Usturime permanenta canal urinar(uretra)

13-09-2017
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Buna ziua, de mai bine de un an ma confrunt cu o usturime a uretrei, in urma unui contact sexual neprotejat.Am fost la diversi doctori urologi si dermato-venerologi in craiova si nu am reusit sa rezolv problema, nici macar sa ameliorez simptomele sau sa vad vreo schimbare.
Diagnosticul pus a fost uretrita nespecifica, iar la citoscopie s-a vazut doar o iritatie pe uretra.Am facut toate analizele necesare urinei si totul a iesit bine, iar la spermocultura a iesit infectie cu stafilococ ce a fost tratata cu antibioticele necesare.
Simptomele sunt usturime permanenta a uretrei cu exceptia catorva secunde atunci cand urinez.Uneori simt si o presiune in zona vezicii si am observat ca atunci cand este cald usturimea este mai suportabila.Un alt simptom este ca urinez mult mai des.M-ar ajuta foarte mult orice sfat sau sugestie, va multumesc!
19 comentarii
0
14-09-2017, ora 10:23
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Orice sfat este bine primit, alte analize, un urolog sau dermatolog bun, astept raspunsurile voastre, calitatea vietii mele s-a redus la 50%...urinez des si acea jena ma apasa pernanent, psihicul este aproape la pamant...
0
15-09-2017, ora 19:52
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Chiar nu are nimeni idee ce se intampla cu mine?apelez la acest foeum oentru cs am epuizat toate variantele.
0
25-09-2017, ora 12:25
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca astept orice sugestie, sunt sigur ca a mai fost macar o oersoana in situatia mea.sunt disperat
1
03-01-2018, ora 00:42
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Nu cred ca e sterilizat stafilococul tau, parerea mea..fa- ti cultura din uretra sau urocultura din primul jet urinar. Pacat, si eu am scris aici.dar nu ne raspunde nimeni. Astfel de probleme ne transforma viata urat.
0
27-02-2018, ora 09:32
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Buna ziua, scuze de intarziere, am facut urocultura din primul jet si nu a iesit nimic, iar scurgeri uretrale nu am absolut deloc.Am acoperit toate analizele am facut si cistoscopie si am o mica iritatie pe uretra.chiar sunt disperat si nu mai stiu ce sa fac.Multumesc pentru raspuns
0
27-02-2018, ora 09:33
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Am uitat sa mentionez, de fiecare data cand am administrat antibiotice usturimea s-a agravat...
0
08-03-2018, ora 11:58
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Ai rezolvat problema? Cu asta ma condrubt eu acum...am ceva ca o buba rosie inautru
0
20-04-2018, ora 10:56
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Nu am rezolvat nimic, nu beau acidulat, mananc sanatos...si nu consum dulciuri...mai am crize
0
23-07-2018, ora 15:30
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca astept sugestii, stafilococul s-a dus, aceleasi simptome, unele zile sunt mai bune ca altele...
1
18-08-2018, ora 07:12
Mihai271
Nu este medic/terapeut
Mihai271
Salut
Imi pare rau ca tratamentele nu dau rezultate. Asa am patit si eu, de 5 ani medici, analize( frotie, culturi, PCR..etc) si 13 tipuri de antibiotice de la biseptol, azitromicina... pana la tavanic si moxifloxacina..tot nimic..uretrita nespecifica cu coci pozitivi ce nu au putut fi identificati. Iti spun ce am facut eu pe scurt. Cautand in disperare solutii am gasit ceva despre un germene (bacterie) numita mycoplasma genitalium extrem de rezistenta la aproape toate clasele de antibiotice. Iti recomand sa faci analiza pentru acest tip de micoplasma.(majoritatea laboratoarelor nu fac analiza dar incearca la synlab, ei o fac). Stiu ce inseamna o uretrita persistenta, asa am avut si eu. Acum ce e mai important : mi-a trecut dupa un antibiotic numit pristinamycin (il au doar francezii). E un streptogramin si e singurul eficient. Eu l-am adus din Franta. Acest antibiotic are eficienta pe acest tip de germeni(clamidii, micoplasme, ureplasme, stafilococi...etc, cu tulpini rezistente la majoritatea antibioticelor). Te documentezi tu despre mycoplasma genitalium si pristinamycin(pyostacine e denumirea comerciala). Nu sunt medic dar vreau sa te ajut, pur si simplu te termina psihic. Ce iti scriu eu aici e un sfat atat pentru tine cat si pentru multi altii care sunt in aceeasi situatie si sufera de uretrite si prostatite de ani de zile si nu trece de nimic. Multa sanatate
0
23-08-2018, ora 14:58
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Multumesc mult, o sa ma interesez
0
09-10-2018, ora 00:46
Mario200
Nu este medic/terapeut
Mario200
Si eu am aceeasi problema ca si tine de aproape 2 ani
Ai gasit ceva sa te ajute ??
0
30-10-2018, ora 10:06
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Eu am simptomele astea de la cu totul altceva. Am piatra pe ureter, care este f aproape de vezica și îmi da usturimile si presiunea asta, dar mai suna și a cistita interstițiala care e f nașpa pt ca nu se vindeca ci doar se amelioreaza prin terapie. Citește mai multe despre cistita interstițiala vezi poate te regăsești și scrie-mi sa vad dacă ai dat la capăt cu problema asta.
0
05-03-2019, ora 13:06
De75
Nu este medic/terapeut
De75
Cum va mai simtiti, legat de aceasta usturime/ jena care ne da viata peste cap? Am fost diagnosticat cu ureeaplasma, am luat Doxiciclina 21 zile, mi-am nenorocit stomacul, usturimea mi-a reaparut dupa 3-4 saptamani. Aveam si dureri pelviene dar acestea au disparut dupa tratament. Am ramas cu aceasta usturime, care ma supara 4 diin 7 zile pe saptamana, si cu o senzatie de durere inghinal, dar foarte rar. Am observat ca problemele sunt ma accentuate cand este mai rece afara.
0
13-03-2019, ora 20:57
Ioan2
Nu este medic/terapeut
Ioan2
Am si eu aceleași simptome ca ale tale. Ai găsit ceva care să te ajute
0
13-03-2019, ora 22:23
De75
Nu este medic/terapeut
De75
Nu, tot asa sunt. Ti-ai facut ceva analize?
0
13-03-2019, ora 23:13
Ioan2
Nu este medic/terapeut
Ioan2
Am făcut analize si computer tomograf si am fost si la dermatologie, dar nimic
0
01-08-2019, ora 22:51
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca persista...nu am solutionat problema, din pacate am inceput sa ma obisnuiesc, au trecut 3 ani.Inca astept sugestii.Am facut analiza pentru mycoplasma, a iesit pozitiva, am facut un tratament naturist, a iesit ok analiza ulterior, dar am aceleasi simptome.
0
02-08-2019, ora 00:15
Mihai271
Nu este medic/terapeut
Mihai271
Imi pare rau sa aud ca inca persista afectiunea. Din pacate domeniul uro-genital parca e sf si pentru medici. Protocoalele existente pe care le aplica nu dau rezultate in foarte multe cazuri( vezi discutii pe forumuri). Daca e cauza de natura infectioasa trebuie gasit germenele implicat si neaparat antibiograma. Repeta analizele la un laborator bun si din nou la medicul urolog. Poate e nevoie si de alte investigatii nu doar analize, doar medicul te poate indruma corect.

Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.