va cer ajutorul disperat... este intr-adevar o problema psihologica?

02-03-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua tuturor! Am 19 ani (merg pe 20), 1, 69m, 57 kg. Problema mea a inceput in ianuarie cand am fost la o imormantarea unuei rude mai indepartate. In ziua aceea cand am vazut 'evenimentul' mi-a venit rau si o senzatie de irealitate. Ajuns acasa au inceput varsaturile, linistindu-ma dupa acel episod. Ziua urmatoare imi simteam ochii foarte nisiposi si o senzatie de corp strain in ei. Ma panicam foarte tare crezand ca pot orbi. Am fost la neurolog crezand ca este o problema neurologica (avand anul trecut o problema in acest sens, medicul spunandu-mi daca mai acuz acele simptome se repeta sa revin) nu era nimic neurologic. Am fost apoi la oftamolog spunandu-mi ca am o usoara conjuctivita. Dupa acest episod am citit anumite simptome a bolii autoimune SM, in ziua aceea au aparut furnicaturiile si senzatia de paralizie. Ducandu-ma iar la neurolog a spus ca nu am nimic si ca tot pleaca din mintea mea. Au trecut si aceste lucruri pana intr-o zi cand mergeam catre facultate si o gasca de indivizi si individe m-au atacat intr-un cartier famat din orasul meu. Sperietura a fost atat de urat incat fugind de ei, ajuns acasa am cazut din picioare si nu mi-am mai putut simti picioarele. Toata chestia s-a terminat la politie. Dupa acel episod mi-a fost frica sa ma mai duc la scoala cauzand negativ randamentului meu acolo. Intr-o sambata dupa toate astea am mers in vizita la bunica mea, povestind m-a luat un junghi in partea stanga a pieptului panicand-ma foarte tare crezand ca voi muri si voi face atac de cord. Dupa cateva zile mi-am luat inima in dinti si am fost la scoala: acolo a urmat un nou atac de panica. Acesta mi l-am controlat. Dar, s-a repetat in aceeasi ora de cca. 3-4 ori. Atunci s-a asezat o durere in piept pe partea stanga care nu imi mai da pace. Ma doare usor si dupa aceea vine cate un junghi care imi da senzatia ca voi muri. Am fost la psihiatru si mi-a prescris medicatie: Dimineata: 1/2 Escitalopram, 1 orfiril long, 1/2 Brimazepam, pranz: nimic, seara: 1 orfiril si 1/2 bromazepam. Cand le-am luat in dimineata urmatoare am facut un atac de panica foarte tare urmand o stare de slabiciune musculara si plutire. De vreo cateva zile am senzatia ca totul este ireal si ca voi inebuni. Cand ma sperii ma ia un val de amortire a capului si durerile in piept se intensifica si am senzatia ca fac infarct. Ce mi se intampla? Rog ajutor. Tin sa mentionez ca au avut loc multe schimbari minore in viata mea, la scoala mi-e frica sa ma mai duc sa nu fac iar un atac. Miercuri am programare la un cardiolog sa exclud frica asta cu boliile de inima. Ps: sunt baiat. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi romanul meu. Intrebarea este: este intr-adevar o problema psihologica? Am uitat sa spun ca atunci cand manac de cateva zile ma apuca durerea din piept si stari de usoara ameteala si nesiguranta la mers. Va rog ajutati-ma.
9 comentarii
0
02-03-2015, ora 17:27
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Am uitat sa spun ca am renuntat dupa la tratamentul psihiatric
0
02-03-2015, ora 17:44
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Am omis inca un lucru: mi se inclesteaza ci degetele la mana
0
02-03-2015, ora 20:01
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna ziua, pare sa fie o problema psihologica, se numeste atac de panica dar desigur nu se pot pune diagnostice pe forum.Asadar va recomand un cabinet psihologic pentru confirmare.
Toate cele bune!
0
03-03-2015, ora 14:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Amoretelile si furnicaturile sunt din cauza lipsei de potasiu ! In reactia de stres are loc un dezechilibru, un 'conflict' intre sodiu si potasiu, primul se acumuleaza pt ca e vital pt supravietuire (hidratare), dar da o stare de agitatie si senzatia ca 'nu mai incapi in propria piele', in timp ce potasiul este eliminat, iar acesta tine muschii (deci si inima, care este un muschi practic) relaxati si asa apar junghiurile, senzatiile de amortire si incordarea generala (inima, ceafa, abdomenul, muschii intercostali etc..)
Deci ceea ce trebuie sa faci este sa echilibrezi balanta sodiu-potasiu, prin evitarea alimentelor f sarate (mezeluri, telemea, chipsuri, muraturi, , , ) si aport cat mai mare de potasiu prin suplimentare cu Aspacardin (2-4 pastile pe zi) si din dieta (fructe- mere, banane, avocado.. si legume - morcov, patrunjel, pastarnac, varza, broccoli, salata..)

Insa pana te reechilibrezi iti recomand sa nu renunti la tratament, in special la Orfiril (poti lua doar o jumatate sau doua pe zi) si sa apelezi la un psiholog cu care sa faci exercitii de relaxare si respiratie, ca sa controlezi reactia de stres declansata !

Bafta !
0
03-03-2015, ora 18:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexis951

A facut o afectiune care se numeste Anxietate cu atacuri de panica.
Asta se trateaza la psihiatru si la psiholog (daca dispui de fonduri).
Ori mergi si ii spui psihiatrului la care ai fost ca nu ti-a mers bine tratamentul si ca ai renuntat la el. Ori schimbi psihiatrul.

Trebuie sa stii insa ca tratamentul pentru asa ceva incepe sa functioneze cum trebuie dupa 3-4 saptamani. Deci nu e ceva anormal ca ai facut imediat un atac de panica. Ar fi trebuit sa cotinui tratamentul. Nici de gripa nu te vindeci de la prima pastila.

Tratamentul se continua minim 6 luni, dupa care, daca te simti perfect, reduci schema de comun acord cu psihiatrul.

* Citeste articole despre anxietate si atacurile de panica pe It
* inarmeaza-te cu rabdare pentru ca asta e o afectiune de lunga durata
* ajuta-ti organismul cu medicamente ca sa restabilesti dezechilibrul bio-chimic
* mergi la psiholog daca ai posibilitatea
* cumpara-ti carti despre anxietate caci te vor ajuta f mult in lupta ta cu boala
* daca te tratezi corect si din timp poti avea perioade de remisie de cateva luni sau cativa ani
* daca nu, apar senzatiile de derealizare si depersonalizare si boala se poate agrava

Parerea mea e sa iti faci tratamentul doctorului si in maxim 2-3-4 saptamani vei obtine rezultatele. Scrie si pe prospectul Escitalopramului.
Ai facut atacul de panica de a doua zi de la boala ta, nu de la medicatie.
0
06-03-2015, ora 13:31
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Sustin cele mentionate de clara_p.
Se cunosc efectele care apar cand nu iei medicamente sau cand tot iei medicamente si iar renunti la ele sau cand incerci sa reduci dozele potrivite la niveluri nepotrivite- iar efectele sunt leziuni ale creierului.
Oamenii isi fac griji din pricina efectelor secundare ale luarii medicamentelor, dar aceste efecte secundare par neinsemnate in comparatie cu nivelul de suferinta dat de lipsa unui tratament.
Iar cand vorbesc de tratament ma gandesc si la suplimentarea lui cu o cura terapeutica.
Ori, cum sa vindecam ceva renuntand la ajutor specializat?! Cu siguranta nu ne punem aceste probleme cand vine vorba de starea de sanatate la nivelul altor organe.
0
07-03-2015, ora 08:31
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Medicamentele nu sunt pentru a te vindeca doamna psiholog? Iti fac si leziuni pe creier. In fine. Eu am inceput sa iau doar antidepresivul si atat. Eu sunt si student si luand acele medicamente pe langa nu mai sunt in stare de nimic. Ma simt ca o leguma. Va multumesc pentru raspunsuri.
0
07-03-2015, ora 11:01
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Alexis, stare de rau aveai si inainte de a lua tratament. Daca era o stare suportabila sau trecatoare nu mergeai la un psihiatru.
Vezi, o mare parte din cei care raspund sunt psihologi si pacienti.
Cat de bine ne pricepem noi sa-ti raspundem la intrebari legate de medicatie?!
Nu lua de bune si nu aplica nimic din ce iti spunem aici cat timp nu ai confirmarea medicului tau.
Dar daca vrei sa aplici selectiv sau sa iei doar o parte din tratament acest lucru numai pe tine te poate afecta!
0
07-03-2015, ora 20:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexis951

Faci "leziuni" pe creier daca nu te tratezi.
Cu cat te tratezi mai din timp, cu atat va veni mai repede episodul de remisie.
Efectele secundare ale medicamentelor vor trece in 3-4 saptamani cand organismul se obisnuieste cu ele, stai linistit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: