tinitus - un raspuns posibil

67 comentarii 1 2 3
0
30-03-2016, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un psiholog bun sa te invete sa gandesti corect
in bucuresti poti sa ajungi si la Ovidiu Dragos Argesan..s.a care se ocupa de problemele psihologice
2. NUmia tratamentul cu vazodilatatoare poate sa nu ajute daca calitatea sângelui nu este buna
asa ca te documentezi despre alimentatia sanatoasa
excluzi cmomplet lactatele, mezelurile, dulciurile cu creme si coloranti.s.m..a
te hidratezi cat trebuie si pot sa ai surpriza sa dispara acufenele fara nici un tratament
0
30-03-2016, ora 11:55
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Si de la Bucuresi mi s-a spus sa nu mai iau vasodilatatoare. O sa incerc sa imi fac un stil de viata mai sanatos. Am observat ca atunci cand incerc sa le ignor si incerc sa nu ma gandesc la ele, sa am o stare de bine, nici nu le mai bag in seama. E drept ca am si dureri de spate, insa e cel ma probabil ca acufenele sa se fi declansat din cauza stresului, deoarece mi-au aparut intr-o perioada in care chiar eram foarte obosita si stresata. Dn doctor, credeti ca as putea sa va trimit si dvs rezultatele analizelor mele? nu ar strica o parere in plus. imi puteti da o adresa de email? multumesc.
0
30-03-2016, ora 11:56
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
tot de la Bucuresi mi s-a spus ca avand doar 22 ani, daca am putina grija de psihicul meu, imi vor disparea de la sine deoarece organismul este tanar si se poate reface singur...
0
16-04-2016, ora 09:51
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
a incercat cineva tratamente bioenergetice pentru tinitus combinate cu gemoderivat de sequioa, circulatie cerebrale plus memorie si rhodiola ???
0
16-12-2016, ora 19:54
Dani007
Nu este medic/terapeut
Dani007
Salut si eu sufar de tinnitus. Pe facebook exista un grup( tinnitus romania )momentan sunt 10 persoane in acest grup si speram sa fim din ce in ce mai multi.Daca vreti puteti sa va alaturati noua sa adresati intrebari unor persoane care se afla in aceasi situatie.Sanatate.
0
15-05-2018, ora 21:58
nnyk
Nu este medic/terapeut
nnyk
Mi- aparut aceasta boala tinitus acum 8 saptamani. Dormeam si m-am trezit cu acel tiuit in ureche.Am recunoscut cauza: stres foarte mult, nopti nedormite din cauza serviciului. Am avut o luna si jumatate la serviciu de cosmar.Clar insuportabil la inceput. M am speriat, ma deranja acest lucru. Stresul ptr mine a fost o problema mai veche dar l am gestionat destul de bine fara sa iau o pastila, dar mi a luat un an si ceva de terapie.Intelegand si citind majoritatea postarilor de aici am acceptat ca aceasta problema o pot rezolva fara medicamente doar transmitand creierului meu ca s sanatos.In momentul aparitiei acestui fluierat in urechea dreapta la fel ca si voi imi era dificil sa accept, dar am inceput sa lucrez cu mintea. De o saptamana de cand am acceptat boala m am imprietenit cu ea, si va recunosc faptul ca usor usor acel tiuit in ureche dispare decla zi la zi. Ne vindecam singuri prin puterea mintii noastre. Accepta situatia, da i voie mintii tale sa se obisnuiasca, nu ti pune termen cand sa te vindeci, crede ca te vei vindeca si vei vedea rezultatul. Va doresc multa sanatate si nu sperati sa va vindecati, credeti ca va veti vindeca.
0
09-11-2021, ora 19:55
Timitim
Nu este medic/terapeut
Timitim
Am scapat de Tinitus, deoarece 50% din cazuri se datoreaza problemelor cu sinusurile, am urmat un tratament de 7 zile cu sinupret 3/zi, si Binko Biloba 2/zi. Cel din urma se ia pe o periada de 30 de zile, nu depasiti doza recomandata in prospect.Daca nu ti-ai distrus timpanul de la muzica sau din alt tip de accident, si ai nasul infundat, simti miros urat in gura, asta e, ai probleme cu sinusurile, urmezi un tratament si ai scapat, chiar dupa primele zile de la administrare tratament o sa observi ca scade in intensitate zgomotul, Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.