umflatura la ureche, cred ca este vorba despre un ganglion limfatic posterior auricular umflat

17-06-2012
aurel232
Nu este medic/terapeut
aurel232
am 23 de ani si de vreo 7-8 ani am in continuu o umflatura la urechea stanga, din cate m-am documentat si eu pe 'preasfintitul'google cred ca este vorba despre un ganglion limfatic posterior auricular umflat, are cam 1cm diametru nu creste nu scade si nu ma doare sub nicio forma... am avut in tinerete otita si stiu ca doctora respectiva a vazut aceasta umflatura si a spus ca se trage de la otita respectiva, totusi ma gandesc ca trebuia sa dispara dupa atatia ani, urechile nu m-au mai durut de mult, in ultimul timp am avut niste probleme cu gatul ( flegme in gat, senzatia ca am mereu ceva in gat, nasul de obicei infundat) insa problema cu ganglionul este cu mult inainte de aceste probleme cu gatul, deci ma gandesc ca nu au legatura... mentionez ca am avut tbc cand eram copil
5 comentarii
0
17-06-2012, ora 14:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o consultatie la ORL ar fi de folos. deobicei aceste umflaturi sunt mai degraba ateroame sau mici lipoame, insa sunt si exceptii
0
18-10-2012, ora 21:34
nustiuz
Nu este medic/terapeut
nustiuz
Am si eu o problema m-am ranit la ureche si nu prea am avut grija de rana, acum s-a umflat aprox 3mm tratament ceva multumesc anticipat
0
18-10-2012, ora 22:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din moment ce nu vedem ce leziune aveti si cum arata, este greu de apreciat cat de grava este situatia.
daca infectia afecteaza si cartilajul este o problema majora, trebuie sa-l vada un medic ca sa fie tratata corespunzator
0
18-10-2012, ora 22:12
nustiuz
Nu este medic/terapeut
nustiuz
nu poti vedea poza



ceva de genu arata, mersi pentru ajutor :)
0
18-10-2012, ora 22:17
nustiuz
Nu este medic/terapeut
nustiuz
http://forum.softpedia.com/topic/710886-umflatura-ureche/




exact asa arata si la mine, nu ma doare nimic doar simt ca este tare la atingere.. multumesc pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: