Tensiune mica cu simptome, stres?

21-08-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, am 33 ani, 53 kg și 1.6m, sunt fumătoare, în procesul de a se lasă, fumez de aprox 5 ani mai mult de 3 tg pe zi.
Am tensiunea mica 98 cu 55.. după cafea și după 4..5 h d Ela trezire abia am 100 cu 60..70.
Menționez ca am ceva probleme digestive (reflux, probabil și gastrita), dar nu am dureri decât ocazional.
Mănânc des, îmi scade glicemia cred..des, mereu trebuie sa Cioculescu ceva, sunt dependenta de dulce.
Mănânc relativ sănătos dacă e sa scot dulciurile din discuție.
De odihnit.. adorm greu, dorm cam prost și ma gândesc.. o fi asta cauza hipotensiunii?
De obicei când sunt obosita tare sunt foarte slăbită și când ma ridic din pat dau s alesin aproape, am o slăbiciune f mare uneori și palpitații. Starea de slăbiciune mare o am de câteva zile..săptămâni, mai ales de când a venit căldură. Când e canicula mi e foarte rău, trebuie sa stau la răcoare. Nu pot sta in picioare mult. Faza cu statul în picioare ce îmi da stări de slăbiciune o am de când ma știu doar ca acum pare sa fie mai rău ca de obicei.

Mai menționez faptul ca am avut interventii dentare complexe și am slăbit 2 kg, mult pt mine, și de atunci nu ma mai pot îngrașă nicicum, să ajung la greutatea mea dintotdeauna (55 56kg).
Sa fie o lipsa de fier? Am mai avut lipsa de fier în trecut însă acum un an, la ultimele analize, am avut fierul ok dar la limita de jos a acceptabilului.
Urmează sa-mi fac analize de sânge.

În trecut, din cauza lipsei de somn (ma culcam la 3..4 ddimineata) am avut înțepături la coaste..ceva pe baza de oboseala, lipsa de vitamine, nu mai știu exact ce diagnostic mi a pus doctorul.
Sa fie și acum problema lipsa de somn adecvat?
Am un copilaș mic ce ma consuma mult, ma enervez ușor.. simt ca atunci mananc dulce, simt nevoia atunci.
Sunt și destul de stresata, dar nici nevoia de somn nu am..mare.. dorm 6..7 ore și par sa fiu ok, adică nu am stări de somnolenta ziua dar. cred ca asa sunt eu, hiperactiva, nu simt oboseala decât când ma îmbolnăvesc

Am cel puțin o săptămână d ecand am tensiunea mica, de când îmi iau tensiunea..dar poate o am de când a venit căldura.
Acum 1..2 luni, îmi luam tensiunea ocazional și a fost perfecta 120 /80 110/75.
Mai mereu am avut tensiunea bună, chiar și când eram însărcinată.
Pe la 15..29 ani am avut o relativ mica 100/60 90/60 și mi a spus dr ca e ok.

VA ROG sa ma ajutați cu un sfat.
Ce analize s afac? La inima?
De sânge îmi fac, fierul, helicobacter pylori vreau sa l fac și de tiroida as face pt ca am avut ceva dereglări hormonale (menstruale) o data cu slăbitul celor 2..3 kg.
Va mulțumesc!!
1 comentarii
0
07-12-2022, ora 20:16
Cristina0682
Nu este medic/terapeut
Cristina0682
Ați descoperit care este problema? Și eu am tensiunea mică, mai nou. O aveam normală, foarte bună dar de câteva luni e mică și am simptome foarte nasoale, amețeli mari, leșin. Am fost la cardiolog, nu am nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •