Tromboza venoasa

08-04-2011
ela 2010
Nu este medic/terapeut
ela 2010
Acum 4 sapt am fost operata(conizatie si histeroscopie pt sinechie uterina)in urma careia am facut tromboza venoasa de la substanta de anestezie(diag pus dupa eco Dopler venos)membrul superior drept.Lucrez in spital si D-NA DR Cardiolog de la noi mi-a prescris Sintrom 1/2 tb /zi timp de 2 sapt, dupa efectuarea testului INR.Intrebarea mea este:Simtrom este contraindicat dupa operatii recente, ce inseamna recent, nu ma afecteaza in urma conizatiei?Mentionez ca imi administrez si ovule vaginale Cervucid.Nu stiu ce sa fac d-na dr cardiolog nu este genul cu care se poate sta de vorba.,
2 comentarii
0
09-04-2011, ora 01:55
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Exista un risc de hemoragie dupa Sintrom, dar daca nu se ia exista riscul de tromboza venoasa si embolie pulmoara (cheaguri de sange care pleaca din venele de la picior si ajung in plamani, cu consecinte mai grave decat hemoragia). Tromboze venoase se fac in special dupa interventii pe bazin, cum este cazul dvs. Interventii chirurgicale se pot face la INR 1, 5 sau mai putin. Apoi, ca sa se previna formarea de cheaguri, INR ar trebui sa creasca (sub tratament cu Sintrom) peste 2. Sintromul trebuie intrerupt cam cu 4 zile inainte de operatie, si se poate lua imediat dupa operatie (cred ca dvs. nu ati luat inainte). Daca cardiologul care vi l-a indicat stie ce operatie ati facut, puteti sa-l luati fara probleme. Numai bine!
0
12-04-2011, ora 17:25
ionela lenuta
Nu este medic/terapeut
ionela lenuta
Nu stiu daca aceasta tromboza s-a declansat in urma anestezicului administrat, intra-adevar se declanseaza in urma operatiilor pe bazin, ceea ce puteati face sa o preveniti, era purtatul de ciorapi elastici imediat dupa operatie. trebuie sa faceti INR-ul in functie de tratamentul administrat, de ce nu vi s-a prescris trombostop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici