Tensiune 200 f.mare.

28-06-2016
Mihai 900
Nu este medic/terapeut
Mihai 900
Am fost la control cu trimitere la un neurolog, me-a luat și tensiunea o aveam 200, nu trebuia medicul sa-mi dea un medicament dacă tesorturi nu era dereglat și arata așa o tensiune mare? Menționez ca nu am avut nicidata tesiune așa mare o iau zilnic este sub 150 sus.
3 comentarii
0
06-07-2016, ora 08:38
Mihai 621
Nu este medic/terapeut
Mihai 621
Menționez ca am fost la un medic neurolog, la o clinica privata.
0
07-07-2016, ora 12:20
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Tensiunea mare la o singura masurare nu pune diagnosticul de hipertensiune. Trebuie repetate masuratorile si in alte conditii. Multe persoane au o crestere a tensiunii arteriale atunci cand merg la doctor ("hipertensiune de halat alb").
Pe de alta parte e posibil ca tensiometrul dvs sa nu fie bine calibrat si sa arate valori mai mici.

Totusi, tinand cont de valoarea mare descoperita, neurologul trebuia sa:
1. sa va ia tensiunea din nou, dupa cateva minute, eventual la ambele brate
2. sa va explice ca e o tensiune mare care trebuie urmarita si tratata daca valorile continua sa ramana crescute
3. sa va sugereze o vizita la cardiolog sau la medicul de familie pentru reevaluarea tensiunii arteriale.

Dar nu putea sa va dea tratament dupa o singura masurare a tensiunii.

Sunt totusi curios: de ce va luati tensiunea zilnic daca mereu e in limite normale?
0
27-07-2016, ora 20:38
Mihai 621
Nu este medic/terapeut
Mihai 621
Tensiometru este verificat l - am dus la cardiolog, și arata aceleași valori.
Menționez că sunt sub tratament, deaceia iau tensiunea arteriala zilnic sa o țin sub control.
La cardiolog, merg o data la 3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici