Ureche infundata si tiuit

15-04-2018
icatalin
Nu este medic/terapeut
icatalin
Buna ziua,

In noaptea de Marti spre Miercuri mi s-a infundat urechea dreapta brusc. Ma deranja atat de tare ca nu se desfunda, astfel ca dupa doua ore am facut greseala sa caut pe internet modalitati de desfundare. Asa am ajuns sa fac o solutie din otet si alcool si sa pun cateva picaturi (aprox 3-4) folosind un betisor de urechi. Urechea nu s-a desfundat, in schimb a inceput sa ma doara putin si sa tiuie. Dimineata am fost la farmacie sa iau picaturi pentru dopuri si am pus 2 picaturi. Ideea e ca nu a avut niciun rezultat, ba chiar se scurgea cumva ceara din ureche. Speriat mai mult de tiuit, in jurul orei 12:00 am fost la control ORL unde medicul mi-a spus ca nu trebuia sa pun eu de toate in ureche pentru ca acum e foarte inflamata. Asadar mi-a dat antibiotic, antiinflamator, spray nazal si solutie auriculara, urmand sa ne vedem din nou la control dupa terminarea tratamentului (5 zile).

Asadar maine dupa amiaza ar trebui sa merg din nou la consult, dar nu mai am rabdare si pun si aici intrebarea:

De ce urechea inca e infundata si tiuie? Adica tratamentul nu a dat absolut niciun rezultat, in sensul ca nu s-a desfundat deloc si tiuie incontinuu, ceea ce e enervant. Din cand in cand mai pocneste in ureche cand mestec ceva dar atat. De durut, nu ma doare.

Mentionez ca am avut o raceala oarecum usoara de curand, dar nasul nu l-am avut niciodata infundat.

Multumesc.
3 comentarii
1
15-04-2018, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi
1 un dop de ceara foarte mare care impins peste timpan infunda urechea si da si tiut
2 un accident vasccular care a afectat urechea interna si nervul auditiv
3. doar un medic ORL care vede timpanul..face audiograma si timpanograma poate sa faca diferenta intre aceste 2..si e limpede ca si tratamentul difera
0
15-04-2018, ora 17:08
icatalin
Nu este medic/terapeut
icatalin
Multumesc foarte mult de raspuns. O sa revin maine dupa control.
0
16-04-2018, ora 10:59
icatalin
Nu este medic/terapeut
icatalin
Am fost la control si mi s-a spus ca timpanul inca mai este putin inflamat si ar trebui sa mai continui cu picaturi 3-4 zile si daca nu trece sa revin pentru a imi elibera caile.. Precizez ca intre timp s-a infundat si urechea stanga, mai putin decat urechea dreapta si fara dureri/tiuit. Am spus asta medicului si a zis ca nu se vede nimic, timpanul stang e in regula, in schimb la dreapta tiuie datorita faptului ca e inflamat.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.