timpan perforat | Forumul Medical ROmedic

timpan perforat

19-09-2007
madi27
Nu este medic/terapeut
madi27
in urma unei lovituri peste ureche, medicul mi-a pus diagnosticul de timpan perforat! Acum urmez un tratament cu antibiotic(Cefaclor), Aulin, si niste picaturi Otis.As vrea sa stiu daca timpanul se poate reface, deoarece fisura nu este foarte mare?Am tot timpul senzatia de ureche infundata! asa o sa simt toata viata?
185 comentarii 12 ..... 6 7 ÃŽnainte ›
0
26-09-2007, ora 00:00
xcv
Nu este medic/terapeut
xcv
timpanul nu se reface de la sine. Poate fi refacut printr-o interventie chirurgicala numita timpanoplastie prin care se "vulcanizeaza " timpanul folosind aponevroza muschiului temporomandibular. Operatia este fff usoara, se face cu anestezie locala. Iti recomand Clinica ORL de Spitalul Militar, eventual daca il mai gasesti pe Dr. Ciuchi.
0
01-10-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Dr Ciuchi lucreaza acum numai in privat, la Medico-clinique, pe Visarion, nr 9(e la piata Romana).Dar in perforatia recenta de timpan NU SE PUNE ABSOLUT NIMIC IN URECHE!!!!!E o regula elementara.Scrie-mi cum te simti acum.
0
10-10-2007, ora 00:00
eamon_mik
Nu este medic/terapeut
eamon_mik
la fel k cel d sus shi eu in urma unei lovituri peste ureche am avut de suferit.am fost la doctor la orl si mia zis k am o mica perforatie la timpan.ea mia zis k imi va trece.tre sa ma duc din nou la control dar pana atunci trebuie sa aflu mai multe.au trecut 5 zile d la acident shi ink nu mi sa ameliorat auzu...de durut nu ma doare da nu mai simt k vibreaza timpanu la care is lovit.imi puteti spune si mie dak se mai reface dak nu este asha greav sau o sa tre sa fak timpanoplastie?? va multumesc anticipat
0
11-10-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
In mod normal, daca ureche nu se infecteaza si nu curge, timpanul se inchide singur.Se inchide cam in 10-14 zile.Dar sa nu puneti absolut nici un fel de picaturi in ureche!!!!Scrieti-mi cum sinteti.
0
11-10-2007, ora 00:00
eamon_mik
Nu este medic/terapeut
eamon_mik
multumesc mult pt raspuns.am avut mare grija sa nu intre nimic in ureche mai ales apa shi o sa am in continuare...va multumesc
0
14-10-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Dupa ce mergeti la control sa-mi scrieti cum evolueaza lucrurile.Multa sanatate!
0
29-10-2007, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
VA RECOMAND O CONSULTATIE LA SPITALUL PANDURI (SE MAI NUMESTE SI PROF. DR. HOCIOTA).DOCTORUL MARIAN RADULESCU DE LA ET. 5 ESTE F BUN.EU AM FOST OPERATA IN ANUL 1994. AM AVUT OTITA, IAR MEDICUL DIN ORASUL NOSTRU IMI SPUNEA CA AM CARNE STRAINA IN NAS SI DE AIA IMI CURGE URECHEA. DE FAPT AVEAM TIMPANUL PERFORAT DE LA INFECTIE:OTOMASTOIDITA ACUTA. DR. RADULESU MI-A CONSTRUIT TIMPANUL DINTR-O FASCIE DIN GAT SI ACUM MA SINMT FOARTE BINE. NU AM MAI AVUT PROBLEME. AUD CU URECHEA, DAR NU LA FEL DE BINE CA SI CU UNA SANATOASA.
SANATATE SI ASTEPT SA SCRIETI CUM VA SIMTITI
0
30-10-2007, ora 00:00
eamon_mik
Nu este medic/terapeut
eamon_mik
pt brad.am fost la control.shi mia zis k sa facut o crusta shi abea se mai vede...intradevar la cateva zile duipa ce miati rasp mai sus senzatia de auz ciudat mia trecut...doctorul a zis sa nu imi fak probleme k se va inchide shi nu o sa am probleme...va multumesc pt sfaturi
0
30-10-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Asta e bine.Dar incercati pt inca o sapt sa nu lasati sa patrunda apa in ureche.Si daca s-a inchis, totul va fi bine.Dar sa aveti grija de acum incolo de urechile dvs!Sanatate multa!!!
0
30-10-2007, ora 00:00
pata gheorghe
Nu este medic/terapeut
pata gheorghe
eu am facut o timpanoplastie dar cred ca mi s-a spart iar, am o senzatie ciudata.din anumite motive nu as merge la control deocamdata.totusi, daca s-a spart e posibil sa se refaca in 10 zile?pe cand ma duc la control in data stabilita sa fie bine totul?v-am mai cerut sfatul si am primit o instiintare in mail cum ca mi s-ar fi raspuns dar nu am gasit raspunsul pe forum.va multumesc
0
16-06-2008, ora 00:00
veronna
Nu este medic/terapeut
veronna
sunt ana, am 14 ani si in urma unei lovituri fff puternice la urechea dreapta mi-a pierdut partial auzul si am un piuit suparator...am fost la spitalul panduri unde doctorul tusaliu mihai m-a controlat si a oservat k am o perforatie de timpan cam pe jumatate din suprafata timpanului. si mi-a spus k dak nu incepe sa mi se vindece(cu conditia sa nu imi intre apa sau nimic altceva in ureche) este nevoie de o timpanoplastie k sa ma ajute sa aud din nou.intrebarea mea este dak o sa aud vreodata la fel k inainte de acest nefericit accident sau cum de curge aceasta operatie, din ce imi reface fisura din timpan ? va rog nu ocoliti aceast comentariu este ffff important pt mn...astept raspuns urgent sunt foarte ingrijorata
0
16-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Ma numesc Alina. Am postat mai sus un comentariu despre timpanul perforat. Eu am fost operata cu 14 ani in urma la panduri la doctorul RADULESCU de la et 5. Este un doctor ffff bun, sa nu iti fie frica. Am fost in luna noiembrie la control si am facut o audiograma si sa stii ca aud aproape la fel ca si cu urechea aia neoperata. Se observa o diferenta foarte mica pe audiograma. Operatia a fost ca oricare alta, cu anestezie totala, a tinut vreo 6 ore ca am avut si infectie. Eu nu am fost tratata de la inceput corect de medicul din orasul meu. El mi-a spart timpanul. Iti urez multa bafta si sanatate si sa imi scrii daca mergi la doctorul RADULESCU. Sa iti faci programare ca el mai opereaza si in strainatate. Il gasesti cam greu.
0
16-06-2008, ora 00:00
veronna
Nu este medic/terapeut
veronna
multumesc k m-ai mai linistit o sa iti mai scriu dupa ce ma duc la control miercuri...
0
18-06-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
pt dl Pata-crad ca ar trebui sa mergeti la control.Un timpan refacut din alt material decit l-a facut bunul Dumnezeu, nu se mai reface in m;d spontan.Asa ca sfatul meu ar fi sa mergati la medicul care v-a operat si sa vedeti ce- de facut!
0
18-06-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
pt dl Pata-crad ca ar trebui sa mergeti la control.Un timpan refacut din alt material decit l-a facut bunul Dumnezeu, nu se mai reface in m;d spontan.Asa ca sfatul meu ar fi sa mergati la medicul care v-a operat si sa vedeti ce- de facut!
0
18-06-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
pt Verona-Sigur ca trebuie sa faci operatia care este cu anestezie generala dar nu dureaza 6 ore!Si daca totul va fi OK, vei auzi aproape la fel.Succes!!!
0
18-06-2008, ora 00:00
veronna
Nu este medic/terapeut
veronna
pt. alyaly- ti-am spus k o sa-ti scriu dupa ce ma duc la control si astazi am fost.am mers la mai multi doctori si pana la urma maine ma internez la spitalul panduri k sa-mi fac operatia de timpanoplastie,
pt. brad- multumesc de raspuns a fost fff important pt mn
0
20-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
pt verona: sa imi spui daca te-ai internat la doctorul Radulescu. E foarte bun medic. El lucra cu ceramica pentru inlocuirea timpanelor "ceramica radulescu". Cand am stat in spital pacientii cu timpane sparte, nu au fost operati, adica taiati ca la o operatie, el le punea timpanele din ceramica prin dilatarea urechii la exterior.
ASTEPT RASPUNS!!
CURAJ SI MULTA SANATATE!
0
20-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
il gasesti la etajul 5 pe d-nul doctor radulescu
0
15-07-2008, ora 00:00
adrya67
Nu este medic/terapeut
adrya67
buna.si eu am fost operata de dr radulescu de la panduri (de otomastoidita acuta supurata urechea dreapta). operatia a decurs bine, insa nu aud cu ea si am in permanenta un tiuit prelung si un fasait, parca mi-ar fierbe apa in ureche.as vrea sa-mi fac o operatie de timpanoplastie.ma ajutati cu un raspuns?multumesc
0
15-07-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Tot d-nul doctor Radulescu mi-a inlocuit timpanul spart cu o fascie din gat si aud foarte bine. Adica asa a spus atunci ca a facut. Eu aveam 13 ani. Aud foarte bine. Am fost la Bucuresti in luna noiembrie si am facut o audiograma si a iesit foarte bine. O diferenta foarte mica fata de urechea sanatoasa (de zecimi de db).Stiu ca atunci mi- a spus ca nu pot naste normal deoarece la un efort prea mare se sparge timpanul si nu mai are ca sa imi faca. Si de asta am fost in noiembrie la control. Sa vad daca mai sunt probleme cu timpanul. Si a spus ca nu. Nu sunt insarcinata, dar vroiam sa vad ce este cu urechea mea.Tot prin cezariana voi naste. Sunt foarte sensibila la gat. Inghetata nu mananc, apa rece nu beau, doar la temperatura camerei. Alfel fac rosu in gat sau mai bine zis am rosu in gat mereu. Imi curgea si nasul tot timpul cand e rece dar am rezolvat oarecum si aceasta problema. Mi-a recomandat doctorul Radulescu un medic din Suceava ca eu de aici sunt, pentru ca necesita mult timp vindecarea. Am urmat un tratament si urmeaza sa merg luna viitoare la control. Am crezut ca se va face iar o interventie chirurgicala, dar da rezultate si tratamentul. Cam asta e povestea mea. :)
SANATATE!
0
22-07-2008, ora 00:00
crissyschaaf
Nu este medic/terapeut
crissyschaaf
Buna ziua, vreau sa stiu foarte urgent daca se poate sa-mi raspunda cineva, eventual dl. Brad: Daca am avut o refacere de timpan dupa o lovitura, aceasta operatie a fost facuta in 1996 la spitalul Panduri, se poate intampla ceva daca zbor cu avionul? Se poate rupe din nou din cauza presiunii? Trebuie sa plec pe 24 iulie 2008 cu avionul si mi-e teama pentru ureche. Este vreun risc? Astept si eu un raspuns urgent va rog
0
23-07-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Daca nasul nu e infundat nu are ce sa se intimple.Cel mai bine e sa puneti spray in nas inainte sa decoleze avionul si atunci cind se ridica si coboara avionul sa mestecati guma sau caramele ca sa inghititi mereu.
0
23-07-2008, ora 00:00
crissyschaaf
Nu este medic/terapeut
crissyschaaf
multumesc pentru raspuns, asa o sa fac
0
24-07-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Cu mare placere!
0
28-09-2008, ora 00:00
petre mioara
Nu este medic/terapeut
petre mioara
Buna ziua,
E vorba de baiatul meu de 14 ani, care face des rinite urate, purulente.A facut operatie de polipi cand avea 10 ani si o vreme a fost bine.Apoi au reinceput problemele.Doctora de familie ii da toamna imunostimulatoare(irs, ribomunyl, luivac) si cateva 5-6 luni e ok.Totusi, nu sunt periculoase imunostimulatoarele astea luate in fiecare an?Alta solutie nu exista?
Multumesc!
0
02-10-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Ar trebui vazut daca nu exista si o cauza locala ce il predispune la aparitia acestor rinite.Asta ar trebui sa o faca un ORL-ist.Si crde ca va puteti orienta si spre stimulatoare de imunitate din plante gen Kaloba sau Imunogrip-ul romanesc.IRS-ul e OK!Mai vorbim!
0
02-10-2008, ora 00:00
petre mioara
Nu este medic/terapeut
petre mioara
Multumesc frumos de raspuns!
L-au vazut cativa ORL-isti din Ploiesti si nu au zis nimic de o cauza locala.Ultimul i-a dat Nasonex si 5 sedinte de aerosoli.Poate ar trebui sa merg sa-l vada cineva in capitala.Irs-ul nu se mai gaseste in farmacii.O sa caut sol aceea Kaloba.Sper sa o gasesc prin oras, daca nu o comand pe net.
Multumesc inca o data!
0
30-10-2008, ora 22:56
andyy100
Nu este medic/terapeut
andyy100
buna...ma numesc andy si in urma unei lovituri la urechea stanga, doctorul mia spus k am timpanul perforat dar foarte putin(1-2mm) si incontinuu aud un tiuit in ureche. intrebarea mea este daca acesta isi va reveni de la sine fara a fi nevoie de fel si fel de interventii?...astept raspuns.va multumesc
0
31-10-2008, ora 14:41
andyy100
Nu este medic/terapeut
andyy100
Am uitat sa mentionez k dupa ce am fost la medic, acesta mia prescris un tratament pe baza de picaturi Otis-T pe care leam folosit timp de 4 zile. Acum urmez un tratament pe baza de AUGMENTIN. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
185 comentarii 12 ..... 6 7 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: