tinitus - un raspuns posibil

67 comentarii 1 23 Înainte ›
0
09-01-2011, ora 17:59
marianpop
Nu este medic/terapeut
marianpop
Buna Ziua
Am 32 de ani si Pentru , , ADAMONICA, , Va rog tare mult sa imi lasati un nr de tel sau un id, sau un email, eu am tiuituil in urechi de 5 ani de zile si simt ca nu mai pot.Vreau sa ma documentez pentru retele luate de dumneavoastra sa va pun cateva intrebari.Multumesc.
-*


(*modificat de administrator)
0
09-01-2011, ora 18:12
marianpop
Nu este medic/terapeut
marianpop
Eu am luat Clear Tinitus si Atentie nu la toate genurile de persoane se potriveste si nu stiu sa spun la ce gen de persoane isi face efectul. si am tiuitul si mai tare de cand am inceput sa iau capsulele, o sa imi fac toate analizele iar medicul ORL a zis ca nu am nimic, ci sa imi pun dopuri in urechi, in fine.
-*
Doamne Ajuta !


(*modificat de administrator)
0
11-01-2011, ora 14:20
doi
Nu este medic/terapeut
doi
Domnule Marian Pop va multumesc pentru precizarea referitoare la medicamentul Clear Tinitus!
Multa sanatate!
0
22-01-2011, ora 18:25
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Tinitus-ul, acufene sau zgomotele in urechi, pot fi permanente sau tranzitorii si trebuie sa le descoperim cauza si de aici tratamentul.La cele permanente se poate face tratament cu o multime de medicamente, dar rezultate f.bune se obtin cu=oxigenoterapie, aupunctura electrica simai nou injectii cu toxina botulinica.
Cu stima, E.L.
0
03-02-2011, ora 22:38
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
poate sa-mi spuna si mie cineva ce inseamna insuflatie cat dureaza si daca este dureroasa multumesc anticipatpt. intelegere
0
04-02-2011, ora 01:01
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Prin insuflatii tubare sau Poltzerizari, in otita seroasa cronica si hipoacuzia de transmisie, se pompeaza aer sub presiune prin nas spre ureche, prin TROMPA LUI EUSTACHIO, cu PARA POLITZER, sau un dispozitiv SPECIAL, prin sonde ITAR ce se introduc sub anestezie locala, prin nas, dupa o tehnica speciala pana in orificiul nazal al trompei, pt.desfundarea acesteia si revenirea auzului, in timp ce pacientul rosteste tare si apasat cuvinte cu multe litere "c"=cuc, jak=cate 15-20 INSUFLATII in fiecare nara, pe o perioada de tratament de 10 zile, cu repetarea audiogramei, impedantei, la sfarsit.Se obtin rezultate bune in infectii, inflamatii, alergii, care blocheaza aceasta trompa ce aeriseste auzul ca urechea sa functioneze normal! Prin acest tratament dispar si acufenele sau tinitusul generate de obstructia trompei! Sanatate!
0
06-02-2011, ora 11:27
siminas
Nu este medic/terapeut
siminas
Imi dau seama ca sunt foarte multi cei care sufera de tinitus..as vrea sa fiu si eu lafel de sigura ca am tinitus si nu este alceva...la mine a inceput intrºo seara cu o senzatie de greutate in urechea stanga si o usoara durere dupa care a inceput cu o senzatie de busituri ca si cum ceva mi se buseste de timpan..a trecut 1 an si ceva de cand tot merg la medic si tot ce mi se zicea e ca nu am nimik..audigrama iesise bine...pana cand miam dat seama intro zi ca s i cealalta ureche pare sa vrea sa inceapa sa pocneasca.am schimbat medicu si ma trimis sa mi se faca un Tac (acu acest TAC nu stiu daca e la urechi sau la cap imi vor veni rezultatele in 10 zile sper sa iasa totul bine..desi uneori ma rog sami zica ca am ceva ca sa stiu ce tratament sa iau...pentru ca pana acuma am luat enorm de multe pastile de fiecare data cand mergeam la medic imi dau alte si alte medicamente zicand hai sa incercam si cu astea...tin sa specific ca nu e un tiuit sau vreun zgomot e ca si cum ceva loveste in timpan in ureche e foarte ciudat :) continui sa sciu cum mi se intampla pt ca m agandesc ca cineva undeva are sau a avut lafel ca mine si poate saºmi dea un sfat sau o idee despre ce trebe facut
0
16-02-2011, ora 23:11
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Un nou tratament IN ANGLIA pt.tinitus, acum in stadiul de cercetare pe animale=NST-OO1! Sa speram ca va da rezultate, macar la unii pacienti!Cu stima, E.L.
0
26-03-2011, ora 19:11
crystinel_99
Nu este medic/terapeut
crystinel_99
Buna seara, Cristi e numele meu si am si eu o intrebare pt ADAMONICA:am inceput sa urmez tratamentul dv, dar nu stiu ce perioada trebuie urmat, Multumesc anticipat!-
0
14-04-2011, ora 19:22
siminas
Nu este medic/terapeut
siminas
de aproape 2 ani...nu stiu ce sa mai fac..la urechea stanga am simtit ca o pocnitura... si de atunci nu se mai opreste e ca si cum ar pocni ceva in ureche.. am vazut la multi ca au tiuit...sau aud zgomote...dar nu prea am vazut ca cineva sa zica ca simte ca si cum ar avea busituri in ureche o senzatie foarte ciudata... insa timp de un an nu se oprea decat o saptamana dup acare incepea si ma tinea o luna... parca ar fi programat..o saptamana..sau 4 zile se opreste dupa care incep busiturile in ureche... in fine am fost la medic mia zis nu ai nimik mi sa facut un Tac la urechi acela find o scanare a urechi si mia zis nu e nimika e perfect sanatoasa... mi sau facut teste sa vada daca aud bine...a iesit perfect...si totusi ? ce am? nimeni numi zice se uita ca si cum as fi nebuna..zicand nu ai ce face de asta sufera foarte multi oameni. bine in sfarsit cand mam obisnuit cu ea... ma fac incerc si ma lupt cu mine sa nu bag de seama si sa vina acele zile cand se opreste ca sa pot trage o gura de aer fara stresul bubuiturilo...ca sa ce.vad ca incepe si cealalta ureche sa pocneasca..insa asta pocneste foarte tare de 2...3 ori si se opreste si nu mai pocneste mult timp.imi este frica pt ca nu as face fata la amandoua urechi cu siguranta.VA rog din suflet daca cineva simte lafel sau stie ceva saºmi zica ce as putea sa fac..pentru ca nu mai stiu unde sa scriu si ce sa scriu ca cineva sa imi dea o idee... va multumesc..senzatia nu e de tiuit... e o senzatie de pocnituri...ca si cum tiar pocni ceva in urechi ca si cum ti sar zbate ceva si se aude poc poc imi da senzatia ca aproape simt aceste busituri in ureche... dar miam dat seama ca in ultimul timp atunci cand inchid ochiii busiturile se opres..se raresc... nu stiu... va multumesc
0
23-11-2011, ora 23:34
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Buna ziua. Sunt mai nou aici si nu stiu cum se face, dar o sa intreb pur-si-simplu.
A scapat cineva de zgomot, sau cel putin sa-l mai reduca?
Eu am tiuitul in ambele urechi de vre-o 2 ani si e din ce in ce mai intens.
Am incercat tratament alopat..doctorii la care am fost zic ca nu stiu de la ce este tiuitul asta.
Ce sa fac? Ce tratament sa mai incerc?
0
24-11-2011, ora 00:31
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Cercetarile din lume, din ultima vreme, au demonstrat, multitudinea de cauze ale tinitusului, indiferent de varsta si de aici sfatul psihologilor si medicilor ORL=obisnuiti-va sa traiti cu tinitusul(autoeducatie, vointa, alte activitati si dispozitive speciale de mascare ale acestuia)
0
26-11-2011, ora 12:07
leonv
Nu este medic/terapeut
leonv
Ce usor vorbiti sa ne obisnuim, nu este chiar asa de facil sa asculti niste diode care dardaie in urechi si mai ales noaptea daca nu esti obosit bine ai toate sansele ca dimineata sa te scoli zombi.
0
13-12-2011, ora 17:19
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Am citit ca unele persoane cu tiuit in urechi au luat Clear Tinnitus si se simt mai bine.
As vrea sa incerc si eu tratamentul asta naturist, poate mai reduce zgomotul din urechi. In ultima vreme la mine s-a intensificat foarte mult zgomotul, in special seara cand ma pun in pat sa ma odihnesc.
In loc sa ma odihnesc, stau si ascult acelasi tiuit cum era la "mira" de la TVR pe vremuri. Dupa ce incep sa iau Clear Tinnitus, o sa mai revin cu noutati.
Sper sa ma ajute si pe mine, daca nu.Doamne ajuta!
0
24-01-2012, ora 21:43
Laurenzius
Nu este medic/terapeut
Laurenzius
Subscriu la cele scrise de catre Dna Dr Latcan, eu traiesc in Germania de mai multi ani si am Tinitus de 2 ani, la inceput doar la ur. stinga iar dupa un an si la cea dreapta. In Germania sunt ceva mai multi doctori asa de cinstiti ca distinsa Dna Dr mai sus amintita, care iti spun exact cele ce deja dumneaei a postat mai sus si se rezuma la a te trata cumva pentru cazul care (din relatarea ta) devine corelat cu aparitia acestui zgomot (o raceala mai acuta, un soc, etc).
Nu criticati doctorii ("rfexan") care sincer va spun ca nu stiu, este din cauza ca exista o multime de cauze dintre care cele mai multe sunt foarte greu si costisitor de depistat.
Am citit undeva ca am fi in aceasta tara in jur de 4, 5 milioane de suferinzi de asa ceva, dintre care la un procent de pina la 8% apar probleme psihice grave si acest procent este in crestere, de aceea ei ne spun sa ne obisnuim sa traim cu tinitusul. Stiu ca e cumplit de greu, "leonv", iti inteleg indignare, am experimentat-o la rindul meu, dar treptat am invatat sa accept boala, sa o pun in balanta cu cele rele si sa caut sa vad ce se afla pe celalalt taler, eventual sa mai adaug eu ceva pentru un bun echilibru, m-a ajutat poate faptul ca sunt crestin, am familie care a inteles si mai greu ca mine ca trebuie si ei sa accepte asta, am inca un job nu lipsit de stress si zgomot.
Incercati sa aflati despre aceasta boala introducind tinnitus - wikipedia pe germana si se poate traduce binisor cu google ueberzetzer si cu putin talent rebusistic, ajuta sa va cunoasteti boala, sa o acceptati si sa nu visati la leacuri-minune pentru ca nu exista nimicde genul asta, toate ce s-au incercat pina acum au reusit sa depaseasca cu foarte putine procente stadiul de placebo, ceva de genul vindecarilor cu Aqua Fontana. eu insumi m-am tratat cu produse pe baza de cortizon (care a ajutat putin, dar la reluarea tratamentului care este ciudat gradat, pe zile, am capatat arsuri si mai apoi dureri de stomac), apoi mi s-a dat pentoxifilin-ratiofarm care nici nu m-a ajutat dar nici rau nu mi-a facut :-)
0
24-01-2012, ora 22:37
Laurenzius
Nu este medic/terapeut
Laurenzius
Revin cu un anunt pentru entuziastii "Clear Tinitus"-ului, medicamentul american: am citit si pe-aici si la ce ati scris voi acolo si parerile sunt impartite: medicamentul s-a vindut mai bine acum 2-3 ani, acum il poti comanda pe Amazon la vreo 15 Eur cu taxe postale cu tot, este redus cu 5 Eur, dar citind parerile cumparatorilor ( care culmea, toti 22 au scris NUMAI in engleza ?!?!?!?) produsul a intrunit doar doua stele si jumatate din cinci.
Eu nu l-am incercat pt ca nu am gasit nici un comentariu pe germana si asta mi s-a parut suspect, (in schimb inghit de luni in sir un catel de usturoi dimineata), plus ca la mine efectul placebo nu functioneaza, dar cunoscind destule persoane la care increderea in leacul respectiv face jumatate din vindecare, va indemn sa nu renuntati la speranta si la lupta si sa-l incercati.
PS chestia cu usturoiul nu stiu daca ajuta dar nici rau nu-mi face :-), este multirecomandat de toate bunicile mele si ale prietenilor mei din Romania.
Doresc insanatosirea la toti cei ce v-ati asternut pe acest forum disperarea sau deznadejdea. Dumnezeu sa ne-ajute
0
07-03-2012, ora 15:59
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Am inceput sa iau medicamentul clear tinnitus de 2 luni, la inceput nu am simtit nimic, credeam ca e la fel de inutil ca celelalte medicamente pe care le-am luat.
Dupa primele 2-3 saptamani au aparut imbunatatiri. Acum aproape ca nu-l mai aud deloc, foarte rar mai sesizez un tiuit usor.
Vad ca isi face efectul la mine. Am redus cafeaua si am inceput sa consum si polen in acest timp de cand iau clear tinnitus.
Per total sunt mult mai bine decat am fost.
0
11-03-2012, ora 19:16
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
Inca o poveste cu si despre tinitus.

Perioada acuta a debutat pe 4 Februarie, cu febra (39) si otita medie la urechea stanga. Am luat antibiotic (Augmentin 1gx2/zi), antivirale si antiinflamatoare nesteroidiene.
Din pacate, dupa 2 zile am inceput sa aud mai slab cu urechea stanga si in plus s-a adaugat un tiuit usor sesizabil.
Pe 8 Februarie tiuitul era metalic, inalt si clar, unilateral (urechea stanga). Scaderea acuitatii auditive a fost confirmata si de audiograma hipoacuzie neurosenzoriala la urechea stanga (30-40 decibeli si pe ambele urechi pe frecvente inalte 8000hz).
Pe 9 Februarie am inceput tratamentul cu Solumedrol + B1 + B6 + pentoxifilin. Dupa 10 zile atat tinitusul cat si hipoacuzia instalata pe partea stanga disparusera complet (am ramas cu deficienta pe frecvente inalte 8000 hz la ambele urechi). Am urmat apoi 2 sedinte de oxigenare hiperbara, dupa care s-a declansat o noapte crunta de vertij, cu presiune intracraniana (care se elibera usor in episoadele de vomat), cefalee difuza si in spatele encefalului, tremur, senzatie de amorteala in zona urechilor, mainilor si picioarelor, scaderea campului vizual, vedere incetosata... si tinitusul a revenit.

Mi s-a administrat din nou hidrocortizon (dexametazona) + B1+B6+pentoxifilin. In 7 zile, tinitusul s-a redus semnificativ. Au ramas insa senzatia de ameteala si vederea in ceata (despre care mai tarziu am inteles ca poate fi vb de afectarea reflexului vestibulo-ocular). Testele oftalmologice nu indicau in niciun fel afectarea acuitatii vizuale.
Pe 28 Februarie am facut un RMN craniu+coloana cervicala+ureche (de exceptie), care a condus la un diagnostic : modificare la nivelul canalului semicircular anterior stang imagistic compatibila cu sechela post labirintita.

Tinitusul a revenit, impreuna cu o hipoacuzie usoara la ambele urechi...pe 9 Martie am facut injectii transtimpanice cu dexametazona, administrate bilateral. Asta a declansat inca o criza de vertij, similara celei de mai sus. Tinitusul este mai puternic, senzatia vedere in ceata si ameteala se mentin si ele, impreuna cu o bulversare totala si nesiguranta reluarii tratamentului cu cortizon administrat intravenos sau continuarea injectiilor transtimpanice. Mi-e ingrozitor de teama sa nu se permanentizeze, desi tratamentul administrat initial de medici a fost corect si prompt.
0
11-03-2012, ora 19:23
leonv
Nu este medic/terapeut
leonv
Spune-ti va rog unde se poate face un rmn cerebral in care sa acopere si urechile ?
0
12-03-2012, ora 09:19
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
Eu am facut RMN-ul la Centrul ProVita, aflat in curtea Spitalului Colentina - Matei Bals.
Multa sanatate si optimism! [sa ne tineti la curent!]
0
12-03-2012, ora 13:38
leonv
Nu este medic/terapeut
leonv
Multumesc pentru raspuns cam cat a costat analiza rmm?A fost nevoie de substanta de contrast?
0
13-12-2012, ora 01:19
vocty
Nu este medic/terapeut
vocty
buna seara, am o mare rugaminte, imi poate spune cineva de unde pot achizitiona o para politzer pentru insuflatii tubulare?
am tot intrebat la farmacii si in magazine cu echipamente medicale insa fara nici un rezultat.
mi ar fi de mare ajutor un site sau un nr de tel. unde as putea comanda.
va multumesc.
0
10-07-2013, ora 14:08
rfexan
Nu este medic/terapeut
rfexan
Nu am auzit de para politzer, si se pare ca nimeni nu stie despre ce intrebati...
0
11-11-2014, ora 04:25
robertP
Nu este medic/terapeut
robertP
Buna ziua. Am avut tinnitus un an si jumatate. Cu un tratament riguros am reusit sa scap definitiv de el si pot duce o viata normala acum. De 6 luni am scapat definitiv si nu cred ca va mai reveni tiuitul. cel putin asa sper
0
11-11-2014, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ar fi multi pacienti interesati prin ce regim si tratament sa reusit succesul.
0
19-12-2014, ora 17:47
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
stie cineva daca aceasta metoda cu laser poate da rezultate ??

am gasit ceva destul de interesant pe acest site:

http://www.antizgomot.ro/aparatura-medicala/
0
23-03-2016, ora 20:23
Florinconstantin
Nu este medic/terapeut
Florinconstantin
Buna seara

A mai aflat cineva remedii pentru tinitus? :(
0
29-03-2016, ora 22:46
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Pentru robertP, cu ce tratament ai reusit sa scapi de tinitus? am avea mare nevoie de raspunsul tau
0
30-03-2016, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
REMEDII pentru Tinitus sunt cam 100
Fiindca si cauze care duc la tinitus sunt la fel de multe
Tinitus NU este o boala separat.. este doar un avertisment ca celulele urechii interne sau celulele cerebrale.. NU sunt oxigenate corespunzator..sau au lipsa de anumite minerale si vitamine
Cauzele.. pot fi la tractul digestiv.., rinichi.. circulatorii, coloana cervicala.. organe ORL si cerebrale
Cautati initial cauza si atunci o sa aveti si tratamentul corect
0
30-03-2016, ora 10:56
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Dn dr Flueraru, eu am facut analize pt rinichi, am facut la sange, cardiologie, neurologie, rmn cerebral, eco doppler carotidian, orl analize amanuntite la clinica nova bucuresti, unde mi s-a spus ca cel mai probabil e de la stres deoarece nu mi s-au gasit probleme de ureche. Am urmat tratamente cu sermion, betaserc, milgamma, alanerv etc si nicio imbunatatire. Sa cred totusi ca este din cauza ca in august cand mi s-a declansat, s-a produs un atac de panica si de atunci sunt anxioasa si ma gandesc mereu la aceste acufene? am facut si acupunctura zhendao si degeaba. Ce as putea sa mai au, daca chiar am probleme cu psihicul? nu as vrea sa ma dopez, ci as urma o cale naturala a la long..pentru rezultate bune. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.