 50... Ma, asta cred ca e vreo boala. Vreo dereglare hormonala ceva...
Apropo de de "frumos sau urit". Stii ca frumusetea e in ochii celui care priveste.

Sa stii ca eu iau antidepresive de vreo 2 ani si ceva si n-am observat "lipsa erectiei, scadere libido", ba chiar din contra ;))

Pentru problemele noastre de sanatate cred ca exista leacuri dar noi sintem prea ne-importanti ca sa le primim. Doar Jiji Becali isi permite. heaheaheaheahea, m-ai inteles ?
Eu ma gindesc sa ma indrept spre homeopatie. Tu ai incercat ? Unii zic ca e buna altii ca nu prea da rezultate. Eu cred ca merita incercat, poate cine stie avem noroc...
0
17-01-2010, ora 01:20
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bun, am inteles ca nu poti, dar nu mi-ai raspuns, la un homeopat ai fost??La unul bun, care chiar se pricepe!
0
17-01-2010, ora 02:01
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
" Dan, eu o cunosc pe Anastasia "

Hopa ! :D jaquelinne, ti-am spus vreodata cit de mult tin eu la tine ? ca la o sora ! ... Imi pui si mie o pila la Anastasia ??
Mai, eu i-am citit toate posturile si nu prea pare sa fie retrasa. Adica nu pe forum. Tu ai vazut cite posturi are ? Hm... pai eu ce am zis, AM ACEEASI PROBLEMA CA SI A EI ! Nu numai cu chestia cu religia, ci cu tot (ma rog... in afara de "sindromul premenstrual"). In posturile ei se intilnesc foarte des expresii ca "mi-e teama de singuratate", " nu am contact cu viata sociala", " problema mea este ca sunt izolata social "supararea ca sunt izolata", "Simt ca nu am nici un rost pe lume", " Totusi am asa o tristete", "Ma simt inutila si ma si plictisesc, sa nu mai vorbim de izolare.", "sunt izolata de oameni", " am o tristete " . Numai eu stiu cit sufera fiinta asta nevinovata.
Iar cel mai mult ma intristeaza cind am auzit cuvintele : " Problema mea este ca eu stiu ca nu ma mai fac bine niciodata, simt. " si " Nu imi pot scoate ideea din cap ca sunt o ratata care isi asteapta sfarsitul. "
Vreau sa o ajut... Ca numai dupa ce oferi poti sa te astepti sa primesti inapoi.
Dar acu. sa faci bine cu sila nu se poate.


"Nu inteleg de ce tanjesti dupa acei manelisti, crezi ca viata lor este numai miere si turta dulce? Eu una nu as suporta o astfel de viata, sa o tii intruna intr-o cantare, betie, infidelitati, droguri etc. "

Nu-i suport nici eu, da-i dreacu de handicapati, dar sint FERICITI ! Stare care eu nu am experimentat-o.
0
17-01-2010, ora 22:49
Costy2009
Nu este medic/terapeut
Costy2009
Dane, pai macar calitatea de a ma exprima sa o am, daca nu as fi putut nici sa spun ce simt, era dezastru, pot spune deschis absolut fara nici o problema ce si cum in general, nu am avut niciodata probleme cu comunicarea, doar ca..din pacate nu prea am avut cui spune caci de, cui ? La pereti ?

Mama ce noroc ai ca nu te ingrasi, ooof ce as dori sa fiu ca tine, tu-ti dai seama ? le avem pe toate relele, doar ca eu mai am inca unu' sau doua, deci mai groaznic (ingrasare si eventual un Diabet), macar linistea asta n-o am.
Nu te ingrasi intrucat ai metabolismul Glucidic foarte bine pus la punct :), de acolo ti se trage, ma bucur pentru tine. Ca nu cred ca ai avea vreun Hipertiroidism, ca si ala face acelas lucru. Sau o fi, nu stiu.
Cu electronica nu fac, eu am dat masinile unui modelist sa mi le monteze, modelist care are indemanare (eu n-am nimic, doar ma joc cu el, nu ma pricep sa le si fac, ca n-am fost in stare), stie si electronica, de mi-a facut circuite la ele, insa in 2008 cand am vrut si eu sa incerc sa invat sa aplic ceva scheme, am fost tratat asa de INFECTTTT (AOLEU.m-a durut asa tareeee), tipa la mine, nu vroia sa-mi explice nimic, i-am spus ca-l si platesc daca e, nu a vrut, am fost tratat ca o mizerie :(. Am fost tratat asa cum am fost in general de fapt, ca pe o carpa. Am bagat 350 Euro in piese, le am si acum in camara, insa am renuntat si din cauza ca am observat ca imi oboseste vederea, iar eu asa ceva nu am vrut, deci am ingehtat totul, si de la vedere, dar si de la acel om care ma trateaza ca pe o carpa, ce-i drept este ca in afaceri este om, mi-a lucrat f bine, nu ia mult, e corect, nu am nimic de obiectat, dar de socializat cu el, NU POTI.
Am si acum placile Augat pe care le-am luat atunci ca sa fac si eu ceva, ca alea-s mai mistoace, dar asta e, daca nu avrut sa-mi arate, n-am ce-i face, eu oricum n-as mai fi facut din cauza vederii, insa am ramas cu durere in suflet de cum am fost tratat chiar si oferindu-i bani.
Vroiam sa stiu si eu sa fac un circuit de semnalizare, un claxon, lucruri de baza, daca doamne fereste se intampla ceva cu el, eu ce fac ?! Raman cu masinile in eter ? Si-s masini scumpe, nu din alea din Cora.
Nu cred ca-s clona ta, tu stii electronica, eu nu. :)). Dar ca viata, s-ar putea, nu stiu.

Cu femeile ce sa zic, este vorba tot de ceea ce nu pot intelege ceillati si anume, femeia nu pricepe ca barbatul asa este genetic programat cu nivel de Testosteron mai mare in sange, asa ca are pofta de sex, asa este lasat el de natura sa faca sex cu cat mai multe ca sa lase samanta acolo pentru perpetuare, deci ne comportam asa cum am fost lasati sa o facem, faptul ca ele ne condamna, inseamna ca habar nu au cum merge treaba.
Iar faptul ca noi suntem niste nesimtiti si ele sfinte, este o porcarie mincinoasa, intrucat noi...daca facem sex, nu facem cu ele ?! Deci automat la un mascul feroce doritor de sex si care-l face, exista cel putin una care e dispusa sa faca acelas lucru, deci implicit matematic iese ca si ele sunt la fel :)))))))), doar nu o facem cu gardul, ci cu ele, asa caa..
Asa cum sotii inseala nevestele, le inseala cu alte neveste ale altora, deci e logic si e normal, nu vad de ce nu s-ar intelege asta.
Ce spunea psihologul ala este corect, eu ce ziceam ca adevarata iubire este aia de parinte, asa si aici, femeia doar vede in barbat unul care sa-i dea ce vrea ea, deci sa se foloseasca de el, el este drumul catre implinire, nu implinirea, scopul ei este copilul pana la urma, deci un fel de doua feluri.
Este corect, frumos sau urat depine de cine vede, acela poate zice "urat" sau "frumos", la asta m-am si referit ca eu in ochii nimanui nu-s frumos si n-am fost, aici e aici.
Nu stateam doar sa citesc carti de fizica, eu ma mai si joc, cu masinile, la calculator, la Strand pe tobogane, deci am si pasiuni mai simple totodata, pe care maturii nu prea le mai pun in practica acum.

Poate la tine antidepresivele nu dau efectul asta, dar in general asa se intampla, am probat si eu Zoloft prin 2001 si de a doua zi BUM, s-a taiat, abia dupa o luna dupa ce l-am intrerupt, mi-am revenit, desigur exista si exceptii ca tine.

Imi vine sa cred ca si tu inspiri un iz de imaturitate, daca asa spui, nu este ceva hormonal atat timp cat libido-ul este okey, este ceva genetic care-ti da personalitatea, cum figura este oglinda psihicului, imediat se vede si acolo, dar si in comportament. Oricum pe undeva ma bucur ca-s copilaros, ma deranjeaza doar ca nu imi gasesc locul, dar n-am nici un regret ca nu-s ca astia cu griji, cu probleme, cu neveste de se bat unul cu altul, etc.
In suflet ma siimt si eu de cam 70 ani din pacate, dar la figura mi se cam da in jur de 22-23 ani desi am cu 10 mai mult. Lasa ca e bine.

Cu Homeopatie nu-s deacord, fie itie dat sa fi sanatos, fie cucu, asta clar, totul vine de la sine daca e sa vina, daca nu...poti face ce vrei ca tot aia e.
Ca dovada, tu nu te ingrasi, eu da ! Degeaba fac eu foame si sala multa, atunci cand nu mai voi suporta sa fac, se intampla iar. Tu nu, tu ai facut sala doar ptr modelare corp, si daca nu mai faci dar mananci, tot nu te ingrasi deci e bine. La tine in mod natural e bine, la mine nuuuuu, dina cest punct de vedere.
Cu Diabetul la fel, poti manca ce vrei si cat vrei, sa nu faci miscare, sa nu te ingrasi si sa ai si Glicemia mereu buna, cunosc personal 2 din astia, deci si asta tot de sus daac vine bine, daca nu nu.
Asa ca fie ce o fi, asta mi-a fost nenorocul sa le am pe "toate", nu stiu insa cat voi mai putea indura, aici e aici.
0
18-01-2010, ora 00:02
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Cred ca ala care tipa la tine si nu vroia sa-ti explice facea asta din cauza ca nu se pricepea :)) Mi s-a intimplat si mie sa dau peste un "profesor" d-asta si cind l-am pus sa-mi explice ceva (eu curios din fire) se mira cum sa faca sa evite subiectu.

86Kg nu mi se pare a fi exagerat de mult. Chiar mi se pare bine. Acu conteaza si cum te simti tu...
Ce te chinuie mai rau, asta cu "obezitatea" sau cea cu oameni care nu te inteleg ?

Nustiu ce sa mai cred... e adevarat ca ce ti-e scris in ADN cam aia ti se intimpla. Oricit as trage eu de fiare n-o sa ma fac niciodata ca Arnold, pot sa trag si cu dintii. Fiecare ne nastem "la noroc". Tocmai d-asta sintem asa de multi pe pamint, pt ca sintem facuti la intimplare. Natura asta isi bate joc de noi. A facut multi ca sa fie sigura ca ies citiva normali ca sa duca viata mai departe. Restu... duca-se dreacu. "Ce daca a murit, las ca face masa altu".
0
18-01-2010, ora 00:45
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Aaaaaa stii ce ar mai putea fi... ?
Noi poate nu avem ADN-ul prost... S-ar putea ca bolile fizice pe care le avem sa vina din suferinta psihica. Daca iti moare sufletul, dupa un timp iti moare si corpul fizic, depinde de de fiecare cit rezista. Eu vad ca atunci cind mai am cite o mica bucurie (foarte rar, mai ales in ultimul timp) parca nu mai ma supara nici o boala (fizica), parca nici nu mai imi trebuie mincare, imi trece tot...
E adevarat si invers, daca te loveste din senin o boala fizica, te distruge si psihic...
0
18-01-2010, ora 05:22
Costy2009
Nu este medic/terapeut
Costy2009
Nu nu, ala care tipa stia ce face, intrucat el mi-a montat masinutze-le de la A la Z, plus ca a facut circuite suplimentare pe care masinutza nu le avea default, de exemplu daca directia era cuplata automat aiurea cu semnalizarea, el a facut circuit separat ca sa semnalizez de la telecomanda independent de directie (aia facusera asa ca sa poti folosi o telecomanda cu 4 canale), apoi farurile erau tot asa toate dintr-o maneta, el a facut circuit separat ca sa le comanda eu cum doresc, deci stie f bine ce face. A folosit CD4001 ca integrate. Plus ca are o mana de aur, mi-a modificat si mecanic directia sa aiba unghi mai mare. Stii ca modelele nu sunt jucarii, deci nu vin doar sa-i pui bateria sa te joci, ele vin kit in cutie piese, nici macar carcasa nu este vopsita, asa ca...e munca de rupere nu alta. Plus ca si telecomanda avea ea 8 canale, dar nu avea butoane ptr cele 4, el mi le-a pus. Asta cu mare parte din piese venite in Kit, dar...am luat un Hummer care era chior, nu avea in cutie nimic gen faruri, semnalizari, claxon, etc, asa ca el le-a facut, a facut el circuitele de la A la Z, faruri cu faza lunga-scurta, semnalizare, semnalizare avarii, lumini rosii de pozitie in spate, claxon (nemodulat ce-i drept), sirena de politie, girofar. Poti zice ca nu le are tipul ?
Insa din pacate daca stam si analizam, este un om foarte impovarat, are 2 copii de care se ocupa, ii sta pe cap, e nervos, este deci social incapabil sa impacteze.

86 Kg bine ?! La 1, 7 m ? AOLEU. Cand aveam atat adica pana in Nov 2006, problemele erau urmatoarele:
Fizic: ma dureau picioarele cand stateam in picioare, incepusem sa am dureri difuze la Inima chiar si in absenta efortului de orice fel, dar si cand mergeam, ma simteam greoi ca un bolovan, oboseam repede.
Psihic: m-a RUPT omule, m-a dilit, mi-a distrus tineretea, intrucat eu eram f bine pana in 1995 Noimebrie, dupa aia aveam 74-75, deci tot cam umflatel, insa nu 86, in 2005-2006 am luat-o urat de tot de la 75 la 86 in aceleas conditii, deci m-a spart, au aparut complexele, mi-era rusine cu mine pe strada, stiam ca asa cum arat eu, nu eram barbat, nu aveam nici o trasatura barbateasca, eram un om supraponderal (nu obez), deci gras si lipsit de orice pic de farmec pentru o femeie, ma simteam inferior cand mergeam pe strada, simteam ca cine ma vede, nu-si face impresie buna despre mine, cand ma uitam in oglinda si ma vedeam asa, imi venea sa-mi dau una-n cap. M-a marcat ! Ca era normal, ca nu era, nu conteaza, eu asa m-am simtit, mai ales ca aia era perioada cand doream cu ardoare o partenera de sex.

Si intrebarea ta e buna, ce anume ma deranjeaza ? AMBELEEEE ! TOTUL. Acum este si mai rau, deci pana acum un an ma deranja lipsa de socializare, faptul ca nu ma intelege mai nimeni si nu ma compatibilizez cu nimeni cam, ca nu-s placut de nimeni fie barbat (ca a mic) sau femeie, de acum un an insa, ca si cum nu era deajuns, afara de asta, s-a mai adaugat si un shoc Glicemic care a facut ca Glicemia sa fie alterata, asa ca a aparut o groaza fatala de Diabet in care stau si acum, am picat testul de glicemie provocata asa cum era de asteptat, insa ceilalti fie ei si medici, NU PRICEP ca eu nu pot duce asa o boala intrucat sunt un pofticios si un mancau din nastere, ASTA imi aduce si mie un strop de bucurie sa stii, daca si asta nu ar mai fi, as fi terminat brusc. De fapt pentru mine mancarea a fost mereu o placere si la 15 ani cand eram bine si psihic, mai ales acum mi-ar fi indispensabil.
Iar Diabetul nu se pupa cu d-astia ca mine.
In plus e adevarat ca de un an am 60-61 Kg, deci sunt slab si cu fibra pe mine, INSA mi-e teama de ingrasare intrucat nu mai pot la infinit sa stau si 3 zile pe saptamana nemancat adica doar pe salate si branza degresata, dar sa si-mi dau sufletul la sala, nu mai pot omule, vreau si eu sa stau linistit sa ma uit la TV, sa-mi fac de cap, sa mananc pe saturate ce vreau, fara sa-mi fie teama de ceva, NU POT VAD CA.
Teama nu este nemotivata, acum 2 luni luasem deja 1, 5-2 Kg, doar ce mai redusesem din alergare caci imi venea rau pe banda.
Am reusit sa raman la greutatea asta dar CUM ?! Cu niste sacrificii ce uzeaza psihicul si mai tare si anume afara de sport mult, si 3 zile pe saptamana abtinere de la mancare buna, altfel ma ingrasam, cu sport cu tot :(. Si tine cont ca mananc numa bio, deci nu fast-food, sau altele, mananc paine Integrala ecologica, branza bio tartinabila, Nutella bio, Gem Prune ecologic fara zahar, Ketchup bio, in rest salate de legume proaspete, Peste fript file Salau, branza degresata de vaci, fructe, lapte. Cam atat, nu prajeli ca alea-s grasimi trans.
Deci afara de societate si tot ce era pana acum un an, de un an sunt intr-o teama permanenta de DIabet si de Ingrasare (de ingrasare, intrucat nu ma mai intereseaza cum arat, dar asta aduce toate bolile pe care eu nu le pot duce), iti dai seama cum este ?! Deci ca sa ma termine mai repede, ce mama dreacu nu ?
Uite acum, este ora 05, 03 dimineata, ieri, am facut sala si am vrut sa fac relaxare alimentara, asa ca am mancat salate, m-am culcat la ora 00, 15, am adormit, iar la 02, 15 m-am trezit de foame :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((, E NORMAL ?! CE VIATA MAI E SI ASTAAA ?! Acum stau si nici nu mananc, caci sa mananci noaptea e cel mai rau lucru, dar stau si pe ghimpi chinuit de foame si pofta, abia astept sa vina ora 10-11 sa-mi fac salam de Biscuti sa mananc pe saturate.

Cu natura ai dreptate ! Isi bate joc de noi, depinde cum ti-e scris asa ti-e pus, pai uite tu, nu te ingrasi in mod natural (Acum nici nu stiu cat mananci si ce anume), eu orice as face, in mom in care nu mai fac sport si foame, o iau la loc, deci ce am rezolvat ? Revin la mana setarilor din BIOS-ul meu, deci ma ia din nou luarea in greutate si alte tampenii. Pana la 17 ani nu eram asa, mancam pe saturate si nu luam in greutate deloc, nu faceam nici miscare, cand am pus mana pe dulciuri, in 5 luni am luat 15 Kg, de atunci adios, fara foame nu mai slabesc.
Nu pricep de ce, intrucat eu mancam zilnic o cratita de cartofi prajiti si cu copane prajite deci Glucide la greu + Lipide, ca si Kilul ala de cartofi ce-l mancam zilnic avea cam 380 g de Glucide f rapide dar erau si lipidele adica Uleiul, dulciurile au cam poate mai putin. Oricum s-a intamplat ceva si PAC, m-am dat peste cap.
Acum tu daca mananci putin, de aia nu te ingrasi, de ex la mine pe saturate ar fi asa ca exemple:
pe vremuri: 1, 1 Kg de cartofi prajiti cantariti prajiti deveniti din 2 Kg neparjiti, 2 copane mari de pui prajite deci cam 500 g de carne pui fara os, sau 1 Kg de cascaval cu 300 g de spaghete cantarite nefierte dar si 1 Kg de sos sau Ketchup.
Acum: 2-3 paini de 250 g integrale cu 1-2 cutii de branza tartinabila din aia cu 20 % lipide, 350 g de Nutella (cam 3, 5 ciocolate).
Sau Salam de biscuti cam 1, 5-1, 9 Kg si cu 1, 5 L lapte, sau in loc de branza poate fi Ketchup, in loc de Nutella poate fi gem de prune dar mult mai mult cantitativ.
Si nu mananc de nervi, nuuuuu, asa mananc eu de pofta si foame, si cand eram bine si cand sunt trist, deci nu are legatura.
Insa natura putea face macar acest dar sa-mi dea macar dreptul de a manca linistit, n-a facut-o nici pe asta :(.

Normal ca psihicul ne conduce, tot el duce si la boli fizice, si eu cand am o bucurie cat de mica, mi se ridica tonusul si parca nu mai imi e asa de frica de Diabet sau de ingrasare, vad altfel lucrurile, mai nepasator, insa rare aceste momente. Cand ma simt mai bine psihic, atunci apare si cheful de sala, cand sunt la pamant, nici chef de sala n-am, am si teama de astea doua, intrucat foamea si pofta se pastreaza in ambele cazuri !
Mai ciudat e ca acum vreo 2 luni desi foamea era difuza, nu aveam stare pana nu mancam !
Deci invers, ca dracu, mi-am dat seama de ce, nu e pe sistem nervos, ci creierul dorest sa-si ia cu disperare placere de undeva, cum nu prea mai are de unde, incearca sa si-o ia din mancare, asa ca lui nu-i ajunge doar sa fi satul, ci sa simta placere absoluta asa cum se intampla cand se intampla si zic "uffff ce bine eeeeeee" dupa o masa care ma aduce la "orgasm", ma simt excelent, uit de toate.
Si fizicul distruge tot, dar mai degraba este pe dos, majoritatea bolilor sunt aduse de dereglari ale sufletului.

Natura are interes sa nu pierim doar, a interesat-o doar sa ne inmultim sa nu disparem ca specie, insa ce intreb eu, OARE ce rost avem noi aici ? Si daca n-am mai fi, ce s-ar intampla ? CINE ne doreste aici ? De ce s-a facut ca sa nu pierim ? Un scop trebuie sa existe.
O inteligenta undeva o fi cre ca, prea le-a aranjat cum trebuie dar cand e vorba de perpetuarea speciei, de aia a lasat si sexul, de aia a lasat si sa ne insuram ca fraierii, dovada ca asta serverste strict la perpetuare, nu a interesat-o pe natura si fericirea noastra, cine ne doreste aici ?! Ca universul exista si fara noi, poate exista si fara viata pe pamant, cine tine ca sa existam pe acest pamant si de ce ?! Aici e aici.
0
18-01-2010, ora 16:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna!
Dan, nu iti pot pune o pila la Anastasia, din 2 motive:
1.am spus ca o cunosc de pe forum, insa asta nu inseamna ca sunt si prietena cu ea!Ne-am intalnit de nenumarate ori pe diferite topicuri.
si
2.chiar daca as fi cunoscut-o mai bine sau personal, tot nu aveam cum sa iti pun pile, pt ca nu te cunosc pe tine.Pana acum doar ne-am certat pe unde am apucat, iar ca sa faci o recomandare cuiva, trebuie sa cunosti persoana respectiva destul de bine. :)
Ma refeream ca este rezervata/retrasa in privinta oamenilor care nu au aceeasi suferinta ca si a ei, probabil se teme sa nu fie inteleasa gresit...nu stiu...
0
18-01-2010, ora 19:23
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Dar nu maninc oameni ! mai ales prin internet. :)) Vream doar sa vorbim.
Si nu inteleg chestia asta cu rezervarea. Pt cineva care e singur si sufera din cauza asta nu e logic ca rezolvarea e sa nu mai fii singur ? Cel putin din punctul meu de vedere asa e. Deja parca ma simt un pic mai bine de cind v-am gasit pe voi aici. :* Dar mi-ar place sa am prieteni in realitate, nu doar virtuali.
Pai numai un om care are aceeasi problema ca a ta te poate intelge, cum sa o inteleg gresit ? e absurd. Eu o inteleg cel mai bine.
Ea a zis asa intr-un post "nu imi face prea bine mediul de oameni bolnavi". E normal. Cui i-ar face bine ? Cind ai o problema si esti satul de ea nu ai chef sa mai asculti pe p-ale altora. Dar din pacate Antonio Banderas sau Jena Jameson nu au timp sa ne asculte noua durerile asa ca va trebui sa vedem ce putem face noi intre noi.
Eu nu cred ca sintem bolnavi (nici eu nici ea). Sau...nustiu... Ramine de discutat.
0
19-01-2010, ora 01:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai cine a zis ca mananci oameni?! :D
Stiu ca vrei doar sa vorbiti, insa cred ca trebuie sa ai un picut de rabdare cu ea, ca poate mai dureaza pana se convinge ca ii face bine sa vb cu tine.Vezi ca si-a schimbat id-ul pe forum, e unul grecesc! :D
0
19-01-2010, ora 01:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sal.

Daniel, voi vorbi eu cu Anastasia, poate va da curs dorinţei tale de a interacţiona cu ea, cu atât mai mult cu cât aveţi aceeaşi problemă (cel puţin aşa ai spus tu). Am vorbit cu ea de câteva ori şi mi s-a părut o doamnă foarte drăguţă, deci..

Jackie, spune-mi ce id are acum? Mulţumesc mult; te pup!
P.S. Daniel, voi vb. cu ea doar dacă vei accepta, dacă nu...decizia îţi aparţine.
0
19-01-2010, ora 02:25
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Salut Nick,
De ce m-as opune... ? Crezi ca am ceva cu tine ? Nu am nimic. In afara de chestia cu religia, noi doi chiar semanam mai mult decit crezi.
0
19-01-2010, ora 03:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, am să o contactez când voi afla noul ei pseudonim (îl va specifica în scris, Jackie!). S-ar putea să semănăm, nu ştiu, dacă tu spui.

"In afara de chestia cu religia,..." - "Chestia" cu religia, de acum încolo, va fi strict personală. Te rog să faci ce doreşti, că doar eşti şi tu sub influenţa liberului arbitru; nu am să mai intervin, pentru că nu am niciun drept să fac pe mentorul cu tine. Nu eşti discipolul meu, iar eu nu deţin adevărul absolut, deci...eşti liber să acţionezi în conformitate cu ce principii/legităţi doreşti, dar te rog frumos să eviţi orice insultă la adresa lui Dumnezeu, te rog, măcar din respect pentru cei care cred în existenţa Lui, te rog (printre care şi eu)! Eu îţi voi respecta (ne)credinţa, dar te rog ca şi tu să faci la fel.

Mulţumesc pentru înţelegere...numai bine!!!
0
19-01-2010, ora 13:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Daniel,
a. Motivul pentru care Anastasia nu poate vorbi este pentru ca se simte rau. Asa ca sa nu fii suparat pe ea.
b. Faptul ca Anastasia se simte asa iar tu te simti si gandesti precum Cioran (desi iei antidepresive) ma conduce la gandul ca voi nu luati un tratament care sa vi se potriveasca.
Dar ramane la latitudinea voastra cand si daca il veti schimba.
Am o prietena in Germania (care sufera de schizofrenie) care a fost intr-o forma chiar foarte grava (initial a stat internata 9 luni...) iar acum se simte excelent cu 2 fiole de fluanxol pe luna. E voioasa, se plimba, comunica, se bucura de viata, are grija de ea si o mai ajuta si pe mama ei... Daca nu ma crezi o sa-ti dau numarul ei de telefon ca sa o auzi pe viu. Si eu am ramas uimita.
Eu am TAB. Dupa vreo 15 pastile de antidepresiv (Welbutrin) era sa virez in manie si i-am cerut doctoritei sa imi prescrie Haloperidol (citeva picaturi pe zi, doza cat pentru un copil) cu care ma simt excelent. Asta ca nu carecumva sa imi raspunda doctorita sau vreunul dintre voi ca Fluanxolul si Haloperidolul sunt invechite. Asta o stiu. Dar dupa ce le-am luat am avut ani intregi de remisie a bolii (fara a mai pune vreo pastila in gura).
c. Crezi ca ai putea sa iti pui pe forum o poza in care sa zambesti si mai luminoasa ? Eventual undeva in natura ?
d. Eu te-as ruga sa nu te mai contrazici zicandu-ne ca te simti bine asa cum esti dar ai nevoie de ajutor. Pai hai sa ne hotaram. Cum stau cu adevarat lucrurile ? Ai vrea sa ramai trist si deznadajduit ? Sau sa te bucuri de viata ? La mine sa nu vii cu basme. Alege varianta corecta: a sau b, ca sunt mai rea, asa, de felul meu ;-))
e. Cauti oameni care sa vibreze la aceeasi lungime de unda ? Adica sa inceapa si distinsul Mr. Nick (calde salutai :-) si bleuciel si preafrumoasa jaquelinne si orice utilizator care intra pe acest topic sa incepem sa fim nefericiti si sa ne plangem de mila unii altora ? Pai e frumos asa, Danutzule ? :-)
f. Zici ca nu ai nevoie de Dumnezeu, ci ai nevoie de... noi, oameni buni ? Sa stii ca Dumnezeu lucreaza prin oameni...
g. Ce este Dumnezeu ? Dumnezeu este iubire ne spune Sfantul Ioan Evanghelistul.
Dar eu te sfatuiesc la modul cel mai serios :-) sa iti pazesti inima ta aceea bine, ca nu carecumva sa Il lasi sa intre inauntru, co sa fie vai samar... :-) Numai ravagii si prapad o sa faca... Asa ca fii cu maare bagare de seama :-)
h. Pace si bucurie in suflet iti doresc si mult curaj.
Cu drag,
Clara
@bleuciel
Nu, in acel Psalm nu este vorba despre predestinare, caci daca ar fi vorba despre asta ar insemna ca nu mai avem liberul arbitru. E vorba ca Dumnezeu este singurul care cunoaste viitorul. De aceea "este scris". Oricum gasesti Talcuiri la Psalmi scrise de Sfantul Ioan Gura de Aur, chiar pe Internet.
@Mr. Nick si bleuciel
Sa se bucure inima voastra intru Domnul si poate si de aceasta cantare...

1. Doamne, izbăveşte sufletul meu şi mântuieşte-mă, pentru mila Ta căci în tine am nădăjduit.
2. Auzit-a Domnul cererea mea, Domnul rugăciunea mea a primit.
3. Indreaptă-i pe cei ce păcătuiesc şi întăreşte-i pe cei drepţi, Cel ce cerci inimile şi rărunchii, Dumnezeul meu.
4. Cât de minunat este numele Tău în tot pământul! Că s-a înălţat slava Ta, mai presus de ceruri.
5. Ajutorul meu de la Dumnezeu, Cel ce mântuieşte pe cei drepţi la inimă. Dumnezeu este judecător îndelung-răbdător şi nu se mânie în fiecare zi.
6. Când privesc cerurile, lucrul mâinilor Tale, luna şi stelele pe care Tu le-ai întemeiat, îmi zic:
7. Ce este omul că-ţi aminteşti de el? Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
8. Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el.
9. Pusu-l-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui.
10. Oile şi boii, toate; încă şi dobitoacele câmpului;
11. Păsările cerului şi peştii mării, cele ce străbat cărările mărilor.
12. Doamne, Dumnezeul nostru, cât de minunat este numele Tău în tot pământul!
13. Lăuda-te-voi pe Tine după dreptatea Ta şi voi cânta numele Tau Cel Preaînalt!
0
19-01-2010, ora 16:25
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Buna Clara,

a.) Nu sint suparat pe ea. Eram sigur ca exista un motiv bine intemeiat, pt ca ea este o persoana inteligenta care nu ar face lucruri absurde.

b.) Foarte probabil sa fie asa ! Cu creierul nu e de joaca. D-asta si sint cam rezervat in privinta medicamentelor psihiatrice. Eu cred in stiinta, dar nustiu daca chiar or fi ajuns astia sa inteleaga cu adevarat cum functioneaza creierul sau fac doar niste teste pe noi. Iar doctorii din Romania... sint de groaza, nu poti avea incredere in ei pentru ca nu-si dau interesul. Intr-un fel ii inteleg... la cit de prost sint platiti, e si normal. Medicii ar trebui platiti cel mai bine ca ei sint dumnezeu pe pamint.

c.) Nu, pentru ca poza asta ma reprezinta cel mai bine. Daca as pune una cum ai zis tu ar insemna sa mint. Si sper ca nu ati crezut ca eu sint cel din poza, as fi vrut eu :) E Al Pacino. Poza e doar simbolica...

d.) Nu ma contrazic. Ma simt mai bine asa cum sint FARA ZEII SI DEMONII inventatii de religii, decit cu ei bintuind prin mintea mea, dar nu ma simt bine cu restul vietii... La asta m-am referit.

e.) Da. As vrea sa plingem impreuna. Nu cu Nick, Jaq sau altii care se simt bine asa cum sint, ci cu cei care simnt nevoia. Exista oameni a caror viata e o durere continua pe care numai plinsul o poate elibera... Dar dupa ce plngem s-a putea sa ne revenim si sa va prindem din urma, asa ca aveti grija ;)

f.) si g.) Ma refeream ca n-am nevoie de mistica oficiala (religia). Daca Dumnezeu inseamna iubire atunci da, am nevoie de Dumnezeu, dar nu-mi place denumira asta pt ca se poate intelege altceva.
Cine sa intre in inima mea ?

Aoleoooooo nuuuuu, ai stricat tot :((. iar citate din biblie ? :)
0
19-01-2010, ora 18:09
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Clara,
tocmai cand ma pregateam sa-mi iau ramas bun de la Romedic, ai aparut tu. Si sa mai spui ca nu sunt ingeri printre noi!...
MULTUMESC pentru frumosul psalm. Chiar mi-a facut bine.
Dar, incet incet...
SE FACE LUMINA, FRATILOR! NU SIMTITI?

Da, e perfect adevarat in legatura cu cele spuse despre semnificatia Psalmului resp. Insa exista alte citate (f. multe) care indreptatesc ideea. Dar, numai daca e cazul putem discuta.

Mi-a facut placere sa te cunosc. M-am emotionat si eu azi citind ce ai scris, ceea ce...nu mi se intampla inainte.
Uitandu-ma la unele dintre cele afirmate de tine anterior, legat de spovedanie (sau marturisire in termeni mai noi), ai perfecta dreptate,
Numai ca mai este o problema.

Prin spovedanie, marturisire...rugaciune ne eliberam de acel "stres" neplacut, insa canalul pe unde au iesit (intrat la inceput) ramane deschis (relativ deschis). De aceea, prin acea fisura (fisuri, cate or fi) conform unor legi fizice(pe care nu le stapanesc...) are loc reumplerea "vasului" nostru.
Cu ce se reumple de cate ori se face reechilibrarea?
Cu o energie pura, de vibratie inalta? sau tot cu "of, of, si-aoleu...".

Eu sunt inradacinata si crescuta in ortodoxism (pe care-l simt in adancul sufletului), dar cand m-am vazut la mare ananghie (era VAI!!!) NU am avut de ales.

Rezultatul a fost ca a trebuit sa schimb ceva radical in viata mea cu un pret f, mare (asa am simtit eu, nu toti trebuie sa simta ca mine!) -dar am pus mana pe Biblie, am lasat in urma tot trecutul (si tot ce implica el, relatii, prieteni, obiceiuri, formalisme,...mentalitati) hotarata fiind a descoperi Medicul adevarat. In prezent am avut depresia aceasta din cu totul alte motive - insa, in adolescenta s-a intamplat aproape din senin (inainte cu un an de decesul mamei) - si ca si acum, simteam acelasi lucru, ca Numai CINEVA SUPERIOR AR FI IN STARE sa-mi rezolve problema.

Si, da, dupa 10 ani, m-am putut bucura ca inainte de-a ma imbolnavi. Iar asta numai iubind.
Ei,... IUBIREA din nou!
A vrut El sa-mi arate ca n-am murit. Atunci m-am indragostit eu pentru prima data cu adevarat! Dar ce baiat! Cam ca voi, cei de pe-aici!
.
Insa nu el imi fusese harazit.
Asa ca, am mai asteptat, m-am mai tarat..., dar pana la urma s-a dovedit ca alegerea de viata a fost cea buna caci a fuctionat, functioneaza si va mai functiona! Slava Domnului!
pup.

Pt. Daniel,

Deci asa, nu esti cel din poza, dar stii ca ai talent?
Vezi ca pe ici pe colo te dai de gol...acusi spui una, acusi spui alta. Hotaraste-te! Mai bine opreste-te asupra unui singur reper, ... care sa te reprezinte numai si numai pe tine.
Foloseste-ti punctele tari, domina prin ele. Deja te intrevezi (Herz).
(la japonezi exista obiceiul de a se bea ceaiul dintr-o cana complet goala, incerci? )
Este un baiat bun care canta ingereste pe-aici: Liviu Bocaniala -intoarcerea acasa; Cauta, te rog.

Astept impresia.
0
19-01-2010, ora 19:24
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Doaaaaaaaamne fereste ! cum sa fiu ala din poza ? pai puneam poza mea pe un forum sa ma vada toata lumea !? Stii ca se pot citi multe de pe fatza unui om ? Iar ochii. ochii sint poarta catre suflet. Chiar vroiai sa ma las descoperit in halul asta ? Daca am si dusmani pe aici ? Ok, atunci ma vad nevoit sa mentionez ca nici numele "daniel_nicolae" nu este numele meu real, asta mi-a trecut prin cap cind m-am inregistrat aici si asta am pus. Identitatea mea nu este importanta. Voi puteti sa ma strigati in continuare Daniel, Dan, Danutz, etc. nu conteaza.

La ce am talent ?

Cu ce ma dau de gol ?

Cum adica "deja te intrevezi (Herz)." ?

De la baiatu ala am gasit doar o melodie care se numeste "Acasa". Imi place. Si eu cint la chitara... ma rog, incerc.
0
19-01-2010, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Danutz,
a. Sa inteleg ca te suparasi pe mine ca am comunicat cu Mr. Nick si cu blueciel in limbajul nostru ? :-)
Acum trebuie sa ne intelegi ca mai avem si noi momentele noastre in care ne incarcam sufletul...
Sper insa ca ai apreciat faptul ca ti-am raspuns tie in primul rand si chiar ti-am citit cu atentie toate postarile.
b. Cum cine sa intre in inima ta ?
Iubirea, bucuria de a trai... Cam astea...
Nu era logic ? :-)
c. Referitor la poza... La alt simbol o sa mai gandesti ?
Ca numai Mr. Nick are curajul de a-si pune poza lui pe acest forum.
d. Nu, acolo nu erau citate din Biblie ci unele dintre cele mai frumoase citate pe care i-am gasit eu in Psalmi. Psalmii sunt cam greu de citit si de aceea am cules ceea ce ai citit tu ca era, repet, pentru Mr. Nick si pentru blueciel si le-am postat spre bucuria noastra sufleteasca. Acum intelegi ?
Adica, in caz ca nu banuiai probabil, noi suferim cand vedem ca cineva ca tine sau ca domnul TheQ va chinuiti atat de mult. Am vrea din tot sufletul sa va puteti debarasa de grijile acelea si sa va impartasim si voua bucuria pe care noi o traim. Dar daca e practic imposibil... :-), voi nu puteti sa nu ne lasati pe noi sa ne bucuram. Pai, nu ?
Si ca sa nu iti mai stric totul, te rog cand postez pentru Mr. N si blueciel, cu care sunt in asentiment, sa nu mai tragi cu ochiul... :-) Fereste-te ca e contagios si n-au inventat astia vaccin impotriva iubirii... :-)
@blueciel
Tu sa reumpli vasul cu Hristos si o sa-ti fie bine.
"Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."
0
19-01-2010, ora 19:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutari dragilor!
Bine ai venit Clara!Multumim pt complimentele facute, esti o draguta!
Nick, id-ul ei este eleni theutokopulis acum.Sper sa reusesti sa pui o vb buna pt Dan.Si eu as fi pus daca aveam sa il cunosc mai bine, ca pe tine de exemplu!Asa... nu ma risc, ca poate intervine vreo neintelegere intre ei si nu as vrea sa ma simt vinovata in vreun fel din cauza asta...
Pupici
0
19-01-2010, ora 20:02
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Clara,

a.) Nu m-am suparat pe tine. De ce crezi asta ? Ultima propozitie era asa in gluma... ce naiba. :) Apreciez foarte mult ca mi-ai citit posturile si mi-ai scris.
Si alta chestie ar fi ca eu nu mai pot sa ma supar. Mai mult decit sint deja nu am cum. Nu mai are loc.

b.) Iubirea a fost dintotdeauna in mine. Daca ar trebui sa ma descriu intr-o propozitie scurta si simpla, aceasta ar fi " Eu sint iubirea absoluta si infinita ". Si da, stiu cite " ravagii si prapad " face... doar se vede in ce hal am ajuns, nu ? :)

c.) Asta e... eu sint mai introvertit.
0
19-01-2010, ora 20:39
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Clara, multumesc. Dar si voi sa faceti la fel.
"Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."

Daniel,
am impresia ca aveti ceva in comun sau mi se pare mie ?! :)


http://www.hidelinks.net/out.php?id=www.filehit.net/fisier/27701
- pt. Liviu Bocaniala - eu zic ca merita sa vezi despre ce este vorba - are mp3 player-ul cu aceeasi denum.-
(toate piesele imi plac si "Pentru viata" cu "Iubind te daruiesti." etc)
0
19-01-2010, ora 20:44
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Cu cine sa am ceva in comun ?
0
19-01-2010, ora 20:45
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
cu Herzeleid. Esti chiar tu.
0
19-01-2010, ora 20:52
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Nu, sintem persoane diferite. Se observa clar din modul de exprimare. Si de ce mi-as face al cont, aici nu pot sa spun ce am de spus ?
0
19-01-2010, ora 21:05
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Asa mi s-a parut (?!) Exprimarea (?!) Nu mi se pare ca ar fi mare diferenta. Stilul se poate adapta...(rasul din culise... ar fi un bun medicament...nu crezi?)
0
19-01-2010, ora 21:13
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Crezi ce vrei. Eu sincer iti spun ca nu sint Herz. Mai mult de atit n-am ce sa fac. Daca crezi ca sint un mincinos, asta e. Putem face cerere la Administrator sa vad daca s-a postat de pe aceeasi adresa IP daca e asa de important pt tine.
Adaugă un comentariu / răspuns
234 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul