Umflatura a degetelor cand e frig

12-11-2008
maxmind
Nu este medic/terapeut
maxmind
Nu stiu daca este ceva grav insa chiar imi doresc o explicatie macar...
In general sunt o persoana foarte rezistenta la frig, racesc foarte rar si cand totusi ma prinde o raceala dupa maxim 2 zile imi trece.

Insa cand vine iarna mainile mele (mai ales degetele) imi ingheata aproape instantaneu. De cateva ori mi s-a intamplat sa imi apara niste umflaturi tari in zona ultimei falange a degetelor (partea inferioara).
Chiar astazi cand afara erau aproape 8-10 grade mi s-a intamplat asta... mi se pare frustrant cand ma gandesc ca in rest nu am nici o problema cu frigul...

Poate sa-mi spuna cineva ce mi se intampla si daca exista o forma de tratament?
Multumesc!
5 comentarii
0
12-11-2008, ora 17:10
maxmind
Nu este medic/terapeut
maxmind
P.S. Degetele nu par foarte umflate insa totusi se vede o diferenta fata de normal, insa ultima parte a degetelor se umfla cel mai tare...
0
14-11-2008, ora 10:52
Michelangelo
Nu este medic/terapeut
Michelangelo
Maxmind,

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema in urma cu 5 ani si de atunci si pana azi, cand vine sezonul rece, mi se umfla degetele de la mani si, uneori, si de la picioare, mi se inrosesc sau mi se invinetesc si ma dor. Prima data cand au aparut aceste simptome, am fost la un medic reumatolog care mi-a dat sa fac niste analize, iar dupa ce m-am prezentat cu rezultatele mi-a pus diagnosticul de acrocianoza si mi-a prescris Lioton gel si Pentoxifilin capsule. Si acum, cand mai am probleme, mai iau Pentoxifilin, insa, nu ma intelege gresit, nu te invit sa faci acelasi lucru fara a consulta in prealabil un doctor. Eu stiu ca am circulatia periferica deficitara si, spre deosebire de dumneavoastra, nu sunt o persoana rezistenta la frig... Poate ca si in cazul dvs. circulatia e responsabila de simptomele pe care le-ati descris, insa, pentru mai multa siguranta, cred ca trebuie sa luati legatura cu un medic (medicul de familie sau un medic reumatolog). Si sa va protejati, pe cat puteti, de frig. Si nu uitati de manusi! chiar daca ceilalti inca nu le poarta si asta v-ar putea face sa nu le luati... E mai importanta sanatatea dumneavoastra decat ce cred ceilalti!

Va doresc multa sanatate!
0
14-11-2008, ora 15:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! O sugestie:ar fi bine sa consultati un medic reumatolog, sa faceti si cateva investigatii :hemoleucograma, VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, complement seric, electroforeza proteinelor serice, imunoelectroforeza, ASLO, factor reumatoid, Ac antinucleari, HLA B27;numai bine
0
20-11-2008, ora 07:09
italianul
Nu este medic/terapeut
italianul
Am o problema grava cred: am facut sport de performanta (culturism) si imediat dupa ce m-am retras din viata sportiva nu ama mai facut decat sa ma mentin fizic. Insa au inceput sa-mi apara tot felul de dureri si alte neplaceri. De ex: imi amorteste noaptea mana stanga, ziua imi simt degetul mic si inelar de la mana stg amotite, uneori am stari de ameteala, zilele trecute m-am trezit noaptea din somn cu o durere mare in partea stg imediat sub coaste. Am fost la medici si mi-au spus ca sunt obez. Greutatea mea este de 100 kg la 1, 84m la 28 de ani, dar tinand cont de faptul ca am facut sport, nu pot spune ca sunt obez, chiar daca mi s-a depus un mic strat adipos pe intregul corp. De mancat, am mancat fara sare, fara grasimi in exces, si totusi nu ma simt bine. Ca o paranteza, pot spune ca nu am folosit steroizi anabolizanti in toata cariera sportiva pentru ca m-a ajutat tipul somatic al corpului. Astept sa-mi dati un sfat sanatos
0
19-11-2017, ora 22:05
ioan111
Nu este medic/terapeut
ioan111
Si eu am aceste probleme mai ales la degete. Nu stiu cat va ajuta dar eu fac urmatoarele :
- bag mana cu degetele care ma mananca in MALAI (mai fin nu grunjos) apoi cand mancarimile dispar se poate spala mana
- nu port manusi pentru ca mi-e rusine dar imi bag mana in manseta gecii. Corect e sa porti manusi.
- fac miscare.Mai ales cand nimeni nu ma vede dau din maini in timp ce merg ca sa ma incalzesc. Indoi mainile astfel incat pumnii sa ajunga in zona pieptului si le rotesc ca si cum as da din aripi. Fac asa de cel putin 200 ori in functie de lungimea drumului si cat de frig imi e.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •