TA mica

13-09-2023
dana2012
Nu este medic/terapeut
dana2012
Pentru TA in medie 140/90 iau atacant de 8 mg, 1/zi.Acum 2 zile m am simțit foarte obosita, am luat tensiunea și era 9/6.Am avut și hemoragie nazala dreapta.
Am băut apă cu zahăr, apa cu sirop.Astazi a mai crescut la 100-110/6.Am băut și cafea.Pulsul in jur de 90.
Credeți că am o problema, ce a cauzat această cădere?
Mulțumesc.
1 comentarii
0
19-09-2023, ora 21:55
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,

Tensiunea oscilează în mod normal, fără vreo cauză anume. Desigur, poate scădea mai mult după deshidratare, oboseală, durere cronică etc.

Dacă tensiunea oscilează mult, se poate face Holter de tensiune (se înregistrează tensiunea continuu, 24 de ore). Se poate face în spital sau se poate da aparatul acasă.
Dacă doza de Atacand este prea mare, există și Atacand mai mic (de 4 mg)., dar consultați-vă cu medicul. Când tensiunea este chiar mică puteți să nu luați pastila, dar pe termen lung NU modificați doza singură.

Glicemia a fost prea mică, dacă a trebuit să beți ceva dulce?

Multă sănătate,
Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •