Tuse uscata, raguseala, dificultati de respiratie, slabiciune, moleseala, dureri de cap?

31-12-2020
CP160572
Nu este medic/terapeut
CP160572
Va salut si va rog un sfat sau o parere.
Ce ar putea fi, raceala, bronsita, astma, tigarile….stres?
In urma cu doua luni jumatate pe 13 Octombrie mai exact in timpul cafelei si tigarilor de dimineata mi sa intunecat in fata ochilor si am simtit ca nu mai primesc aer suficient.
Am 48 ani, 1, 77 m 115 Kg fost fumator de la 20 pana la 48 de ani, pana acum doua luni cand m-am lasat.
In ultimii ani am fumat cam mult peste un pachet 25-30 de tigari la zi.
De atunci parca simt ca am o raceala permanenta cu senzatia de gheara in piept.
Parca nu se desprinde ceva ce sa-mi elibereze respiratia in partea dreapta.
Iar daca trag aer rece sau incerc sa fortez, sa fac mai multa miscare, simt o durere in toata cavitatea toracica dreapta.
E ceva de parca as fi racit, nas infundat, presiune in urechi, durere de cap si insuficienta respiratorie.
Tuse uscata, si raguseala, dificultati de respiratie in anumite parti ale zilei in mod deosebit dimineata cand parca ma apasa ceva pe plamanul drept, senzatia de gat iritat
si o stare generala de slabiciune, moleseala, dureri de cap, somnolenta, senzatia de nod in gat care o eliminam dupa o tuse fortata( urmata de un vomitat provocat, doar asa ma pot elibera de el)… tahicardie in timpul respiratiei greoaie 90 -105 batai pe minut stand pe scaun, transpiratii abundente in timpul somnului si din ce in ce mai rar stari subfebrile, iar uneori obosesc in timp ce vorbesc, lipsa de concentrare…
Saturatia de oxigen e intre 96-98.
Am facut toate analizele posibile la plaman mai multe radiografii, tomografie computerizata,
spirometrie, toate in regula.
La inima: radioigrafie, Ekg, examenul arterelor coronare si totul e bine.
, radiografie si analize de sange, toate ok.
La glanda tiroida mi o iesit o usoara iritatie. Structura inomogena usor iritata pe partea dreapta fara nodule Volum dreapta 12, 8ml stanga 9, 2ml.
Hipertiroza asociata substantelor de contrast administrate la CT si examenul arterelor coronare. TSH 0, 31 iar FT4 1, 22.
Analizele de sange sant oarecum bune cu exceptia Leucocitelor care in urma cu 3 saptamani erau 9, 6 iar la ultima analiza din spital erau de 12, 5.
La spirometrie rezultatul la primul test FEV1 a fost de 102, 9 iar al doile test dupa circa 1 luna a fost de 111, deci o imbunatatire probabil datorita faptului ca nu mai fumez.
Am facut toate controalele posibile, plaman, inima, glanda tiroida. Orl unde doctorul mi-a spus ca nu am nimic, doar trebuie sa elimin stresul care recunosc ca-l am la munca din plin, am fost internat in spital 5 zile pentru investigatii, toti doctori spun ca nu am nimic doar ca eu ma simt sfarsit de putere, dintr-un om energic si hiperactiv chair daca prin Iulie cantaream 130 kg, am devenit o planta.
Pneumologul mi-a prescris un tratament cu Spray Foster 100/6 Predisinolon 25mg 2 x zi timp 6 zile, 1x zit imp 6zile, 0, 5 pe zi timp 6 zile si un spray Sultanol la nevoie, pe presupunerea unui astma usor pe fond de raceala.
Inhalarea nu aduce nici o imbunatatire. Mai repede o anume eliberare o si o tuse usor productiva o resimt dup ce mananc ceva caldut sau dupa un somn odihnitor in timpul zilei
dupa care am rareori momente in care simt ca duduie oxigenul prin mine si ma simt foarte bine.
Dupa toate vizitele pe la toti doctorii mentionati eu nu am nici un diagnostic primit.
1 comentarii
1
31-12-2020, ora 17:42
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Tot ce ati scris aici treceti si pe ----------* pentru un alt raspuns.Trebue sa mai slabiti pina la 80 kg si un control gastric, se pare ca tolul pleaca de la reflux gastric sau hernie hiatala insotita de o axietate de care nu stiti.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: