urechi infundate la baietel de 8 ani

28-05-2014
nita rodica elena
Nu este medic/terapeut
nita rodica elena
Bună ziua.Am un băiat de 8 ani.De aprox doua luni a avut o răceală mai puternică, faringita ni s- a spus la medic, de atunci şi o otita medie bilaterală seroasa. Ni s - a recomandat antibiotic augmentin, picături zile copii. De atunci nu i- a trecut şi zice mereu ca are urechea stânga infundata. Am fost la doi medici specialişti orl unde ni s- a spus ca are vegetaţii adenoida şi problema cu urechile se rezolva doar cu operaţie. Menţionez ca copilul a fost operat acum 2 ani de polipi la Buc, sub anestezie generala.Am fost la un al treilea medic orl, la spitalul de pediatrie sibiu, pentru operaţie. Medicul ne- a spus ca băiatul nu are polipi, are o rino sinuzita max dreapta.ne- a dat tratament spray apa mare pt o lună, fluimucil sirop., aerius sirop, nazonex spray. Urechea stânga o are mereu infundata şi dreapta câteodată. Nu i- a trecut încă. Au trecut 15 zile de tratam.va rog as vrea şi părerea d-voastra dale doctor.
3 comentarii
0
28-05-2014, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei facut tratamentul cu Colaregol pentru nas
si pentru urechi.. tratamentele locale, cum am mai scris pe forum
umflat baloane, incalzit urechile, si avut mare grija sa aiba respiratia n
azala perfecta
trebuie exluse din alimentatie ALIMENTELE producatoare de MUCUS si alimenteel Alergene ( gasiti pe google)
0
31-05-2014, ora 10:29
nita rodica elena
Nu este medic/terapeut
nita rodica elena
Vă mulţumesc pt răspuns. Mai am o întrebare, părerea d- voastră. Polipii operaţi sub anestezie generală se mai pot reface?mulţumesc.
0
31-05-2014, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
anestezia.. este pentru confort si sa nu simmta durerea
NU influenteaza refacerea polipilor
refacerea polipilor vine de la produse alergene ( lapte, ciocolata, capsuni..s.a) si de la infectiile si inflamatiile locale netratate corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •