Tahicardie paroxistica puls de 205. VA ROG O PĂRERE!

24-02-2019
Liliana L
Nu este medic/terapeut
Liliana L
Bună ziua. Sunt o femeie de 43ani. Am pulsul mărit. Azi dimineața am avut timp de 23 min pulsul de 205. Ma simt obosită. Am făcut analizele de sânge care sunt ok, doar colesterol 256. Tiroida funcționează bine, dar am un mic nodul. Criza de tahicardie apare brusc și se termina brusc, dar este fără simptome (doar simt bătăi accelerate ale inimii) Am făcut ekg pare totul ok, am făcut ecg pe bicicleta pare si ea ok puls maxim a fost de 150 cu tensiunea maxima de 160 /80.am avut aparatul holter minimă a fost de 53 maxima 154puls. Precizez ca am tensiune mica în general 10-12 cu 6-8minima.Electrocardiograma rigurgito mitralico PASP 34.5 mm Tahicardia o am de obicei cam o - data de trei ori pe luna. Apare brusc și se termină brusc. Pulsații în repaus sunt 75-95. Când dorm scad și la 50. Iar la efort mic (mers poate ajunge de la 120 - 160. Nu iau pastile. E adevărat ca sunt o persoana foarte anxioasa. Ce trebuie sa fac?????Ma sperie enorm pulsul de 205. Sunt fumătoare și viata e sedentara. Va mulțumesc
3 comentarii
0
21-12-2020, ora 16:51
RamonaDrugă
Nu este medic/terapeut
RamonaDrugă
Bună ziua! Ați găsit răspuns la problema d-voastră?
0
21-01-2021, ora 04:49
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Doamna Liliana sau doamna Ramona cum va mai simțiți ați găsit vreo rezolvare vreun răspuns concret??? Va rog frumos
0
21-01-2021, ora 07:49
RamonaDrugă
Nu este medic/terapeut
RamonaDrugă
Bună dimineata! Da, am un diagnostic, TPSV(tahicardie supraventiculara paroxistica).
În martie sunt programata la Institutul Parhon din Iași. Va las numărul meu de telefon la care va pot oferi mai multe detalii. 0756058999
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  • Spray nazal pentru tratarea tahicardiei paroxistice supraventriculare
  •