Tratament Coaxil

14-07-2020
anotherme
Nu este medic/terapeut
anotherme
Buna ziua, revin pe forum. Dupa 3 luni de lupta cu anxitetate severa, am mers insfarsit la un psihiatru, iar acesta mi-a scris Coaxil,
Am inceput tratamentul joi cu cate o jumatate de pastila timp de 2 zile, iar pentru urmatoarele 10 zile iau o jumtate de pastila dimineata si o jumatate seara. Reactii adverse nu prea am doar ceva arsuri si dureri in piept si tahicardie, dar sunt suportabile. Bineinteles ca anxietatea mea a luat din nou cuvintuul. Am citit prospectul si mi putin frica de dependenta. Alte antidepresive nu au pe prospect specificat ca ar da depedenta...Acest medicament asadar ar trebui sa il schimb cu altul care nu are potentialul de a da dependenta?
25 comentarii
2
14-07-2020, ora 18:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Puneti gresit problema. De ce cititi prospecte? Nu exista medicament fara efecte adverse. Iar la intrebarea de a va schimba medicamentul cu unul care "nu are potentialul de a da dependenta", cum credeti ca v-am putea raspunde? Vorbim de potentialitate. Medicamentele nu se impart in cele care dau dependenta si cele care nu. Ele au anumite reactii si sunt prescrise cu anumite scopuri. Niciun medic nu are in plan sa va dea ceva care sa va faca dependenta, ci se ia in calcul raul cel mai mic, astfel incat tratamentul sa ii fie eficient persoanei, ca ea sa devina functionala.
Lasati tratamentul sa isi faca efectul si nu mai cititi toate prostiile de pe net, nici macar prospectele, pt ca nu sunteti medic sa intelegeti de ce vi s-a prescris acel tratament. Nici macar medicii psihiatri nu se trateaza singuri daca apar probleme psihice si la ei (nimeni nu e scutit de boala), ci accepta ca devenim 100% subiectivi cand vine vorba de a ne trata pe noi, sau pe cei dragi.
1
14-07-2020, ora 19:11
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Nu mai cititi prospectele, fiindca activati efectul nocebo in detrimentul celui placebo! :))
1
14-07-2020, ora 20:41
anotherme
Nu este medic/terapeut
anotherme
Tratamentul functioneaza destul de bine, pana acum am simtit o reducere semnificativa a anxietatii. Insa vorbind cu mai multi prieteni care au mai luat antidepresive am aflat ca pe ssri uri nu este mentionat ca ar da dependenta. De aceea voiam sa stiu daca ar trebui sa il schimb cu unul din clasa ssri care nu au potential de a creea dependenta.
2
14-07-2020, ora 22:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Coaxilul e cel mai slab ad care exista. Vi s-a dat o cantitate insignifianta. Mergeti pe acesta.
Antidepresivele nu dau dependenta. Trebuie sa le luati pana inregistrati o remisie a bolii si apoi, cand hotaraste psihiatrul, scazute gradual.
Afectiunile psihice nu sunt raceli sa treaca in 7 zile. Sunt afectiuni de lunga durata care trebuie tratate daca vreti sa va simtiti bine. Nu conteaza perioada. Conteaza sa va simtiti dv. bine si sa fiti functionala.
1
15-07-2020, ora 12:02
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Anxiar mai este pt anxietate.
1
17-07-2020, ora 15:55
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
A tidepresivele (Coaxil) nu dau dependenta
1
22-07-2020, ora 08:06
anotherme
Nu este medic/terapeut
anotherme
Multumesc pentru raspunsuri. Intrebam de dependenta deoarece pe prospect scrie ca 1 din 1000 de utilizatori pot dezvolta dependenta.
1
14-11-2023, ora 11:42
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Buna ziua, mi-a fost prescris coaxil de doua ori pe zi plus remeron 30mg seara, credeti ca acest coaxil ma va ajuta pentru anxietate ?
1
14-11-2023, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da!
1
16-11-2023, ora 13:58
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Multumesc, am vorbit cu medicul si imi va introduce si 10mg de paroxetina, ce parere aveti ?
1
16-11-2023, ora 14:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Paroxetina e cel mai bun antidepresiv. Luati cu incredere.
1
21-11-2023, ora 09:30
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
nu ma simt bine deloc cu paroxetina, mi-a crescut foarte mult anxietatea, am greata... simt ca nu il pot lua in continuare, ce parere aveti ?
1
21-11-2023, ora 09:49
Dr. GHINEA ROXANA
Psihiatrie, BRASOV
Dr. GHINEA ROXANA
Buna ziua,
De cat timp luati paroxetina, cu ce doza ati inceput si la ce doza ati ajuns?
1
21-11-2023, ora 10:12
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Buna ziua, am inceput acum 4 zile, doza de 10mg
Ma gandesc sa raman doar cu coaxil dar nu stiu cat de bun este pentru anxietate, ce parere aveti?
2
22-11-2023, ora 09:48
Dr. GHINEA ROXANA
Psihiatrie, BRASOV
Dr. GHINEA ROXANA
Va rog sa precizati care este tratamentul dumneavoastra actual ( doar paroxetina sau combinatie). Pentru a avea un rezultat terapeutic trebuie sa avem rabdare cu medicamentul respectiv si sa nu le schimbam la 3-4 zile doar pentru ca am citit ca alt medicament este mai bun.
2
22-11-2023, ora 18:35
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Ai face o greseala sa intrerupi Paroxetina.E cel mai potent antidepresiv-anxiolitic, face minuni pe anxietate.La mine merge excelent, imi mai aduc aminte din cand in cand ca am anxietate, fata de anul trecut cand era prezenta si destul de agresiv, sa zic asa.Atunci luam alt antidepresiv.Trebuie sa-i dai un timp de actiune, de vreo luna.La inceput asa e, amplifica anxietatea, cum fac mai toate antidepresivele...
0
07-01-2024, ora 15:33
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Salut, cam în cât timp dispare anxietatea asta care apare la inițiere, eu am 6 zile de când iau 20mg și încă simt o anxietate destul de mare și deranjanta, mulțumesc
0
07-01-2024, ora 16:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
2-4 saptamani.
0
07-01-2024, ora 17:42
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Mulțumesc mult
0
07-01-2024, ora 17:50
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Încă o întrebare, acționează bine și pe partea de depresie ?
0
11-01-2024, ora 10:13
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Recomandat ar fi ca pe langa prospectul scris de compania farmaceutica, sa verifici si daca acel drog psihotrop bate placebo pe depresie. Nici un antidepresiv nu bate placebo pe depresie, asa ca il iei degeaba. Mai cauzeaza si castrare chimica in 76% din utilizatori.

Citeste personal studiile (RCT-urile) despre acel drog sau macar reviewul de la Cochrane daca iti e prea lene. Cu drogurile e selectie naturala.

Sunt socat sa vad pe aici oameni care recomanda sa nu citesti nici macar prospectul de la medicament scris de dealerul acelui drog in mod cat se poate de subiectiv, dar minte RCT-urile sau review-urile semi-obiective de la Cochrane. 80% din doctorii din RO nu sunt nici macar alfabetizati, nu stiu engleza, asa ca nu pot citii nici ei asa ceva. Ar mai merge de citit si reviewurile scrise de oamenii care au incercat acel drog pe pielea lor, pe site-uri de reiviwuri, desi binenteles acolo vorbim de experiente subiective, nu masuratori obiective despre calitatea sa.

Cu subiectivitatea ai problema urmatoare: Ti-a trecut anxietatea de la trecerea timpului? E datorita drogului. Nu ti-a trecut, ba chiar ti-a crescut cum ai scris si tu? E de la tine, nu e de la drog. Mai incearca inca 15 droguri. Important e bani sa dai lunar la psihiatru si la compania farmaceutica, preferabil pe asigurare din banii nostrii ai tuturor, preferabil pe viata.
0
11-01-2024, ora 10:32
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Legat de dependenta si sevraj: peste 50% din utilizatorii de antidepresive experimenteaza sevraj cand incearca stoparea lor. Severitatea sevrajului depinde evident de drog, doza, durata de consum al acelui drog si difera de la om la om. Procente mai exacte de atat nu putem obtine.

"Results: Withdrawal incidence rates from 14 studies ranged from 27% to 86% with a weighted average of 56%. Four large studies of severity produced a weighted average of 46% of those experiencing antidepressant withdrawal effects endorsing the most extreme severity rating on offer."

Oare de ce nimeni nu ti-a spus asta pana acum? Cineva care iti vrea cu adevarat binele si nu cauta profit personal era normal sa iti spuna aceste procente pentru a putea lua o decizie corect informata.
0
11-01-2024, ora 10:37
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Se pare ca avem procente mai nasoale pe Paroxetina: Cessation of paroxetine for several days causes withdrawal symptoms in 66–100% of patients [41, 43], cessation of sertraline in 59–60% of patients [41, 43] and fluoxetine in 14–77% of patients [41, 43], (double-blind RCTs examining drugs are summarised in Table ​Table3).3). In surveys, which may include a self-selected population, these differences among common SSRIs are roughly preserved: 69, 62 and 44% of patients stopping paroxetine, sertraline, and fluoxetine, respectively, report withdrawal symptoms [5].

66-100% probabilitate de sevraj daca incetezi Paroxetina pentru cateva zile... Apuca sa iei 1-2 luni asa ceva si te-a facut de pacient de cariera, pacient de profesie :))
0
11-01-2024, ora 11:17
Florinshajsj
Nu este medic/terapeut
Florinshajsj
Toate antidepresivele dau sindrom de intrerupere atunci cand sunt intrerupte brusc, la paroxetina intr-adervar simptomele pot fi mai rele dar atunci cand este intrerupt treptat dupa ce ti-ai revenit nu cred ca este o problema.
0
11-01-2024, ora 11:50
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Nu s-ar mai plange nimeni de sevraje daca nu ar fi probleme. Treptat le intrerupe toata lumea. E ca si cum ai zice ca heroina intrerupta treptat nu da sevraj.

Exista si droguri fara strop de sevraj, dar SSRI-urile nu fac parte dintre ele. Un astfel de drog este esKetamina, antidepresivul vedeta al momentului, vandut la pretul de 6700$/luna, menit sa le inlocuiasca pe cele actuale ca au iesit din patent si nu mai produc bani. S-a suparat pana si compania producatoare ca nu are sevraj. Au facut studiu de sevraj abrupt pentru a justifica folosirea lui pe viata, asa cum se face cu toate drogurile psihiatrice. Adica, in loc sa dau la 100 de oameni un drog iar la 100 sa le dau placebo, dau la ambele grupuri drogul apoi la unul il intrerupt brusc pentru a cauza sevraj abrupt. Apoi spun ca uite, omului ii e rau daca il intrerupe, inseamna ca s-a intors depresia asa ca trebuie sa ia pe viata si sa ma umple pe mine de bani. Intrucat Ketamina nu cauzeaza sevraj deloc, in mod ridicol le-a picat studiul de sevraj abrupt.

Droguri fara sevraj insa nu prea exista in afara de ketamina si droguri psihadelice (ciuperci, lsd, mescalina, dmt, etc.). Toate celelalte dau sevraj. Pana si iarba da sevraj dar foarte mic, 3 zile de irascibilitate.

Cu antidepresivele mai mare problema mi-as face pe partea de castrare chimica cauzata in 76% din utilizatori. Intr-un procent mic, castrarea chimica este permanenta dupa doar cateva zile de folosire. O alta problema ar mai fi ca nu bat placebo pe nimic, asa ca omul este expus la niste efecte secundare fara sens cand ar putea folosii o pastila de zahar in loc si ar obtine aceiasi eficienta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: