Suferinta extrema!

234 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
17-10-2010, ora 20:58
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Nu mai vorbi asa. gandeste-te la Dumnezeu. Lasa undeva un nr de telefon - omule, ne sperii. Trebuie sa ai rabdare. dar trebuie sa traiesti pt tine la fel ca si pt ceilalti. Nimic din ce este exagerat nu e sanatos - chiar si altruismul. Intotdeauna e nevoie de echilibru in toate. Ia pastile, cauta un psiholog - mergi la un preot, la biserica.
Ai grija de viata ta, e foarte scumpa.
0
17-10-2010, ora 22:00
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
imi cer scuze, pt intreruperea de pe mess.

Iti doresc succes in viata personala, si nu dispera. Sunt mai multe fete decat baieti din cate stiu.
Ai grija de tine !
0
18-10-2010, ora 10:25
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
Ma, omule!Ce ai patit de vezi totul in negru?Ai cazut in "butoiul cu melancolie"?Da, a venit toamna dar ea e atit de colorata!Nu are cine sa te zgiltiie un pic?Viata e un dar pe care trebuie sa-l pretuim!Nu gasesti in jurul tau decit oameni prosti?Cauta si in alte parti, nu se poate sa nu gasesti si altfel de oameni.Si mai ales alege sa vezi ce e frumos la ei, fiindca toti avem si parti bune dar si rele.Trezeste-te!Si nu ne mai speria!Uite ca aici pe acest forum suntem citiva la care ne pasa de tine si de suferinta ta!Si as vrea sa fie adevarata durerea ta, nu doar o gluma proasta!Nu-ti cer sa fii optimist ptr.ca asta e o prostie si cum zicea VoltaireCa asta e egal cu"furia de a sustine ca totul e bine, cind de fapt iti merge rau".Optimismul nu cred ca inseamna maturitate.Mi s-au intimplat si mie tot felul de lucruri mai putin bune incit am ajuns sa cred ca viata mea e un sir de ghinioane, plus ca toti s-au folosit si apoi m-au aruncat ca pe o cirpa uzata.De aceea sunt pesimista, dar sent.acesta m-a impins sa ma imbunatatesc si sa incerc sa schimb in bine ce e in jur, ptr.ca stiu ca nimic nu v-a cadea din cer.Poate ca uneori exagerez si eu cu pesimismul dar prefer asta decit sa fiu un nepasator care se intoarce dupa cum bate vintul.Pe mine m-a ajutat credinta pe care am descoperit-o pas cu pas si care m-a facut sa descopar si sa apreciez Creatia.Si atunci vreau sa cunosc si mai mult si sa vreau sa continuu sa merg mai departe!Iti doresc pace in suflet si sa mai incerci si tu sa urci pe muntele vietii chiar si fara sa stii ce se afla dincolo de virf, macar ptr.bucuria urcusului si ptr.peisaj!
0
19-10-2010, ora 14:32
;
Nu este medic/terapeut
;
foarte frumos ai scris pesimist. dar corectati-va fraza in care spuneti " as vrea sa fie adevarata suferinta ta..."

IERTARE pt ceeea ce nu am banuit macar. IERTARE.

muuult a trebuit sa treaca pt o concluzie aproape de realitate...in ce ma priveste...In cazul acesta nu stiu daca am putut fi cuiva de vreun ajutor...dimpotriva...

Ceva imi mai da speranta, frumusetea din suflet, tineretea ta, credinta...Vei reusi !

e nevoie, este posibil !!
0
19-10-2010, ora 18:55
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
Cand nimic nu pare sa-mi vina in ajutor, ma duc la un cioplitor; acesta lovste cu ciocanul in piatra si de o suta de ori si piatra tot nu se despica; Deodata la lovitura o suta unu, ea se sespica in doua, dar eu stiu ca nu numai aceasta lovitura a despicat-o, ci si toate cele de pana atunci. - J.T.A. Riis

Pentru un zid trainic e nevoie de pietre sanatoase. Pentru acest scop, imi dau toata silinta sa fiu...

Eben Ezer semnifica piatra de ajutor.
0
25-10-2010, ora 19:50
;
Nu este medic/terapeut
;
http://www.youtube.com/watch?v=JzR9ZCYz3jMfeature=related

"Fa-ma cum vrei Tu, nu voi spune "NU"."
0
26-10-2010, ora 22:36
Herzeleid
Nu este medic/terapeut
Herzeleid
Daca vreti sa-l ajutati, nu mai postati mesaje legate de religie sau de "El". Daca nu puteti, nu mai postati, ii faceti mai rau...
0
28-10-2010, ora 18:11
;
Nu este medic/terapeut
;
Herz, tu esti de acord cu ce ai afirmat?
0
28-10-2010, ora 18:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Blueciel

Da. Nu mai trebuie sa ii zica nimeni nimic de religie.

Momentan este internat in spital pentru a doua oara.

In loc sa isi rezolve problemele depresia s-a agravat pentru ca de acolo nu are cu cine sa comunice.
0
28-10-2010, ora 23:00
;
Nu este medic/terapeut
;
Draga Clara,

ce pot sa comunic cu Daniel daca spui ca adera la satanism? El nu constientizeaza ca in orice greu nu putem sa ne dispensam de Dumnezeu-Viata ? chiar si in greseli/erori /pacate - nu ne ingaduie El? caci altfel n-ar mai fi nici unul viu pe Terra.
0
28-10-2010, ora 23:58
Herzeleid
Nu este medic/terapeut
Herzeleid
NU EXISTA satanisti pentu ca nimeni nu crede in existenta lui Satan decat poate o mana de crestini. In afara de pustii teribilisti care vor sa iasa in evidenta, cei care isi spun satanisti nu omoara, nu fura, nu se comporta necivilizat ci vor sa isi manifeste opozitia fata de intoxicarea fortata a societatii cu principiile imorale ale crestinismului.
Satan nu este la origini un nume propriu ci un cuvant din greaca veche care inseamna "adversar", "oponent", nicidecum intruchiparea raului. Dar obiceiul crestinismului este de a damna pe oricine nu i se supune si a-l transforma in diavol. Insusi simbolul lui Satan a fost luat dintr-o religie precrestina si damnat, astfel incat sustinatorii acelei religii sa fie considerati eretici si arsi pe rug.
Daniel nu s-ar fi gandit la satanism daca nu ar fi fost in postura sa riposteze celor care il acuzau din toate partile ca e asa sau pe dincolo, ca el nu e credincios, ca nu e conform cu turma...
Ignoranta si intoleranta unora la o gandire diferita radicalizeaza oamenii, nu va mai mirati si acuzati apoi!
1
29-10-2010, ora 06:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Blueciel

Eu mi-aduc aminte ca l-am rugat pe domnul Herz sa comunice.
Pentru mine importanta este sanatatea lui, nu religia.
Dumnezeu de Dumnezeu, religia e religie. Punct.
Daniel N, asa cum afirma si domnul Herz, nu crede in existenta Diavolului.
Ii vede pe acei satanisti ca pe niste oameni normali, poate un pic teribilisti.
0
29-10-2010, ora 14:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dumnezeu să îl ajute pe Daniel N. (Mr. Lick), să se însănătoşească, să trăiască fericit şi, la momentul oportun, oricând va fi acela, să îi scoată în cale un suflet, care să-l ajute să meargă către lumină, iubire şi adevăr, astfel încât el să nu se simtă lezat, ci să se simtă bine şi să evolueze pozitiv din punct de vedere spiritual şi nu numai. Amin.


Cu iubire creştină,
Nick
0
29-10-2010, ora 22:11
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
Desi am inceput sa ma simt inoportuna - dat-mi voie sa mai spun o parere.

Herz,

"NU EXISTA satanisti pentu ca nimeni nu crede in existenta lui Satan decat poate o mana de crestini" - probabil v-ati referit la Daniel -in particular.

Cum nu exista satanisti? Exista asa cum exista si Dumnezeu. Nu stiti ce ritualuri au? ma mir ca nu sunteti informat.

Am citit explicatiile studentului Einstein - e doar o parte din adevar in ele.

E clar ca prezenta Diavolului este semnalata acolo unde lipseste puterea lui Dumnezeu ( unde exista lipsa energiei). Forta intunericului - este in permanenta in cautarea unui loc in spatiu. Insa prin faptul ca e o energie straina /de joasa vibratie probabil - nu are acces in locuri "calde"/ spatii ocupate de energii inalte, pozitive - asa ca, va fi gasit peste tot unde lipsesc acestea. (Deci aici e adevarat ca "absenta" Lui Dumnezeu presupune altceva, insa pe langa altceva presupune si altcineva).

Insa Adversarul a fost vazut in persoana de unii oameni chiar. Oamenii lui sunt indepartati mult de crestinism, nici nu-l suporta - Au locuri de intalnire, ritualuri sangeroase - am vazut la tv intamplari care mi-au facut parul maciuca.

Ca cineva nu crede in forta raului nu inseamna ca nu exista. Sau acea persoana ar dori o intalnire face to face ? I s-a intamplat cuiva asa si s-a facut cuminte pt tot restul vietii. Am relatat pe un topic una din intamplari, din cate stiu. (Era o tanara f independenta, ii placea sa traiasca libera, departe de Biserica lui Dumnezeu...nu primea sfaturi; isi spunea: "Ce ma tot streseaza astia cu Dumnezeu? (adica parintii, prietenii cei mai buni). Daca exista vreau sa-l vad." Si i s-a aratat. De aspect nu mai vorbesc - era inspaimamtator !!! - aparuse infatisat ca fiind un om neobisnuit, cu ochii rosii sfredelitori/ucigatori. Iradia unde care treceau prin om/ secatuia de vlaga/ ingrozeau !!!

S-a trezit fugind in sensul opus cu viteza luminii. A parasit orasul in acceasi zi traind mai departe langa familia sa - si nedezlipindu-se de Biserica Lui Dumnezu. Asta e o intamplare adevarata - intr-o tara vestica - citita de mine dintr-o revista pt tineri si adolescenti. Aveam toate datele acelei tinere - dar am imprumutat revista cuiva, imi pare rau ca nu o mai am.

dar, nu vreau sa ma pun piezis, in mintea unora cine stie ce reprezentare as capata?

Si eu ii doresc numai bine lui Daniel. Si Dumnezeu sa Ii poarte de grija si sa-l ajute asa cum are el nevoie.
la fel si pentru fiecarae dintre noi.
0
29-10-2010, ora 22:17
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
"Daca exista - diavol - vreau sa-l vad." - ai vrut sa spui, Eb. Ezer. A reiesit altceva.
0
29-10-2010, ora 22:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Eben-Ezer

Eu cred ca daca vrem sa pacatuim (acuma depinde ce se intelege prin asta), o facem in mod constient. Nu trebuie sa dam vina pe o prezenta anume.

Mai ales pe una invizibila.

Daca persoana din revista ar fi spus unui medic psihiatru de intamplare de viziunea ei, ar fi fost pusa imediat pe antipsihotice. E un topic chiar pe acest forum in care mi se pare ca domnul Cobra xxxx povesteste cu lux de amanunte experientele dumnealui cu... cineva nevazut totusi.

Nu e bine ca cei cu afectiuni psihice sa se gandeasca la prezenta lui sau sa citeasca tot timpul carti in care esti efectiv amenintat din toate partile sau ti se vorbeste despre el cam la fiecare pagina. Pina la urma chiar ajungi sa il vezi.

La mine treaba asta a fost foarte periculoasa si credinta oarba in dogmele bisericii, a dus la 3 episoade psihotice cu delir mistic.

Totul trebuie facut cu moderatie in viata pentru a-ti pastra un anumit echilibru psihic. Inclusiv de relatia cu Dumnezeu trebuie sa avem grija cu mare prudenta pentru a nu cadea in habotnicie sau fanatism religios.

Dumnezeu e Liniste, Pace, Iubire si Lumina in suflet si in toate actiunile pe care le faci.

Daca le ai pe acestea, cred ca Il ai si pe Cel de Sus.

Eu nu condamn pe nimeni pentru ca nu imi place sa judec dar sunt multe persoane care merg la biserica si vorbesc aproape tot timpul despre asta, despre Dumnezeu, despre Biblie, despre cum trebuie sa incerce fiecare sa ajunga la sfintenie... la unirea cu Dumnezeu... Dar cand e vorba sa sara concret in ajutorul unui seaman aflat in suferinta, sunt intrecute cu mult succes de cele care nu merg, nu se spovedesc, nu se impartasersc, nu urmeaza anumite ritualuri saptamanale, ba chiar au pacate flagrante cu duiumul. Si atunci cine cantareste mai mult ? Vorba sau fapta ?
0
29-10-2010, ora 23:06
Herzeleid
Nu este medic/terapeut
Herzeleid
Eben-Ezer, vad ca esti speriata de nebuniile care le vezi la televizor sau in reviste pentru adolescenti. E normal, senzationalul vinde, din cauza asta sint numai nenorociri la stiri sau in ziare. Dan Senzationescu si Libertatea, Click si altele indobitocesc pur si simplu. Cu toate astea, sint cele mai vandute si vizionate. Oare de ce?
O frica ca asta pe care o ai tu roade pe interior, te departeaza de la starea de calm si iti provoaca doar rau. Este o frica paralizanta de care sufera orice crestin adevarat.
Stiu ca n-am cum sa te conving dar sper totusi sa te inconjori de lucruri mai placute decat cele care le vezi la televizor.

O seara placuta,
H :)
0
30-10-2010, ora 05:39
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Clara, fata cu pricina nu era bolnava deloc psihic. Era perfect sanatoasa. Facea parte dintr-o familie sanatoasa. Ce va poate face sa credeti ca Eben -Ezer exagereaza? Stiu ca in prezent si-a revenit destul de mult din decompensarea avuta - si datorita voua, bineinteles. De ex., si mie mi se intampla, atunci cand rostesc lucruri prin care El se proslaveste - ma simt f bine. Nu am cum sa intru in delir in astfel de conditii, dimpotriva, ma simt intarita. Si in spital citeam Psalmi, sau cantam atunci cand eram rugata. EXista acel dor interior, acea nevoie.

dar cum bine spunea cineva pe "Beneficii..." trebuie sa facem distinctia intre nevoile fizice/bilogice imediate (legate de energia vitala) si energia divina- superioara celei dintai.

Recunosc ca...intr-o anume conjunctura sa fi incurcat planurile. Totusi, in mod constient apelez la serviciile divinitatii nu e o chestie mecanica. Sa fie fatarnicie cand sustii niste lucruri juste/ sanatoase? Ce fapteas mai putea sa fac in afara decat pot sa fac? Am grija si de matusa mea - dar sa va spun ca intre timp soacra mea e nemultumita de mine ca nu vin sa o ajut pe ea - deci, ... Ieri si alltaieri am vb prin tel. cu ea, cu avocata ei - de mai multe ori. Ea este pe ultima suta - e ff.bolnava, in ultima faza.

Ma alimentez. sufleteste din ceea ce fac pt semeni - faptele vorbesc mai mult decat cuvintele, f adevarat.Insa si organismul meu trece acum printr-o perioada mai critica - e perioada nefavorabila din an.

o dimineata si o zi cat mai bune !
0
30-10-2010, ora 05:48
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Herz, Eben -Ezer nu vizioneaza orice program tv. Era un post central, cu siguranta.
0
30-10-2010, ora 07:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Blueciel

Stiu ca tu faci multe pentru semenii tai. Nu ma refeream la tine, ci in general la alti oameni care nu fac decat sa vorbeasca.
0
23-01-2011, ora 07:47
;
Nu este medic/terapeut
;
Este o constatare pe care, spre regretul meu, o verific în fiecare clipa: nu pot fi fericiti decît oamenii care nu gîndesc nimic, adica aceia care gîndesc numai cît trebuie vietii. Caci a gîndi numai cît trebuie vietii nu înseamna a gîndi. Adevarata gîndire seamana unui demon care tulbura sursele vietii, sau unei maladii ce afecteaza radacinile acestei vieti.

Chiar nu stiu ce numesti dumneata "adevarat gandire"? sa scormonesti cu o minte omeneasac plasmuiri sau planuri dumnezeiesti? De ce spune Dumnezeu sa ne folosim de credinta - nu pentru faptul ca suntem depasiti in limitele noastre?

Multe sînt de regretat în lumea în care n-ar trebui sa
regret nimic. Si ma întreb: merita lumea aceasta regretul meu ?

Nu stiu cine te crezi ca esti... "Lumea-i cum este/ Si ca dansa suntem noi" a spus-o cineva mai inspirat cu mult...
0
12-06-2011, ora 00:26
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Sint prea obosit de viata asta.
Vreau doar sa mor.
Am nevoie de somnul cel mare.
Tu esti atit de departe.
Te iubesc pina la moarte.
A mai trecut o zi, inca o zi plina de suferinta.
Tu nu esti aici.
Nu imi este frica decit de viata si am invatat ca a trai
este decit un mod incet de a muri.
Nu mai cred in viata sau dragoste deloc.
Ma urasc pentru ca te iubesc.
Frica pe care o simt noapte de noapte s-a transformat intr-o boala.
Nimeni nu vede goliciunea din ochii mei.
Sa scap de viata imi pare singura solutie.
Abia astept sa scap de durere.
In sfirsit voi avea pace in suflet.
Sa zac mort fara nici o grija, fara nici o lacrima.
Inima mea iti apartine, iar viata fara tine e foarte dureroasa.
Doar cind ma gindesc la tine, cind te visez, incep sa-mi curga lacrimile.
Nu-mi pot imagina fericirea fara zimbetul tau frumos, fara fata ta
angelica, fara trupul tau minunat si inima ta buna.
Tu esti totul, eu sint nimic.
Vreau sa mor.
Defapt, sint mort deja.
0
12-06-2011, ora 04:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
http://www.youtube.com/watch?v=1wsFQg51DFkfeature=player_embedded
0
12-06-2011, ora 12:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
DANIEL, e un lucru f un ca iubesti. Cand iubesti o persoana doresti sa traiesti pt ea, pt a o ajuta. Ce bucurii ii faci tu acelei persoane, daca nu te lupti sa traiesti?

Faptul ca iti vin lacrimi nu e bine. Nu -ti mai hrani propria durere -- Ce e cu tine ? Pacea, bucuria trebuie sa le ai si aici in viata -- Nu te lasa dus de gandul ca vei avea pace dupa moarte, sau nu dori acea pace... Doreste-ti pace pt aici, mai intai omule !

Vrei sa vin la tine si sa te trag de urechi ? pe ce lume traiesti? parca ai fi tu salvatorul suprem, nu iti dai seama -- e ceva pasional la mijloc -- Daca iubesti o persoana lupta - te sa-i faci bucurii - Ce va simti ea afland ca tu... renunti la lupta ?

Fii linistit omule, nu esti primul care treci prin asa ceva - dar nu e cazul -- persoana nu a murit, sau chiar daca ar muri - daca e buna si credincioasa poate fi fericita/ un inger. Moartea dupa voia Lui Dumnezeu e un castig - e doar o trecere -

dar nu-ti-o dori tu - seamana cu lasitatea - nu ma dezamagi asa de mult, te rog. S-ar putea sa se duca la fund si persoana pe care tu spui ca o iubesti -- doresti asta ?

Hai, ridica-te in capul oaselor. Acum. Ai atatea lucruri bune de facut !!!

( STiu te demoralizeaza poate f mult faptul ca ai o suferinta proprie, si poate nu poti sa faci ceea ce ti-ai dori -- insa toate aceste lucruri le stie Cineva, chiar daca tu nu crezi in El -- spui ca iubesti ? pai IUbirea vine de la El, Il porti in piept si nu_Ll recunosti poate -- )

E f greu pt cei patrunsi de depresii si care isi doresc sa poata iubi si nu pot -- nu au cum pt ca boala le-a blocat toate simturile, ...e cumplit sa te simti blocat/ inghetat.

Mie mi se pare un semn bun ca tu --desi bolnav -- poti iubi. Implinindu-ti iubirea, crede-ma, te poti si vindeca picatura cu picatura -- Mai omule, ce e cu tine ?

Nu vreau sa-ti vb prea mult - asteapta -- intotdeauna Dumnezeu are ceva si mai bun pt noi, decat ce ne dorim noi.

Oamenii sunt minunati -- vei descoperi fiinte minunate pe drumul vietii. Nu mai crede tu ca totul se termina aici; Te-ai inchis intr-un sistem din care trebuie sa iesi --

http://www.youtube.com/watch?v=KS8e4BD5Wrofeature=related
0
14-06-2011, ora 23:11
pisic31
Nu este medic/terapeut
pisic31
Eh, nu sint complexat... eram putin ironic. :) Dar mi-e necaz, ca puteam si eu sa fiu acu beat intr-un bar cu citeva panarame in jurul meu, tragind fericit dintr-o tigara, inloc sa stau singur in camera mea meditind la ce rost mai are viata... Dar nu pot. Eu sint un om cu constinta de sine, care i-ar fi rusine sa faca lucruri imorale, sint disciplinat si educat in spiritul dreptatii. Doamne, ce penibil ! Cit de bine o fi sa fii inconstient si ignorant...

Daniel, stai linistit...viata ta descrisa mai sus o am si eu... daca te alina cu ceva asta... se pot face multe doar asa sa "pari " fericit dar sufletul bun nu te lasa... sper sa fii ok !
0
17-06-2011, ora 17:19
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
" Nuuuuuuu, te rog nu te ruga pt mine ! E pierdere de timp. Si nici nu vreau sa fiu amestecat deloc in treaba asta murdara. "... iata un strigat de mare simtire. Dane, pe mine m-ai castigat for ever :)
Asta ar sta bine in caietele lui Cioran.

Vezi tu, valuta forte in viata nu-i inteligenta ci adaptabilitatea. Homo sapiens a fost astfel creat incat sa se adapteze oricarui mediu. Apoi intervine selectia naturala, care nu se adapteaza piere...
Noua ni se pare poate imposibila viata intr-o localitate din Rusia, peste cercul polar de nord, unde vietuiesc cu totii vreo 12 oameni care vananeaza catu-i ziua morse. Asftel de oameni totusi exista si nu stiu catu's de fericiti dar s-au armonizat cu mediul, si-au acceptat si asumat soarta.

Odata ce ai inceput sa citesti, sa cauti, sa realizezi ca rezonezi cu Cioran sau " mai rau..." cu Esenin sau Tolstoi, lucrurile se complica intrucat incepi sa simti o apartenenta fata de o minoritate greu accesibila.
Si totusi... sunt atatia oameni care astazi rezoneaza cu Cioran ( de exemplu) si simt intocmai. Vei gasi printre ei oameni foarte inteligenti, versatili, intelepti, realizati intr-un final si material dar la fel de singuri si la fel de tristi in sufletul lor. Cu cat cunosti mai mult cu atat devii mai singur in multime iar sansele de acordare pe portativ se imputineaza.

Cunosc destui oameni care desi inconhjurati de familii, de prieteni si cunoscuti, se simt mereu singuri si lipsiti de orice feed back dar acesta e pretul simtirii si al cunoasterii pe care fiecare trebuue sa-l plateasca.
Nu cred in depresia ta si nu cred ca ai nevoie de medicamente, am mai spus asta
... cum nu cred ca cioran a fost depresiv sau ca esenin s-a sinucis la 30 ani ca era labil psihic.
Sentimentul dezradacinarii si al neapartenentei la propriul mediu este comun marilor simtitori
Aici e vorba de o mare senzitivitate si vibtratie, de traire omeneasca profunda, de durere si dorinta
de ardere, de viata pana la urma.

Lumea ramane aceeasi, jenant de predictibila si stereotipa, tributara acelorasi sabloane si doctrine stupide. Nu stiu cat si daca te ajuta dar in mine ai un aliat.

Vremea trece, pietrele se tot aduna pe umeri si devine greu sa le cari intr-o singura mana si-un singur picior dar cu timpul ajungi sa te obisnuiesti, te detasezi... ca sa nu spun ca te resemnezi, si incerci
sa improvizezi din vreascuri membre lipsa, fapt care incepe la un moment dat sa-ti ocupe tot timpul.
0
28-06-2011, ora 22:12
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
pisic31, da-mi ID-ul tau de mess pe privat, sa mai discutam.

Mersi Irina. Tu ai vazut prin toate mastile mele. :)
0
08-08-2011, ora 19:36
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Va rog eu din tot sufletul, pentru numele lui Dumnezeu si al fecioarei Maria, spuneti-mi si mie cum as putea sa fac sa mor !
0
08-08-2011, ora 21:26
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Cunosc destui oameni care desi inconhjurati de familii, de prieteni si cunoscuti, se simt mereu singuri si lipsiti de orice feed back dar acesta e pretul simtirii si al cunoasterii pe care fiecare trebuue sa-l plateasca.

Nu cred in depresia ta si nu cred ca ai nevoie de medicamente, am mai spus asta.

Sentimentul dezradacinarii si al neapartenentei la propriul mediu este comun marilor simtitori
Aici e vorba de o mare senzitivitate si vibratie, de traire omeneasca profunda, de durere si dorinta
de ardere, de viata pana la urma.

Lumea ramane aceeasi, jenant de predictibila si stereotipa, tributara acelorasi sabloane si doctrine stupide. Nu stiu cat si daca te ajuta dar in mine ai un aliat.

- Draga Irina Toma, - asta e intr-adevar un subiect care ar merita discutat - imi pare rau ca acum nu am nici o posibilitate ( sunt intr-un cafe internet care peste putin se va inchide ).

Tot ce simti tu e absolut normal, numai ca ma ingrijoreaza faptul exacerbarii trairilor tale, patologicul in care se poate aluneca... si urmarile...

Aceste trairi inalte nu trebuie neaparat sa aduca " suferinta extrema" - ci mai degraba, ele ar tebui sa te fericeasca... Cred ca este o problema - a ta - la mijloc...
Imi pare atat de rau ! - daca mi-ai permite sa mai vorbim...

Incearca sa cauti bucuria interioara. Cauta copilul din tine, ... inima omului e astfel intocmita incat din ea ar putea tasni rauri de bucurie...si de viata...

Renunta la a mai fi "un ganditor" - hm, lumea va fi mult mai bogata oferindu-i o inima multumitoare si fericita decat filozofii, fie ele oricat de noi, oricat de interesante...
ancoreaza-te de divinitate cu toata bogatia ta, ... nu e atat de greu ( nu imposibil)...si bucuriile nu vor intarzia sa apara... totul se va schimba... iti vei simti sensul, te vei implini...
0
08-08-2011, ora 21:35
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Bleuciel, ti-as fi foarte recunoscator daca n-ai mai intra niciodata pe topicul asta !
Adaugă un comentariu / răspuns
234 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul