Usturime permanenta canal urinar(uretra)

13-09-2017
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Buna ziua, de mai bine de un an ma confrunt cu o usturime a uretrei, in urma unui contact sexual neprotejat.Am fost la diversi doctori urologi si dermato-venerologi in craiova si nu am reusit sa rezolv problema, nici macar sa ameliorez simptomele sau sa vad vreo schimbare.
Diagnosticul pus a fost uretrita nespecifica, iar la citoscopie s-a vazut doar o iritatie pe uretra.Am facut toate analizele necesare urinei si totul a iesit bine, iar la spermocultura a iesit infectie cu stafilococ ce a fost tratata cu antibioticele necesare.
Simptomele sunt usturime permanenta a uretrei cu exceptia catorva secunde atunci cand urinez.Uneori simt si o presiune in zona vezicii si am observat ca atunci cand este cald usturimea este mai suportabila.Un alt simptom este ca urinez mult mai des.M-ar ajuta foarte mult orice sfat sau sugestie, va multumesc!
59 comentarii 12 Înainte ›
0
14-09-2017, ora 10:23
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Orice sfat este bine primit, alte analize, un urolog sau dermatolog bun, astept raspunsurile voastre, calitatea vietii mele s-a redus la 50%...urinez des si acea jena ma apasa pernanent, psihicul este aproape la pamant...
0
15-09-2017, ora 19:52
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Chiar nu are nimeni idee ce se intampla cu mine?apelez la acest foeum oentru cs am epuizat toate variantele.
0
25-09-2017, ora 12:25
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca astept orice sugestie, sunt sigur ca a mai fost macar o oersoana in situatia mea.sunt disperat
1
03-01-2018, ora 00:42
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Nu cred ca e sterilizat stafilococul tau, parerea mea..fa- ti cultura din uretra sau urocultura din primul jet urinar. Pacat, si eu am scris aici.dar nu ne raspunde nimeni. Astfel de probleme ne transforma viata urat.
0
27-02-2018, ora 09:32
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Buna ziua, scuze de intarziere, am facut urocultura din primul jet si nu a iesit nimic, iar scurgeri uretrale nu am absolut deloc.Am acoperit toate analizele am facut si cistoscopie si am o mica iritatie pe uretra.chiar sunt disperat si nu mai stiu ce sa fac.Multumesc pentru raspuns
0
27-02-2018, ora 09:33
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Am uitat sa mentionez, de fiecare data cand am administrat antibiotice usturimea s-a agravat...
0
08-03-2018, ora 11:58
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Ai rezolvat problema? Cu asta ma condrubt eu acum...am ceva ca o buba rosie inautru
0
20-04-2018, ora 10:56
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Nu am rezolvat nimic, nu beau acidulat, mananc sanatos...si nu consum dulciuri...mai am crize
0
23-07-2018, ora 15:30
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca astept sugestii, stafilococul s-a dus, aceleasi simptome, unele zile sunt mai bune ca altele...
1
18-08-2018, ora 07:12
Mihai271
Nu este medic/terapeut
Mihai271
Salut
Imi pare rau ca tratamentele nu dau rezultate. Asa am patit si eu, de 5 ani medici, analize( frotie, culturi, PCR..etc) si 13 tipuri de antibiotice de la biseptol, azitromicina... pana la tavanic si moxifloxacina..tot nimic..uretrita nespecifica cu coci pozitivi ce nu au putut fi identificati. Iti spun ce am facut eu pe scurt. Cautand in disperare solutii am gasit ceva despre un germene (bacterie) numita mycoplasma genitalium extrem de rezistenta la aproape toate clasele de antibiotice. Iti recomand sa faci analiza pentru acest tip de micoplasma.(majoritatea laboratoarelor nu fac analiza dar incearca la synlab, ei o fac). Stiu ce inseamna o uretrita persistenta, asa am avut si eu. Acum ce e mai important : mi-a trecut dupa un antibiotic numit pristinamycin (il au doar francezii). E un streptogramin si e singurul eficient. Eu l-am adus din Franta. Acest antibiotic are eficienta pe acest tip de germeni(clamidii, micoplasme, ureplasme, stafilococi...etc, cu tulpini rezistente la majoritatea antibioticelor). Te documentezi tu despre mycoplasma genitalium si pristinamycin(pyostacine e denumirea comerciala). Nu sunt medic dar vreau sa te ajut, pur si simplu te termina psihic. Ce iti scriu eu aici e un sfat atat pentru tine cat si pentru multi altii care sunt in aceeasi situatie si sufera de uretrite si prostatite de ani de zile si nu trece de nimic. Multa sanatate
0
23-08-2018, ora 14:58
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Multumesc mult, o sa ma interesez
0
09-10-2018, ora 00:46
Mario200
Nu este medic/terapeut
Mario200
Si eu am aceeasi problema ca si tine de aproape 2 ani
Ai gasit ceva sa te ajute ??
0
30-10-2018, ora 10:06
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Eu am simptomele astea de la cu totul altceva. Am piatra pe ureter, care este f aproape de vezica și îmi da usturimile si presiunea asta, dar mai suna și a cistita interstițiala care e f nașpa pt ca nu se vindeca ci doar se amelioreaza prin terapie. Citește mai multe despre cistita interstițiala vezi poate te regăsești și scrie-mi sa vad dacă ai dat la capăt cu problema asta.
0
05-03-2019, ora 13:06
De75
Nu este medic/terapeut
De75
Cum va mai simtiti, legat de aceasta usturime/ jena care ne da viata peste cap? Am fost diagnosticat cu ureeaplasma, am luat Doxiciclina 21 zile, mi-am nenorocit stomacul, usturimea mi-a reaparut dupa 3-4 saptamani. Aveam si dureri pelviene dar acestea au disparut dupa tratament. Am ramas cu aceasta usturime, care ma supara 4 diin 7 zile pe saptamana, si cu o senzatie de durere inghinal, dar foarte rar. Am observat ca problemele sunt ma accentuate cand este mai rece afara.
0
13-03-2019, ora 20:57
Ioan2
Nu este medic/terapeut
Ioan2
Am si eu aceleași simptome ca ale tale. Ai găsit ceva care să te ajute
0
13-03-2019, ora 22:23
De75
Nu este medic/terapeut
De75
Nu, tot asa sunt. Ti-ai facut ceva analize?
0
13-03-2019, ora 23:13
Ioan2
Nu este medic/terapeut
Ioan2
Am făcut analize si computer tomograf si am fost si la dermatologie, dar nimic
0
01-08-2019, ora 22:51
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Inca persista...nu am solutionat problema, din pacate am inceput sa ma obisnuiesc, au trecut 3 ani.Inca astept sugestii.Am facut analiza pentru mycoplasma, a iesit pozitiva, am facut un tratament naturist, a iesit ok analiza ulterior, dar am aceleasi simptome.
0
02-08-2019, ora 00:15
Mihai271
Nu este medic/terapeut
Mihai271
Imi pare rau sa aud ca inca persista afectiunea. Din pacate domeniul uro-genital parca e sf si pentru medici. Protocoalele existente pe care le aplica nu dau rezultate in foarte multe cazuri( vezi discutii pe forumuri). Daca e cauza de natura infectioasa trebuie gasit germenele implicat si neaparat antibiograma. Repeta analizele la un laborator bun si din nou la medicul urolog. Poate e nevoie si de alte investigatii nu doar analize, doar medicul te poate indruma corect.

Multa sanatate !
0
10-02-2021, ora 16:26
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Salutare din nou, nu am posibilitatea de a posta foarte des, am facut diverse analize, ca in fiecare an, am avut si ureaplasma, am tratat, nu mai am nimic din punct de vedere medical, de 1 an a aparut acest discomfort si in testicule, nu este permanent, am fost la control nu am nici o afectiune.Incep sa ma gandesc serios la diabet insipid, are cineva mai multe cunostinte legat de acesta?nu am gasit foarte multe pe internet dar nici la ultimul urolog ce l-am vizitst nu am reusit sa obtin prea multe detalii.Sanatate
0
10-02-2021, ora 16:28
John12345
Nu este medic/terapeut
John12345
Legat de sugestii inca sunt deschis, daca va pot ajuta si eu cu ceva nu ezitati sa lasati un comentariu
0
28-03-2021, ora 07:51
AL3x2222
Nu este medic/terapeut
AL3x2222
Salut, numai doctori nu știu cum sa zic dar nu au nici o legătură cu meseria.. Eu am făcut fizio terapie de la un doctor urolog +CT care a costat ceva bani ăștia sunt paraleli cu medicina.
Am luat antibiotice de am zis ca zapacesc...
Aceleasi simptome am și eu la mine mai grav ma dureau și testiculele, am fost diagnosticat cu prostatita cronica.. Am studiat aceste boli urologice și răspunsul e în natura. Ceaiuri..
Folosesc un tratament acum care îmi face bine și ma simt bine
Este bazat pe propolis (tinctura de propolis de 3 ori pe zi în apa, granule de propolis o data pe zi și propolis brut (una dimineața una seara))
Cât mai multa apa 4 5 6 litri de apa
Ceaiuri Depurative inpotriva infecțiilor urinare cât mai multe folosesc
Bicarbonat de sodiu dimineața (cure de 15 zile pe luna)
Miere de manuka (MGO 550+ MGO 850+) (cel mai bun antibiotic natural, o linguriță dimineața pe stomacul gol și una seara)
Omega 3 (pastile)
Am găsit un medicament bun, adică de când îl iau e ok D MANOZA am găsit în Italia pliculețe 1.5g am simțit o schimbare de când îl iau, prima zi din 3 în 3 ore 2 pliculețe adică 3g d mannose a doua zi tot asa din 3 în 3 ore și după câte un plic din 4 în 4 ore 2 zile și după întreținută câte 3 plicuri pe zi
Într un recipient cu cap care sa între în uretra
diluanți tinctura de propolis cu apa 4/1 si fulgi de propolis înmuiat cu apa și strecurat apoi amestecați aceste 2 și le introduceți în uretra sa ajungă cât mai aproape de uretra(primele zile o sa va doară si o sa aveți un disconfort).
0
28-03-2021, ora 07:54
AL3x2222
Nu este medic/terapeut
AL3x2222
Când ajung în România ma duc sa fac o programare la un medic Homeopat
0
28-03-2021, ora 07:55
AL3x2222
Nu este medic/terapeut
AL3x2222
Salut dacă poți lăsa nr tău sa te sun
0
29-03-2021, ora 07:20
Dragonfly1212
Nu este medic/terapeut
Dragonfly1212
Din pacate cred ca si eu sunt in aceeasi situatie. Am intarziat un an cu identificarea probleme si nu cred ca mai trece. La mine nu iesise nimic, dar prietrna mea are ureplasma..deci e cam clar xa e si pe la mine. Am luat 2 luni doxiciclina si Am fost mai bine in saptamanile 5 8. Am scapat oarecum de durerea pe partea stânga.. inca mainsimt pe picior, iar cu intestinele sunt la pamant..ma gandesc xa subt correlate ca am vazut opinion similar si afara. In mod normal trece cu o combination josamycina doxi sau dox moxifloxavina sau minovivlina si pristinamicina din ce zic cei de afara. La mine după 2 luni de doxi cred ca doar Am redus cantitatea. Este enervant..sunt disperat.Libidou nu, viata sexuala varza si dus la baie destul de des...și nu știu cum sa tin sub control. Am sino artrita pe stânga acum cu genunchi si astea. Cum atinzis e mai rău la creme recently.. doar xa investighez acum si cu stomacul.greu sa duci sinantibioticele.
0
17-06-2021, ora 15:41
BumbleBeee
Nu este medic/terapeut
BumbleBeee
Salut. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Dupa un contact sexual neprotejat mi-au aparut niste secretii la nivelul penisului + usturime. In urma unui control la URL, am avut un tratament de 10 zile cu doxicilina si metronidazol + 1 doza unica de cefort. Dupa tratament, secretiile au disparut. Am ramas doar cu o senzatie de usturime/arsura permanenta. In urma unui alt control la boli infectioase mi s-a prescris un tratament de 7 zile cu Ciprinol + Urinex. Sunt in prima zi de tratament dar parca usturimea s-a agravat iar tot ce pot sa fac este sa sper ca a doua zi va fi mai vine. Precizez ca nu am facut inca urocultura datorita tratamentelor cu antibiotic. A reusit vreunul dintre voi sa rezolve aceasta problema?
1
17-06-2021, ora 22:29
Dragonfly1212
Nu este medic/terapeut
Dragonfly1212
Salut. Eu am fost în aceasta situație.. am scris mai sus în martie. La mine analizele au ieșit în prima faza ok, inclusiv cultura secretie uretrala, pcr pentru microplasme, urocultura, etc. Totuși, prietenei mele ( cu care eram de 2 ani) I a iesit ureaplasma urealyticum care poate fi tratata cu doxyciclina conform antibiogramei. Sunt grupuri pe reddit foarte bune care recomanda un tratament dual ( doxy 3 sapt plus 2.5 g azitromicina luata în 4 zile imediat după doxy). Exista tulpini rezistente la macrolide ( azitromicina, etc.). Eu am luat doar doxiciclina 6 saptamani cu ultima pastila pe 1 martie. Au trecut 3 luni și jumătate astăzi și vad simptome îmbunătățite, dar nu am scăpat complet. SIMPTOME VINDECATE - nu mai am durere pe testiculul stâng și nici pe abdomen/ vezica; nu mai fac pipi des și nici nu ma mai trezesc la 6 dimineața sa merg la baie; libidoul e îmbunătățit. Totuși la 2 sapt după tratament au apărut simptome care nu erau acolo înainte și care sunt specifice sindromului reiter post infectie din cauza sistemului imunitar sau altceva: durere genunchi stâng, înțepături unde înainte erau zonele dureroase, iritație pe penis ( gland și meat uretral); senzație de înțepătura sau de ud în uretra. La 3 luni acestea s-au mai ameliorat, dar tot le am. Fiind reumatice ele trec la soare și apa sărată, dar cum a tot plouat nu au trecut asa repede. Artrita poate tine între 3 luni și 12 luni, iar la un nr mic de cazuri pot rămâne simptome ușoare permanent. Cumva mie îmi afectase și scaunul..aveam senzație de dus la baie și ieșeam moale (proctita)..acum sunt la normal. Ma gândesc și eu sa mai fac analize afara sa vad dacă mai am ceva rămas în afara de ureaplasma care sa mai întrețină artrita reactiva ( sindrom reiter). Exista o varianta de testare pcr în America pe www.microgendx.com, dar e foarte scumpa cu tot cu posta..vreo 380 usd. Pe analizele de la noi..inclusiv synlab nu iese nimic...durerea inghinala e specifica artritei..la mine a trecut, dar mai am înțepături în zona aia mai ales la norii mari din iunie..sper ca marea și soarele sa ma mai rezolve. Chestia cu naturiste nu știu cât tine..ureaplasma și Mycoplasma au prostul obicei de a fi greu detectate la bărbați și nu trec cu 10 zile de antibiotic. Trebuie antibioticul potrivit pe termen mai lung. Simptomul principal rămâne urinarea deasa..deși eu nu o aveam la început. O data ce o ai și nu trece e clar ca e ceva acolo care nu a dispărut. Doxy plus azitro, doxy plus josamycina sau doxy plus pristinamicina ar trebui sa fie eficiente dar minim 3 sapt doxy plus 1 sapt celelalte sau câteva zile azitro 1g în prima zis și 3 zile câte 500 mg pt azitro. Doctorii habar nu au de asta..și dacă citiți nici pe afara nu prea știu.. mai degrabă cei de la infecțioase pentru ca unele simptome sunt ca la boala lyme. Roșeata în uretra poate fi to artrita pentru ca nervii care închid sfincterul sunt inflamați și de acolo usturime. Prostatita cronica..e doar o denumire vaga ce acoperă o groaza de posibilități.. infectie, disfuncție mușchi pelvic, nervi, etc.
1
17-06-2021, ora 22:52
Dragonfly1212
Nu este medic/terapeut
Dragonfly1212
Ahh și ni va mirați când auziți ca unii au ureaplasma/ Mycoplasma sau unele și nu au simptome. E ca la covid..unii n au nimic și alții...asta pentru ca exista u răspuns diferit al sistemului imunitar și nu se știe de ce. Totuși sindromul reiter post I frecție intestinala sau genitala e cunoscut de prin al doilea război mondial. Citiți cât puteți și judecați și voi pentru ca va știți corpul cel mai bine...doctorii sunt varza și o sa spună ca e în capul vostru. Iar cu naturiste am mai zis..ma îndoiesc ca trece de tot cu naturiste..am tot auzit de usturoi, biomicin, d mania, miere manuka, merișor, palmier pitic și turmeric...alea or fi bune când ai ecoli în nr mare ca să refacă echilibrul, dar când corpul tău reacționează agresiv la o bacterie noua gen astea menționate ce sa le faca turmericul...sa fim serioși.. înainte se murea pe capete de infecții dentare..pana sa apară antibioticele și nu scapă lumea cu naturiste. E clar ca efectele secundare pot fi rele, de tot la antibiotice, dar totul trebuie pus în balanta. Pare ca pe grupurile reddit sunt mai ok cei care au tratat o mai rapid. Eu am avut dureri aproximativ un an pana am descoperit ce ar putea fi, dar cu fata eram de 2 asa ca socotesc ca o luasem de 2 ani...acum îmi pare rău ca nu am cautat singur mai intens de la început...
0
04-09-2021, ora 14:31
PeLeU
Nu este medic/terapeut
PeLeU
John, îți scriu ca poate te ajuta dacă nici acum nu ai scăpat..
Eu de mic când raceam luam antibiotice și observam ca urina des, uneori din 15 în 15 min și pe penis aveam un strat alb urat mirositor, dar nu l am băgat în seama.
Pe la 15 ani am început sa ma masturbez, uneori și de 3 ori pe zi, am facut-o timp de 2 ani, iar anul trecut în iarna după ce m am masturbat m a trecut sa ies afara..
După ce am urinat, tot ma trecea încontinuu și de atunci am început și problemele...
Simțeam ca și cum as avea ceva pe uretra, ma ustura rau de tot, scurgeri nu aveam și la 2 zile după asta m a luat o mâncărime pe scrot de îmi venea sa rup pielea...
Am fost pe la doctori dermatologi și am găsit o doctora care mi a dat o crema pt candida...
A trecut după 2 sapt, dar usturimile tot le aveam...
De 2 luni de zile iau în combinație ulei de oregano și Colostru( ceva naturist pt a întări șist imunitar), ba și sa am scăpat de usturime, dar tot mai am uneori senzația de urinare după ce tocmai am fost și jena aia lângă prostata, cred ca e ceva pe uretra...
Am făcut Rmn, dar degeaba...
Când îți faci igiena sa te uiți undeva la lumina pe penis mai exact unde se deschide uretra și sa mi spui ce culoare are...
La mine orificiul extern al uretrei este negru, parca ar fi ceva, de masturbat nu mai îl practic de mult, dar de simp nu am scăpat perfect, decât de usturime și mâncărime, a și sa nu uit am luat vrea 3 pastile de floconazol pt candida și cât de cât m a ajutat
0
13-09-2021, ora 18:44
BumbleBeee
Nu este medic/terapeut
BumbleBeee
Salutare. Nici eu nu am reusit sa fac ceva in legatura cu usturimea asta permanenta. Dupa ce am luat 10 zile doxicilina si inca 7 zice ciprofloxacina, am facut test PCR unde mi-a iesit pozitiva Mycoplasma Genitalium si Trycomonas Vaginalis. Mi s-a recomandat sa iau 10 zile Moxifloxacina pentru Mycoplasma si 14 zile Tinidazol pentru Trycomonas. In timpul tratamentului cu moxifloxacina am avut aceleasi senzatii de usturime dar imediat dupa ce am terminat tratamentul usturimea a disparut pentru 3 saptamani. Am facut un frotiu uretral si cultura secretie prostatica unde am avut 2 valori iesite din parametri iar doctorul mi-a recomanda Azitromicina pentru 8 zile (cu doza soc in prima zi). La 2 zile dupa ce am terminat tratamentul cu Azitromicina, usturimea a reaparut. Acum doctorul imi spune ca am si niste nisip care se elimina la urinare si este posibil ca acesta sa imi irite uretra, dar eu nu prea cred. Nu stiu ce pas sa fac in continuare, simt ca o iau de la capat
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •