tromboflebita superficiala mana

05-01-2017
mariav.
Nu este medic/terapeut
mariav.
Bună ziua!

Mama mea a fost diagnosticată cu tromboflebita superficială la nivelul mâinii, în urma unui tratament cu perfuzii.
Am întâlnit mai multe opinii referitoare la modul în care trebuie să folosească mâna respectivă în această perioadă: unii spun că ar trebui să-şi ţină mâna mobilizată (legată de gât) pentru că există riscul ca un cheag de sânge să intre în circulaţie şi să provoace embolie iar alţii că ar trebui să mobilizeze membrul pentru a nu lăsa cheagul să se formeze şi pentru a facilita dizolvarea sa.
Nu ştiu ce să mai cred.
Ambele explicaţii par plauzibile iar pe internet nu am găsit decât informaţii legate de tromboflebita superficială la membrele inferioare.
Sunt valabile recomandările pentru tromboflebita la picioare şi în cazul mamei mele?
Ce ar trebui să facă (mobilizare membrului sau nu)?

Vă rog frumos să mă ajutaţi dacă puteţi sau dacă aţi mai avut de-a face cu astfel de cazuri!

Vă mulţumesc!
1 comentarii
0
16-01-2017, ora 21:05
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Important este tratamentul anticoagulant si nu imobilizarea sau mobilizarea. De asemenea importanta este gasirea cauzei acestei tromboflebite, sigur e de la perfuzie??? Tromboflebita superficiala este frecvent paraneoplazica...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tromboflebita superficiala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: